Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Kakuleli ve Yoğurtlu Kızarmış Piliç


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 19633 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 6 kişilik
Hazırlanışı: 15 dakika
Pişirme: 1 saat
Seviye: Orta

İçindekiler:

6 adet kakule (çekirdekleri çıkarılmış)
1 çay kaşığı karabiber tanesi (çekilmemiş)
1 çay kaşığı öğütülmüş kimyon
1 çay kaşığı öğütülmüş kişniş
1 çay kaşığı tuz
3 diş sarımsak
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1/2 su bardağı süzme yoğurt
1 yemek kaşığı öğütülmüş taze zencefil
1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
1 adet 1-1,5 kg ağırlığında piliç (ortadan diklemesine ikiye kesilmiş)

Hazırlanışı:

Pilici dikey olarak arkası ayrılmayacak şekilde ortadan ikiye kesin, bu şekilde daha çabuk pişer. Yoğurt, eti yumuşatacak ve derinin pembeleşmesinin kolaylaştıracaktır.

Kakule çekirdeklerini ve karabiber tanelerini bir havanda iyice dövün. Kimyonu, kişnişi, tuzu ve sarımsağı da ekleyip hepsini karıştırın. Sos kıvamı elde etmek için, 1 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyin. Yoğurdu, zencefili ve limon suyunu da ilave edin. Elde etmiş olduğunuz karışımı pilicin her yerine iyice sürün. En az iki, en fazla 24 saat olmak üzere buzdolabında bekletin. Pişirmeden 30 dakika önce pilici buzdolabından çıkarın. Fırını önceden 210 °C'ye ısıtın. Pilici göğüs kısmı üstte kalacak şekilde bir fırın tepsisine yerleştirin. Tamamen pişene dek, yani yaklaşık 45 dakika - 1 saat kadar pişirin. Fırından çıkardıktan sonra, 15 dakika kadar dinlendirin. Kesin ve servis edin.

Afiyet olsun!


Zeytinyağının geldiği bölgeyi veya ülkeyi çok fazla kafanıza takmayın

Birçok insan zeytinyağının elde edildiği bölgeyi veya ülkeyi aşırı derecede önemsemektedir. Özellikle dünyada İtalya zeytinyağları tercih edilmektedir. Bu büyük bir kandırmacadır. Acaba zeytinyağı İtalya'da mı üretilmiştir yoksa diğer ülkelerden dev tankerlerle alınıp İtalya'da mı paketlenmiştir? Ülkemizde de bazı bölgelerin adı oldukça öne çıkmakta ve sanki diğer bölgelerin yağı kötüymüş gibi bir izlenim yaratılmaktadır. Evet, bazı bölgelerde iklimsel ve coğrafi özelliklerden dolayı zeytinyağının aroması daha yoğun ve tadı daha lezzetlidir. Bu durum zeytinyağının besinsel değerlerinde çok fazla değişiklik yaratmaz. Önemli olan zeytini tarımsal kurallara göre bakmak, uygun hasat zamanını iyi tespit etmek, üründe hasar yaratmadan toplayıp zamanında fabrikalara getirmek ve zeytinyağı elde ederken üretim ve daha sonraki depolama kurallarına tam olarak uymaktır. Siz hiç bir kurala uymuyorsanız isterseniz ürününüzü cennetten çıkarınız, pazara sunduğunuz ürünün çok fazla bir değeri olmayacaktır.

Türkiye'nin zeytin yetişen her yöresinde bulunmuş, kurallarına göre üretilmiş zeytinyağlarını tadan kişiler olarak biz doğrusu bunu hiç önemsemiyoruz.

Bu durum, Türkiye'nin her köşesinde çok lezzetli peynirler üretilmesine rağmen belli bir bölgeye ve hatta belli bir kasabaya kapılıp kalmaya benzer. Pazarlama uzmanları da bunu çok iyi kullanır. Hiç kimse o kasabada bulunan tesislerin ve orada çıkan hammaddenin bu kadar üretime yeterli olup olmadığını sorgulamaz.

Onun için, zeytin bir ağaçtır, yetişmesi çok uzun yıllar almaktadır, hiç kimsenin onun üzerinde bir takım hileler yapması ve ağacı kendine göre yönlendirmesi mümkün değildir. O, yetiştiği her yerde kendisine gösterilen özenin karşılığını tam olarak verir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×