Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Fırında Domates (Kurutulmuş Domates)


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 24467 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 4 kişilik
Hazırlanışı: 15 dakika
Pişirme:
Seviye: Kolay

İçindekiler:

10-12 adet büyük, olgun domates
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
2 yemek kaşığı kuru kekik
3-4 diş sarımsak
2-3 yemek kaşığı deniz tuzu
Pişmiş domatesleri kavanoza koyduğunuzda üzerini örtecek miktarda natürel sızma zeytinyağı

Hazırlanışı:

Domatesleri yıkayıp ikiye ya da dörde bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Domateslerin fazla sularını salmaları için üzerlerine tuz serpip, kesmiş olduğunuz kısımlar yere bakacak şekilde bir kaba yerleştirin ve yaklaşık olarak bir saat boyunca bekletin. Büyük bir kapta yağı, sarımsağı ve baharatları karıştırın. Domateslerin üstleri sosla iyice kaplanana yavaşça karıştırın. Fırın tepsisine bir adet yağlı kâğıt serin ve domatesleri kesilmiş tarafları yere bakacak şekilde üzerine yerleştirin. Önceden 100 °C'de ısıtılmış fırına tepsiyi yerleştirin. Domatesler piştikçe evi güzel bir koku saracaktır. 2-3 saat sonra farkı görmeye başlayacaksınız –domateslerin kabukları buruşmaya başlayacaktır.- Domateslerin boyutlarına, kalitesine ve fırınınızın sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık 4 ila 6 saat sonra domatesler pişmiş olacaktır. (Pişmiş domatesler, başlangıçtaki boyutlarının yaklaşık yarısı hatta üçte biri oranında kalacak kadar su kaybedip küçülecek, kabukları buruşup kolaylıkla soymaya uygun hale gelecektir.) Domatesler piştikten sonra fırından çıkarın. Domatesleri kabuklu olarak bırakmayacaksanız,  hala sıcakken kabukları soymanız en iyisi. Domatesleri hemen kullanabilir, kışın tüketmek üzere dondurabilir, ya da camdan bir kavanoza koyup domateslerin üzerini kaplayacak kadar zeytinyağı ekleyerek, bir hafta içerisinde tüketmek üzere buzdolabında saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun!


Zeytinyağı diğer bitkisel yağlara göre çok daha kıymetlidir.

Zeytinyağı diğer bitkisel yağlara göre çok daha kıymetlidir. Ayrıca besinsel değeri daha yüksek ve aroması daha yoğun olan naturel sızma zeytinyağı elde ediliş, stoklama ve ambalajlanma kurallarına tam uyulmuş ise diğer zeytinyağlarıyla kıyaslandığında çok daha pahalı bir yağdır.

Bunun için eğer zeytinyağı salatalarda kullanılacak ve diğer yemeklere çiğ olarak katılacaksa veya ekmeğe (taze veya sıcak olanı tercih edilir) bandırılıp yenilecekse meyvemsi kokusu ve daha yoğun lezzeti nedeniyle naturel sızma olanı tercih edilmelidir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×