Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Çıtır Tavuk


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 18334 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 4 kişilik
Hazırlanışı: 30 dakika
Pişirme: 10 dakika
Seviye: Kolay

İçindekiler:

2 adet tavuk göğsü
1/3 su bardağı (40 gr) un
2 adet yumurta
1/3 su bardağı (50 gr) galeta unu
1/3 su bardağı (50 gr) yerfıstığı
1/3 su bardağı (25 gr) rendelenmiş Parmesan peyniri
2 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz
1/3 su bardağı (80 ml) zeytinyağı
Tuz
3/4 su bardağı (180 ml) doğranmış şişe domates (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Öncelikle, tavuk göğüslerini iki adet yağlı kağıdın arasına koyun ya da streç filme sarın. Bir et dövme demiri ya da merdane (veya bu amaçla kullanabileceğiniz herhangi bir alet) yardımıyla göğüsleri, her tarafı eşit miktarda incelinceye kadar dövün. Etler dövüldükçe, başlangıçtaki ölçülerinin iki üç katı oranında genişleyecektir. Etleri düzleştirdikten sonra her iki göğsü de ikiye kesin. Böylelikle dört porsiyon elde edeceksiniz. Kestiğiniz etin her iki tarafını da bolca tuzlayın. Tarifi hazırlarken sadece bu safhada tuz kullanacağınızdan tereddüt etmenize gerek yok. Şimdi una bulama zamanı. Öncelikle bir parça eti una bulayın. Sonra eti hafifçe, çırpmış olduğunuz yumurtaların içine batırın. Son olarak da elde ettiğiniz parçayı galeta unu, yer fıstığı, Parmesan peyniri ve kıyılmış maydanoz karışımıyla kaplayın. (Yerfıstığı kullanabileceğiniz gibi hoşunuza giden herhangi bir fıstık çeşidini de tercih edebilirsiniz.) Karışıma buladığınız etleri daha büyük bir servis tabağına alın (Parçaları üst üste koymamaya özen gösterin) ve kalan etlere aynı işlemi uygulamaya devam edin. Büyük bir pişirme ya da kızartma tavasına zeytinyağını dökün ve tavayı orta ateşe koyun; tavanın iyice kızdığından emin olduktan sonra etleri içine atın ve her iki tarafını da 4 dakika boyunca, sadece bir kez çevirmek suretiyle pişirin. Etin her iki tarafı da kızarıp çıtır çıtır olurken tavuğun iç kısmının pişmesine de özen gösterilmelidir.  Tavuklar isteğe bağlı olarak domates sosu üzerinde de servis edilebilir. Yemeği servis ederken, kolayca hazırlayabileceğiniz kızarmış patates ya da patates püresinden de yararlanabilirsiniz.


Hasat yılı içinde üretilen zeytinyağlarını tercih ediniz

Zeytinyağı nefasetini üretim koşullarının tümüne uyulmuşsa iki yıl boyunca korur.

Bu şartların yerine gelmesi zeytinin elle zamanında toplanmasına, bozuklarının ve çürüklerinin ayıklanmasına, toprağa düşen dip zeytinlerinin temiz zeytinlere karıştırılmamasına, elde edilen ürünün fermantasyona uğramadan 24 saat içinde fabrikalarda işlenmesine ve uygun koşullarda saklanmasına bağlıdır. Zeytinyağı nefasetinden, kurallarına uygun pazara sunulmuşsa, iki yıl içinde çok fazla bir şey kaybetmemesine rağmen, her zaman o hasat yılının yağlarını almayı tercih edin. Bu sizin cebinizden biraz fazla para çıkması demektir. Fakat inanın sağlığınıza değer veriyorsanız bu kadar para buna fazlasıyla değerdir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×