Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Enginarlı Zeytinli Kuzu Pirzola


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 19980 kere listelenmiştir.
Porsiyon:
Hazırlanışı: 20 dakika
Pişirme: 20 dakika
Seviye: Kolay

İçindekiler:

4 adet kuzu pirzola
1 yemek kaşığı naturel sızma zeytinyağı
100 g süzülmüş konserve enginar
1/4 su bardağı siyah zeytin
2 yemek kaşığı kapari
1 su bardağı yarıdan bölünmüş kiraz domates
1 yemek kaşığı taze kekik yaprağı
Tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

Pişirmeden yarım saat önce kuzu pirzolaları buzdolabından çıkarın ve önceden fırının sıcaklığını 190 °C’ye kadar yükseltin. Bir tavayı ocakta orta sıcaklıkta ısıtın ve sonra üzerine zeytinyağını ekleyin. Kuzu etinin her iki tarafını tuz ve karabiber ile marine edin. Eti tavaya atıp her iki tarafını kahverengi olana kadar üçer dakika bekleyin. Eti tavdan alıp fırın tepsisine koyun ve etler istediğiniz kıvama gelinceye kadar fırında pişirin. Kuzu pirzolaları bir tabağa aktarın ve dinlenmesi için üstünü alüminyum folyo ile örtüp 10 dakika bekletin. Tavada sadece 1 yemek kaşığı yağ kalacak şekilde geri kalan yağı alın, ocağın sıcaklığını orta seviyeye getirin. Enginarları dörde bölün ve sıcak tavaya atın. Zeytinlerin çekirdeğini çıkarın ve kapari, domates ve kekikle birlikte tavaya ekleyin. Her dakikada bir çevirerek 3-5 dakika pişirin. Kuzu eti dinlendikten sonra, sebzeleri de yanına ekleyip servis edin.

Afiyet olsun!


Hasat yılı içinde üretilen zeytinyağlarını tercih ediniz

Zeytinyağı nefasetini üretim koşullarının tümüne uyulmuşsa iki yıl boyunca korur.

Bu şartların yerine gelmesi zeytinin elle zamanında toplanmasına, bozuklarının ve çürüklerinin ayıklanmasına, toprağa düşen dip zeytinlerinin temiz zeytinlere karıştırılmamasına, elde edilen ürünün fermantasyona uğramadan 24 saat içinde fabrikalarda işlenmesine ve uygun koşullarda saklanmasına bağlıdır. Zeytinyağı nefasetinden, kurallarına uygun pazara sunulmuşsa, iki yıl içinde çok fazla bir şey kaybetmemesine rağmen, her zaman o hasat yılının yağlarını almayı tercih edin. Bu sizin cebinizden biraz fazla para çıkması demektir. Fakat inanın sağlığınıza değer veriyorsanız bu kadar para buna fazlasıyla değerdir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×