Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinciliğin Bir Günü


Editör | 16 Ocak 2009 Cuma, 13:40
Kategori : Zeytincilik

Zeytin hasadı Ege Bölgesi'nde genellikle 15 Eylül'den sonra başlar. Öncelikle evlerde hemen yenmesi için "kırmalık" ham, olgunlaşmamış, zeytinler toplanır, terbiye edilir, kısa zamanda yenebilecek hale getirilir ve beş on gün içinde sofralardaki yerini alır.
0 Yorum Bu yazı 29534 kere listelenmiştir.

Zeytin hasadı Ege Bölgesi'nde genellikle 15 Eylül'den sonra başlar. Öncelikle evlerde hemen yenmesi için "kırmalık" ham, olgunlaşmamış, zeytinler toplanır, terbiye edilir, kısa zamanda yenebilecek hale getirilir ve beş on gün içinde sofralardaki yerini alır.

Hasat işi bu hareketle başlamış olur. Yemeklik zeytinler pazarın ihtiyacına göre işlenir. Bu iş aylar süren bir işlemdir. Bizim en hoşumuza giden bölümü son hasatların cümbür cemaat yapılanıdır.

Bölgemiz yayla olduğundan, zeytinler daha geç olgunlaşıyor, daha doğrusu tam olgunlaşamıyor. Yemeklik zeytin elde etmemiz sahip olduğumuz ağaç sayısına göre oldukça sınırlı sayılır. Durum böyle olunca biz de ister istemez zeytinlerin neredeyse yüzde doksanını yağlık olarak değerlendirmek zorunda kalıyoruz. Bu bizim için bir dezavantajmış gibi görünse de aslında hiç de öyle değil. Bizim yağlarımız yeşil-yarı olgunlaşmış ve tam olgunlaşmış zeytinlerin tam bir karmasından elde ediliyor. Zeytin erken hasadı ile son hasadının tatlarının karmasını bizim yağlarımızda çok rahat hissedebilirsiniz.

Her yıl teorik ve uygulama bilgilerimiz arttıkça, kendimize olan güvenimiz de tavan yapıyor. Hele bir önceki yıl bizden denemek için 5 litre yağ alanın ertesi yıl zeytinler toplanmadan arayıp bu yıl sizden 20 litre yağ almak istiyorum demesi kadar insanı mutlu eden başka bir şey bulamıyorum. Biz de, daha önce belirttiğim gibi, ağaçlarımızı bebek gibi bakıyoruz. Böyle siparişler geldikçe ağaçlarımız gözümüzde dev tombul bebeklere dönüşüyor, onların her yerini mıncıklayasımız, sarılıp öpesimiz geliyor. Daha zeytin son yağlık hasatları başlamadan biriken siparişler keyfimize keyif kattıkça, kardeşlerim, beyleri ve eşim bir gün önce ne kadar yorulmuş olursak olalım, sabahın köründe, sabah ezanı okunurken, ayağa kalkıp akşam ezanında tarakları elimizden atıyoruz. Bu seremoninin süresi her yıl artıyor. Bu yıl beş hafta sürdü. Yoğun bir çalışmayla günde ortalama kişi başı 200 kilogram zeytin toplayıp, iki günde bir yağhanenin yolunu tutuyoruz.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×