Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinyağlı Kek


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 23999 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 6 kişilik
Hazırlanışı: 20 dakika
Pişirme: 1 saat
Seviye: Kolay

İçindekiler:

1.5 su bardağı beyaz un
1 su bardağı şeker
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1/4 tatlı kaşığı tuz
2 adet iri yumurta
3/4 su bardağı tam yağlı süt
1/2 su bardağı hafif aromalı naturel sızma zeytinyağı
2 tatlı kaşığı ince doğranmış portakal kabuğu rendesi

Hazırlanışı:

Fırının sıcaklığını önceden 170 °C’ye yükseltin. 20 × 10 × 6 cm ölçülerindeki metal kek tavanızı yağlayıp unlayın. Yumurta, süt, zeytinyağı ve portakal kabuğunu orta büyüklükte bir kaba koyun ve çırparak karıştırın. Yumurta karışımının içine kuru malzemeyi yavaş yavaş ekleyerek çırpın. Hazırlamış olduğunuz tavaya dökün. Pişmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için bir çatalı kekin ortasına sokun, çatala hamur yağışmayıncaya kadar, yaklaşık 60-65 dakika, keki pişirin. Tavayı kapattığınız fırının içinde 20 dakika soğumaya bırakın. Tavayı ters çevirip keki çıkartın. Üst tarafı yukarı olacak şekilde tamamen soğutun.

Afiyet olsun!


Hasat yılı içinde üretilen zeytinyağlarını tercih ediniz

Zeytinyağı nefasetini üretim koşullarının tümüne uyulmuşsa iki yıl boyunca korur.

Bu şartların yerine gelmesi zeytinin elle zamanında toplanmasına, bozuklarının ve çürüklerinin ayıklanmasına, toprağa düşen dip zeytinlerinin temiz zeytinlere karıştırılmamasına, elde edilen ürünün fermantasyona uğramadan 24 saat içinde fabrikalarda işlenmesine ve uygun koşullarda saklanmasına bağlıdır. Zeytinyağı nefasetinden, kurallarına uygun pazara sunulmuşsa, iki yıl içinde çok fazla bir şey kaybetmemesine rağmen, her zaman o hasat yılının yağlarını almayı tercih edin. Bu sizin cebinizden biraz fazla para çıkması demektir. Fakat inanın sağlığınıza değer veriyorsanız bu kadar para buna fazlasıyla değerdir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×