Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinyağlı Kek


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 24319 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 6 kişilik
Hazırlanışı: 20 dakika
Pişirme: 1 saat
Seviye: Kolay

İçindekiler:

1.5 su bardağı beyaz un
1 su bardağı şeker
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1/4 tatlı kaşığı tuz
2 adet iri yumurta
3/4 su bardağı tam yağlı süt
1/2 su bardağı hafif aromalı naturel sızma zeytinyağı
2 tatlı kaşığı ince doğranmış portakal kabuğu rendesi

Hazırlanışı:

Fırının sıcaklığını önceden 170 °C’ye yükseltin. 20 × 10 × 6 cm ölçülerindeki metal kek tavanızı yağlayıp unlayın. Yumurta, süt, zeytinyağı ve portakal kabuğunu orta büyüklükte bir kaba koyun ve çırparak karıştırın. Yumurta karışımının içine kuru malzemeyi yavaş yavaş ekleyerek çırpın. Hazırlamış olduğunuz tavaya dökün. Pişmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için bir çatalı kekin ortasına sokun, çatala hamur yağışmayıncaya kadar, yaklaşık 60-65 dakika, keki pişirin. Tavayı kapattığınız fırının içinde 20 dakika soğumaya bırakın. Tavayı ters çevirip keki çıkartın. Üst tarafı yukarı olacak şekilde tamamen soğutun.

Afiyet olsun!


Zeytinyağının geldiği bölgeyi veya ülkeyi çok fazla kafanıza takmayın

Birçok insan zeytinyağının elde edildiği bölgeyi veya ülkeyi aşırı derecede önemsemektedir. Özellikle dünyada İtalya zeytinyağları tercih edilmektedir. Bu büyük bir kandırmacadır. Acaba zeytinyağı İtalya'da mı üretilmiştir yoksa diğer ülkelerden dev tankerlerle alınıp İtalya'da mı paketlenmiştir? Ülkemizde de bazı bölgelerin adı oldukça öne çıkmakta ve sanki diğer bölgelerin yağı kötüymüş gibi bir izlenim yaratılmaktadır. Evet, bazı bölgelerde iklimsel ve coğrafi özelliklerden dolayı zeytinyağının aroması daha yoğun ve tadı daha lezzetlidir. Bu durum zeytinyağının besinsel değerlerinde çok fazla değişiklik yaratmaz. Önemli olan zeytini tarımsal kurallara göre bakmak, uygun hasat zamanını iyi tespit etmek, üründe hasar yaratmadan toplayıp zamanında fabrikalara getirmek ve zeytinyağı elde ederken üretim ve daha sonraki depolama kurallarına tam olarak uymaktır. Siz hiç bir kurala uymuyorsanız isterseniz ürününüzü cennetten çıkarınız, pazara sunduğunuz ürünün çok fazla bir değeri olmayacaktır.

Türkiye'nin zeytin yetişen her yöresinde bulunmuş, kurallarına göre üretilmiş zeytinyağlarını tadan kişiler olarak biz doğrusu bunu hiç önemsemiyoruz.

Bu durum, Türkiye'nin her köşesinde çok lezzetli peynirler üretilmesine rağmen belli bir bölgeye ve hatta belli bir kasabaya kapılıp kalmaya benzer. Pazarlama uzmanları da bunu çok iyi kullanır. Hiç kimse o kasabada bulunan tesislerin ve orada çıkan hammaddenin bu kadar üretime yeterli olup olmadığını sorgulamaz.

Onun için, zeytin bir ağaçtır, yetişmesi çok uzun yıllar almaktadır, hiç kimsenin onun üzerinde bir takım hileler yapması ve ağacı kendine göre yönlendirmesi mümkün değildir. O, yetiştiği her yerde kendisine gösterilen özenin karşılığını tam olarak verir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×