Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Osman Menteşe ile Kaliteli Zeytinyağı ve Butik Zeytincilik Üzerine - 1


Zeytin Portalı | 30 Aralık 2008 Salı, 20:34

Milas Ağaçlıhöyük'teki butik zeytincilik işletmesinde ürettiği sızma zeytinyağları ile adından başarı ile söz ettiren Osman Menteşe, zeytinciliğe başladığı günlerden bugünlere gelene kadar edindiği deneyimleri bizlerle paylaştı.
5 Yorum Bu yazı 131236 kere listelenmiştir.

Uzun yıllar İstanbul'da ilaç sektöründe yönetici olarak çalıştıktan sonra, emeklilik dönemini geçirmek için memleketi Milas'a yerleşen Osman Menteşe, 1998 yılında daha önceden ailesinin oluşturduğu zeytinliklerde modern zeytincilik yöntemleri ile butik zeytinciliğe başladı. Butik zeytincilikte, titizliği, temizliği ve her türlü bakımıyla kaliteli zeytinyağları üretti. İtalya'da yayınlanan dünyanın en iyi sızma zeytinyağlarının yer aldığı La Guida L'Extravergine katalogunda, kendisine ait Menteşe SOM markasıyla, 2007 ve 2008'de üst üste 2 yıl yer almayı başardı. L'Extravergine'nin uzman tadımcılarının Menteşe SOM Sızma Zeytinyağı için değerlendirmeleri ise şöyle:

"Katalogda mükemmel bir onay alan Ağaçlıhöyük Menteşe Çiftliği, özel bir yağ ile panelimizi büyüledi. İşletmenin seçimi olan, Menteşe SOM Sızma, görünüşte rengi, güzel açık sarı ve  berrak; kokusu kuvvetli ve karmaşık olup, olgunlaşmış armudun, beyaz elmanın ve muzun zarif meyve izleri ile donatılmış, nanenin ve maydanozun belirgin balsamik kokusu ile zenginleştirilmiş. Ağızda ince ve kişilikli olup, marulu ve kuru meyveyi hatırlatan taze bahçe sebzeleri esintileri ile nitelenmiş. Acısı yoğun ve ayarlanmış olup badem tadı ile tamamlanıyor. Marine edilmiş ton balığında, mantarlı çiğ sazan balığında, ahtopot salatalarında, buğday çorbalarında, mezelerde, kabuklu yahnilerde, fırında kırmızı ve siyah ette ve keçi peynirlerinde çok uygun."

Zeytin Portalı olarak ziyaret ettiğimiz Osman Menteşe, Milas Ağaçlıhöyük'te bulunan zeytincilik işletmesinin kapılarını bizler için açtı ve kendisini başarıya götüren yoldaki deneyimlerini bizlerle paylaştı.       

 

Zeytin Portalı - Zeytinyağını kaliteli bir şekilde elde etmek için neler yapmamız gerekir?

Osman Menteşe - Zeytinyağını kaliteli olarak elde edebilmek için bir kere zeytin meyvesinin kaliteli olması lazım. Ne koyarsanız onu alırsın. Zeytin meyvesini kaliteli üretebilmek için ağacın bakımlı olması gerekir. Ağacın bakımlı olması ne demek? Ağacı budayacaksın ve gübreleyeceksin. Organik üretim yapmıyorsan, ağacı düzgün olarak ilaçlayacaksın. Organik üretim yapacağım ben diyorsan organik iletim türü ilaçlama yapacaksın. Onu da organikçilere soracaksın. Dedik ki biz şimdi… Budama, sulama, gübreleme ve usulüne uygun toplama. Usulüne uygun toplama, çulları yere ser… Sonra ya elle ya da makineyle hasat yap. Bu faktörleri bir araya getirip uygularsan kaliteli bir zeytinyağı elde edersin ama bunu elde edebilmek için topladığın zeytini en geç 24 saat içinde sıktırman ve sıkılırken de soğuk sıkım tercihini kullanman lazım. Yani yağı pişirmeden, yüksek ısı derecelerinde verilen sularla, yüksek sıcaklıkta hamurla değil soğuk sıkım tekniğiyle uygularsan kaliteli bir zeytinyağı elde edersin.

