Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Enginarlı Zeytinli Kuzu Pirzola


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 20406 kere listelenmiştir.
Porsiyon:
Hazırlanışı: 20 dakika
Pişirme: 20 dakika
Seviye: Kolay

İçindekiler:

4 adet kuzu pirzola
1 yemek kaşığı naturel sızma zeytinyağı
100 g süzülmüş konserve enginar
1/4 su bardağı siyah zeytin
2 yemek kaşığı kapari
1 su bardağı yarıdan bölünmüş kiraz domates
1 yemek kaşığı taze kekik yaprağı
Tuz ve karabiber

Hazırlanışı:

Pişirmeden yarım saat önce kuzu pirzolaları buzdolabından çıkarın ve önceden fırının sıcaklığını 190 °C’ye kadar yükseltin. Bir tavayı ocakta orta sıcaklıkta ısıtın ve sonra üzerine zeytinyağını ekleyin. Kuzu etinin her iki tarafını tuz ve karabiber ile marine edin. Eti tavaya atıp her iki tarafını kahverengi olana kadar üçer dakika bekleyin. Eti tavdan alıp fırın tepsisine koyun ve etler istediğiniz kıvama gelinceye kadar fırında pişirin. Kuzu pirzolaları bir tabağa aktarın ve dinlenmesi için üstünü alüminyum folyo ile örtüp 10 dakika bekletin. Tavada sadece 1 yemek kaşığı yağ kalacak şekilde geri kalan yağı alın, ocağın sıcaklığını orta seviyeye getirin. Enginarları dörde bölün ve sıcak tavaya atın. Zeytinlerin çekirdeğini çıkarın ve kapari, domates ve kekikle birlikte tavaya ekleyin. Her dakikada bir çevirerek 3-5 dakika pişirin. Kuzu eti dinlendikten sonra, sebzeleri de yanına ekleyip servis edin.

Afiyet olsun!


Zeytinyağı buzdolabında saklanır mı?

Bazı kişiler zeytinyağını buzdolabında saklayıp saklayamayacaklarını sormaktadır. Buzdolabında sakladığınızda 15 dereceden itibaren görüntüsünde bulutumsu bir değişiklik başlar ve zeytinyağı 5 derecede donar. Bu zeytinyağının tadında ve besinsel değerinde herhangi bir değişiklik yapmaz. Oda sıcaklığında çok kısa bir zamanda eski haline döner. Burada dikkat edilmesi gereken şey; zeytinyağı kabınızın kapağının sıkı sıkı kapalı olmasıdır. Zeytinyağı yapısal özelliği nedeniyle buzdolabının içindeki hem kokuyu hem de nemi hızla bünyesine alır. Bu da zeytinyağının hızla bozulmasına neden olur.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×