Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Beyaz Çikolatalı Zencefilli Islak Kek


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 20895 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 8 kişilik
Hazırlanışı: 20 dakika
Pişirme: 50 dakika
Seviye: Orta

İçindekiler:

Zencefilli Ekmek için:
1/4 su bardağı zeytinyağı
100 gr şeker pekmezi
100 gr melas ya da pekmez
75 gr ham esmer şeker
1 yemek kaşığı öğütülmüş zencefil
1/2 çay kaşığı öğütülmüş tarçın
1/4 çay kaşığı öğütülmüş karanfil
1/2 çay kaşığı karbonat
125 ml süt
1 yumurta (çırpılmış)
150 gr katkısız un

Sosu için:
400 gr beyaz çikolata (eritilmiş)
400 gr Hindistan cevizi

Hazırlanışı:

Fırını önceden 170 °C'ye ısıtın ve 20 cm’lik kare şeklinde bir pişirme kabını yağlayın. Kısık ateşe koyduğunuz bir tencereye, zeytinyağını, pekmezi, melası, şekeri ve baharatları ekleyin. Ayrı bir kapta sütü, yumurtayı ve karbonatı karıştırıp bir kenara koyun. Yağ karışımını ocaktan alın; yumurta ve sütü eklemeden önce biraz soğumaya bırakın. İyice karıştırın. Bir karıştırma kabına unu ekleyin, üzerine sıvı karışımı dökün, topaklanma olmaması için karıştırmaya devam edin. Bir parça topaklanma olsa da endişelenmeyin. Yağlamış olduğunuz kaba, hazırlamış olduğunuz karışımı dökün ve yaklaşık 40 dakika pişirin. Pişip pişmediğini bir kürdan yardımıyla kontrol edin. Zencefilli ekmeğin hafif yapışkan bir yapısı olması sebebiyle biraz topaklanma olması gayet normaldir. Zencefilli ekmeği kabında soğumaya bırakın, soğuduktan sonra kabı ters çevirerek ekmeği çıkarın. Eğer hemen tüketmeyecekseniz, ekmeği paketledikten sonra iki hafta kadar saklayabilirsiniz. Islak kekleri yapmaya hazır olduğunuzda, ekmeği 16 kare parça halinde kesin. Birkaç çatal yardımıyla, elde etmiş olduğunuz küp kek parçalarını önce beyaz çikolataya sonra hindistan cevizine batırın. Kekin her tarafının hindistan ceviziyle kaplanmasına dikkat edin, düz bir zeminde kurumaya bırakın.

Zeytinyağının geldiği bölgeyi veya ülkeyi çok fazla kafanıza takmayın

Birçok insan zeytinyağının elde edildiği bölgeyi veya ülkeyi aşırı derecede önemsemektedir. Özellikle dünyada İtalya zeytinyağları tercih edilmektedir. Bu büyük bir kandırmacadır. Acaba zeytinyağı İtalya'da mı üretilmiştir yoksa diğer ülkelerden dev tankerlerle alınıp İtalya'da mı paketlenmiştir? Ülkemizde de bazı bölgelerin adı oldukça öne çıkmakta ve sanki diğer bölgelerin yağı kötüymüş gibi bir izlenim yaratılmaktadır. Evet, bazı bölgelerde iklimsel ve coğrafi özelliklerden dolayı zeytinyağının aroması daha yoğun ve tadı daha lezzetlidir. Bu durum zeytinyağının besinsel değerlerinde çok fazla değişiklik yaratmaz. Önemli olan zeytini tarımsal kurallara göre bakmak, uygun hasat zamanını iyi tespit etmek, üründe hasar yaratmadan toplayıp zamanında fabrikalara getirmek ve zeytinyağı elde ederken üretim ve daha sonraki depolama kurallarına tam olarak uymaktır. Siz hiç bir kurala uymuyorsanız isterseniz ürününüzü cennetten çıkarınız, pazara sunduğunuz ürünün çok fazla bir değeri olmayacaktır.

Türkiye'nin zeytin yetişen her yöresinde bulunmuş, kurallarına göre üretilmiş zeytinyağlarını tadan kişiler olarak biz doğrusu bunu hiç önemsemiyoruz.

Bu durum, Türkiye'nin her köşesinde çok lezzetli peynirler üretilmesine rağmen belli bir bölgeye ve hatta belli bir kasabaya kapılıp kalmaya benzer. Pazarlama uzmanları da bunu çok iyi kullanır. Hiç kimse o kasabada bulunan tesislerin ve orada çıkan hammaddenin bu kadar üretime yeterli olup olmadığını sorgulamaz.

Onun için, zeytin bir ağaçtır, yetişmesi çok uzun yıllar almaktadır, hiç kimsenin onun üzerinde bir takım hileler yapması ve ağacı kendine göre yönlendirmesi mümkün değildir. O, yetiştiği her yerde kendisine gösterilen özenin karşılığını tam olarak verir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×