Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Patlıcan Ezmesi (Babagannuş)


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 23566 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 4 kişilik
Hazırlanışı: 10 dakika
Pişirme: 30 dakika
Seviye: Kolay

İçindekiler:

3-4 adet orta büyüklükte patlıcan
6 yemek kaşığı tahin
2 diş sarımsak
2 yemek kaşığı limon suyu, (arzuya göre daha fazla koyulabilir.)
2 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı, (ezmenin üzerinde gezdirmek için de bir miktar kullanabilirsiniz.)
Tuz
Susam (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Babaganuş adıyla da bilinen patlıcan ezmesi, közlenmiş patlıcan, tahin, limon suyu, sarımsak ve çeşitli baharatlarla yapılan, Orta Doğu mutfağına ait bir meze çeşididir. Ezmeye katılan baharatlar yöreden yöreye çeşitlilik gösterir. 

Patlıcanı en iyi şekilde, mangalda közleyebilirsiniz. (Ancak mangalınız yoksa fırın ve ızgara da iş görecektir.) Közlenmiş patlıcan mezeye, içindeki diğer malzemelerin tadına da uyum sağlayan dumansı bir tat verir. Patlıcan ezmesini pide dilimleriyle, salata olarak ya da et yemeklerinin yanında meze şeklinde servis edilebilirsiniz.

Yapılışı:

Fırını ızgara ayarına getirin. Fırın tepsisini alüminyum folyoyla kaplayın. Patlıcanları yıkayıp bir çatal yardımıyla birkaç yerinden delin ve fırın tepsisine yerleştirin. Patlıcanların her iki tarafını da, içleri pişene kadar ızgarada pişirin. Patlıcanları soyduktan sonra ortasından boylu boyunca yarın ve bir kaşık yardımıyla patlıcanın közlenmiş içini çıkarın. Bir süzgeçten geçirip fazla suyunu akıtın.

Susam hariç tüm malzemeleri, robotta yumuşak bir karışım elde edinceye kadar karıştırın; isteğe göre eklemek istediğiniz baharatları da koyun ve karıştırın. Püre kıvamına gelen patlıcanları bir kâseye koyun; servis yapmadan önce üzerine biraz zeytinyağı gezdirin ve süslemek için biraz da susam serpiştirin.

Afiyet olsun!


Zeytinyağı buzdolabında saklanır mı?

Bazı kişiler zeytinyağını buzdolabında saklayıp saklayamayacaklarını sormaktadır. Buzdolabında sakladığınızda 15 dereceden itibaren görüntüsünde bulutumsu bir değişiklik başlar ve zeytinyağı 5 derecede donar. Bu zeytinyağının tadında ve besinsel değerinde herhangi bir değişiklik yapmaz. Oda sıcaklığında çok kısa bir zamanda eski haline döner. Burada dikkat edilmesi gereken şey; zeytinyağı kabınızın kapağının sıkı sıkı kapalı olmasıdır. Zeytinyağı yapısal özelliği nedeniyle buzdolabının içindeki hem kokuyu hem de nemi hızla bünyesine alır. Bu da zeytinyağının hızla bozulmasına neden olur.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×