Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinyağlı Cevizli Ekmek


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 21433 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 8 kişilik
Hazırlanışı: 1 saat 30 dakika
Pişirme: 45 dakika
Seviye: Orta

İçindekiler:

42 g kuru maya
300 ml ılık su
1 yemek kaşığı ��eker
250 g buğday un
250 g çavdar unu
1 yemek kaşığı ince taneli deniz tuzu
3 yemek kaşığı naturel sızma zeytinyağı
200 g kabaca parçalanmış ceviz
10 g ekmeği unlamak için çavdar unu

Hazırlanışı:

Mayayı orta büyüklükte bir kasenin içine ufalayın. Su ve şekeri ekleyip içinde mayayı çözün ve bir kenara bırakın. Eğer hamuru elle yapıyorsanız, başka bir kabın içinde unları ve tuzu karıştırıp, ortasını açarak hazırlamış olduğunuz maya-su karışımını ve zeytinyağını dökün. Hamurunuzu yoğurun. Hamurunuz yumuşakça ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır ve top haline gelecektir. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikser kabınızın içine un ve tuz ekleyin ve ortasını açıp maya-su karışımını ve zeytinyağını dökün. Mikserinizin hamur yoğurma aparatını takıp, hamurunuz bütün hale halip top haline gelinceye kadar mikserinizi orta hızda çalıştırın. Hamurunuz biraz yapışkan olabilir, bu gayet iyidir. Eğer fazla yapışkansa, her seferinde 1 yemek kaşığı olacak şekilde istediğiniz kıvama gelinceye kadar un ekleyin. Her şeyden önce, hamur çok ağır kıvamlı olmamalıdır. Hamur yoğurduğunuz kabın üstünü bir havlu ile örtün ve yaklaşık 45 dakika hamuru kabarıncaya ılık bir yerde kadar bırakın. Bunun için bir kalorifer yanını veya biraz soğumuş bir fırını kullanmayı ya da güneşte bırakmayı deneyebilirsiniz. Hamur kabardıktan sonra, ceviz parçalarını ekleyip yoğurun. Bu elle yapılmalıdır ve çok uzun yoğurmamak gerekir. Hamurdan bir top oluşturun, yağlı kağıtla kaplanmış fırın tepsisinin üstüne koyun. Tekrar havluyla üstünü örtüp, ılık bir yerde bir 30 dakika daha bekletin. Fırının sıcaklığını önceden 200°C’ye yükseltin. Ekmeğinizi pişirmeden önce, bir bıçağın tersiyle üzerine artı şeklinde bir çizik atın. Geri kalan 10 gramlık çavdar ununu serpin ve ekmeği yaklaşık 45 dakika boyunca pişirin. Çıtır bir kabuk oluştuğunda ve ekmeğin tabanına vurduğunuzda boşluk sesi geldiğinde ekmeğiniz olmuş demektir. Fırından çıkarabilirsiniz.

Afiyet olsun!


Zeytinyağını ısıdan ve ısı kaynaklarından uzak tutunuz

Pek çok insan alıp kullanması kolay diye zeytinyağını ocağa yakın raflara koymaktadır. Bunu asla yapmayınız. Yağınızı mümkün olduğu kadar ısı kaynaklarından uzak tutunuz. Zeytinyağını ısıdan ve ışıktan uzakta, normal oda sıcaklığında (20-25 derece) korumanız gerekir. Mutfak tezgâhının altındaki dolaplar veya kileriniz bunun için en uygun yerlerdir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×