Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinyağlı Cevizli Ekmek


YEMEK TARİFİ

Bu tarif 20872 kere listelenmiştir.
Porsiyon: 8 kişilik
Hazırlanışı: 1 saat 30 dakika
Pişirme: 45 dakika
Seviye: Orta

İçindekiler:

42 g kuru maya
300 ml ılık su
1 yemek kaşığı şeker
250 g buğday un
250 g çavdar unu
1 yemek kaşığı ince taneli deniz tuzu
3 yemek kaşığı naturel sızma zeytinyağı
200 g kabaca parçalanmış ceviz
10 g ekmeği unlamak için çavdar unu

Hazırlanışı:

Mayayı orta büyüklükte bir kasenin içine ufalayın. Su ve şekeri ekleyip içinde mayayı çözün ve bir kenara bırakın. Eğer hamuru elle yapıyorsanız, başka bir kabın içinde unları ve tuzu karıştırıp, ortasını açarak hazırlamış olduğunuz maya-su karışımını ve zeytinyağını dökün. Hamurunuzu yoğurun. Hamurunuz yumuşakça ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır ve top haline gelecektir. Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikser kabınızın içine un ve tuz ekleyin ve ortasını açıp maya-su karışımını ve zeytinyağını dökün. Mikserinizin hamur yoğurma aparatını takıp, hamurunuz bütün hale halip top haline gelinceye kadar mikserinizi orta hızda çalıştırın. Hamurunuz biraz yapışkan olabilir, bu gayet iyidir. Eğer fazla yapışkansa, her seferinde 1 yemek kaşığı olacak şekilde istediğiniz kıvama gelinceye kadar un ekleyin. Her şeyden önce, hamur çok ağır kıvamlı olmamalıdır. Hamur yoğurduğunuz kabın üstünü bir havlu ile örtün ve yaklaşık 45 dakika hamuru kabarıncaya ılık bir yerde kadar bırakın. Bunun için bir kalorifer yanını veya biraz soğumuş bir fırını kullanmayı ya da güneşte bırakmayı deneyebilirsiniz. Hamur kabardıktan sonra, ceviz parçalarını ekleyip yoğurun. Bu elle yapılmalıdır ve çok uzun yoğurmamak gerekir. Hamurdan bir top oluşturun, yağlı kağıtla kaplanmış fırın tepsisinin üstüne koyun. Tekrar havluyla üstünü örtüp, ılık bir yerde bir 30 dakika daha bekletin. Fırının sıcaklığını önceden 200°C’ye yükseltin. Ekmeğinizi pişirmeden önce, bir bıçağın tersiyle üzerine artı şeklinde bir çizik atın. Geri kalan 10 gramlık çavdar ununu serpin ve ekmeği yaklaşık 45 dakika boyunca pişirin. Çıtır bir kabuk oluştuğunda ve ekmeğin tabanına vurduğunuzda boşluk sesi geldiğinde ekmeğiniz olmuş demektir. Fırından çıkarabilirsiniz.

Afiyet olsun!


Zeytinyağının geldiği bölgeyi veya ülkeyi çok fazla kafanıza takmayın

Birçok insan zeytinyağının elde edildiği bölgeyi veya ülkeyi aşırı derecede önemsemektedir. Özellikle dünyada İtalya zeytinyağları tercih edilmektedir. Bu büyük bir kandırmacadır. Acaba zeytinyağı İtalya'da mı üretilmiştir yoksa diğer ülkelerden dev tankerlerle alınıp İtalya'da mı paketlenmiştir? Ülkemizde de bazı bölgelerin adı oldukça öne çıkmakta ve sanki diğer bölgelerin yağı kötüymüş gibi bir izlenim yaratılmaktadır. Evet, bazı bölgelerde iklimsel ve coğrafi özelliklerden dolayı zeytinyağının aroması daha yoğun ve tadı daha lezzetlidir. Bu durum zeytinyağının besinsel değerlerinde çok fazla değişiklik yaratmaz. Önemli olan zeytini tarımsal kurallara göre bakmak, uygun hasat zamanını iyi tespit etmek, üründe hasar yaratmadan toplayıp zamanında fabrikalara getirmek ve zeytinyağı elde ederken üretim ve daha sonraki depolama kurallarına tam olarak uymaktır. Siz hiç bir kurala uymuyorsanız isterseniz ürününüzü cennetten çıkarınız, pazara sunduğunuz ürünün çok fazla bir değeri olmayacaktır.

Türkiye'nin zeytin yetişen her yöresinde bulunmuş, kurallarına göre üretilmiş zeytinyağlarını tadan kişiler olarak biz doğrusu bunu hiç önemsemiyoruz.

Bu durum, Türkiye'nin her köşesinde çok lezzetli peynirler üretilmesine rağmen belli bir bölgeye ve hatta belli bir kasabaya kapılıp kalmaya benzer. Pazarlama uzmanları da bunu çok iyi kullanır. Hiç kimse o kasabada bulunan tesislerin ve orada çıkan hammaddenin bu kadar üretime yeterli olup olmadığını sorgulamaz.

Onun için, zeytin bir ağaçtır, yetişmesi çok uzun yıllar almaktadır, hiç kimsenin onun üzerinde bir takım hileler yapması ve ağacı kendine göre yönlendirmesi mümkün değildir. O, yetiştiği her yerde kendisine gösterilen özenin karşılığını tam olarak verir.

Yemeklerinize Lezzet Katacak Zeytin Portalı Dükkan Ürünlerinden Seçmelerİçeride binlerce Zeytin Portalı üyesi sizi bekliyor! Bireysel üyelik ücretsiz ve sadece 5 dakikanızı ayırmanız yeterli ×