Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Fıstık Ezmeli Humus


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 19714 kere listelenmiştir.
Porsiyon:
Hazırlanışı:
Pişirme:
Seviye:

İçindekiler:

850 gr konserve nohut (haşlamak kaydıyla kuru nohut da kullanabilirsiniz)
1 adet büyük diş sarımsak
3 yemek kaşığı birinci sınıf sızma natürel sızma zeytinyağı
3 yemek kaşığı fıstık ezmesi
3 yemek kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kimyon
1/4 su bardağı süzme yoğurt
Süslemek için tütsülenmiş kırmızıbiber,
Servis için sebzeler, krakerler&pide

Hazırlanışı:

Nohutları iyice yıkayıp durulayın. Sarımsağı mutfak robotundan geçirin. Nohutları, zeytinyağını, fıstık ezmesini, limon suyunu, tuzu ve kimyonu ekleyip püre kıvamı elde edene dek robotta karıştırın. Yoğurdu da ekleyip karıştırmaya devam edin; eğer humus hala çok yoğunsa ve seyreltmek isterseniz, 1-2 yemek kaşığı yoğurt ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. (Baharatları ekledikten sonra, damak tadınıza göre biraz daha limon suyu ya da tuz ilave edebilirsiniz. Humusun üzerine isteğe bağlı olarak tütsülenmiş kırmızıbiber ekleyebilirsiniz.) Şık bir kâseye koyup servis edin. 1-2 gün önceden de hazırlanabilir.

Afiyet olsun! 


Zeytinyağının geldiği bölgeyi veya ülkeyi çok fazla kafanıza takmayın

Birçok insan zeytinyağının elde edildiği bölgeyi veya ülkeyi aşırı derecede önemsemektedir. Özellikle dünyada İtalya zeytinyağları tercih edilmektedir. Bu büyük bir kandırmacadır. Acaba zeytinyağı İtalya'da mı üretilmiştir yoksa diğer ülkelerden dev tankerlerle alınıp İtalya'da mı paketlenmiştir? Ülkemizde de bazı bölgelerin adı oldukça öne çıkmakta ve sanki diğer bölgelerin yağı kötüymüş gibi bir izlenim yaratılmaktadır. Evet, bazı bölgelerde iklimsel ve coğrafi özelliklerden dolayı zeytinyağının aroması daha yoğun ve tadı daha lezzetlidir. Bu durum zeytinyağının besinsel değerlerinde çok fazla değişiklik yaratmaz. Önemli olan zeytini tarımsal kurallara göre bakmak, uygun hasat zamanını iyi tespit etmek, üründe hasar yaratmadan toplayıp zamanında fabrikalara getirmek ve zeytinyağı elde ederken üretim ve daha sonraki depolama kurallarına tam olarak uymaktır. Siz hiç bir kurala uymuyorsanız isterseniz ürününüzü cennetten çıkarınız, pazara sunduğunuz ürünün çok fazla bir değeri olmayacaktır.

Türkiye'nin zeytin yetişen her yöresinde bulunmuş, kurallarına göre üretilmiş zeytinyağlarını tadan kişiler olarak biz doğrusu bunu hiç önemsemiyoruz.

Bu durum, Türkiye'nin her köşesinde çok lezzetli peynirler üretilmesine rağmen belli bir bölgeye ve hatta belli bir kasabaya kapılıp kalmaya benzer. Pazarlama uzmanları da bunu çok iyi kullanır. Hiç kimse o kasabada bulunan tesislerin ve orada çıkan hammaddenin bu kadar üretime yeterli olup olmadığını sorgulamaz.

Onun için, zeytin bir ağaçtır, yetişmesi çok uzun yıllar almaktadır, hiç kimsenin onun üzerinde bir takım hileler yapması ve ağacı kendine göre yönlendirmesi mümkün değildir. O, yetiştiği her yerde kendisine gösterilen özenin karşılığını tam olarak verir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×