ZP - Zeytin toplandıktan sonra bekletilirse ne tür sorunlar ortaya çıkar?


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 

1. Butik Üretimi Devam Ettirebilmek

Butik üretimin devam ettirilebilmesi gerçekten çok önemli bir konu, ama tüketicilere hangisinin iyi hangisinin kötü olduğu örneklerle anlatılmalı. Gittiğimiz yerlerde, zeytinyağı hakkında bilgisi olmayanlara bile basit anlamda zeytinyağı tadımını gösterdiğimizde bile iyi örnekle kötüyü tadarak ve koklayarak anlayabiliyorlar ve iyisini istemeye başlıyorlar. Ayrıca bu anlamda sevgili editörümüzün yazmış olduğu, http://www.zeytinportali.com/article/2... linkindeki "Butik Üretim ve Kaliteli Zeytinyağı" yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

2. On asırlık ağaçlar bize emanet

Osman beyin tecrübeleri ve bunları açık açık anlatması kendine olan güvenini gösteriyor. Eleştirel yanlar olacaktır ama bunu insanları kırmadan yapmak gerekir. İnsanların diğerlerini anlamak için çaba sarfetmesi gerekiyor. Herkes çalışırsa ve aktarırsa inanın daha iyiye gideceğiz. Şu an yarım zamanlı da olsa zeytinciyim. Herkese kolaylıklar ve sağlık diliyorum.

3. Ürettik... Ya sonrası ne yapıyoruz?

Osman Menteşe o kadar güzel anlatmış ki okurken bu yıl hasat döneminde duyduklarım, yaşadıklarım ve öğrendiklerim bir bir gözümde canlandı, biz de eşimle birlikte emekli olup Ayvalık'ta böyle bir yola girdik ama bizim babadan gelen zeytinliğimiz de, bilgimiz de yoktu. Fakat, kendimize güveniyorduk. 2009 yılında satın aldığımız zeytinliğimize, araştırarak, okuyarak, sorarak, bakmaya çalıştık. Tabi, bu konuda en büyük yardımı kahyamız diyebileceğimiz Süleyman ve ailesinden gördük, yıl boyunca, budama ile başlayıp, 3 kez bordo bulamacı, gübreleme ve zeytin sineği ilaçlaması yapıp ağaçlarımıza olanaklarımız doğrultusunda en iyi şekilde baktık, gerçekten herşey çok güzel gelişti ve Ekim'de hasat için Osman Bey'in başta yaptığı gibi akülü hasat makineleri satın alıp ağaçlara zarar vermeden, bizzat çalışanların başında durarak, hasat yaptık ve her gün 3000 kg zeytini toplayıp akşamına hemen Tariş'e götürdük. Oradaki arkadaşların uyarılarını da dikkate alarak zeytinler fermante olmadan, soğuk sıkım yaptırdık ve her gün birbirinin aynı özelliklerde 0,5 asitte nefis bir lezzete sahip ve tüm sağlıklı mineralleri bünyesinde barındıran 4000 kg sızma zeytinyağı ürettik ve yeni imal ettirdiğimiz paslanmaz tanklarda dinlendirmek üzere stoklama yaptık. Bu aşamaya kadar her şey kontrolümüzde çok güzel gelişti, peki bundan sonra ne olacak? Çok kaliteli olması için her şeyden fedakarlık ederek ürettiğimiz yağın kıymetini bizden başka kim biliyor, maalesef çevremizdeki üç beş kişi. Biz bu yağı toptan alım yapan firmalara satabiliriz ama, sıkım sırasında bile başka yağlara karışmaması için sıkım sonuna kadar başında beklediğimiz bu yağ kim bilir hangi koşullarda ve hangi yağlarla birleşecek. İşte bu yüzden butik olarak ürettiğimiz bu yağı kendimiz pazarlayabilmeliyiz diye düşündük ama bunun altyapısı şu an hazır değil ve bu zeytinyağını üretmekten daha zor. Şimdi soruyorum, "kaliteli zeytinyağı"nı üretmek için emek ve para harcadık, peki bu kaliteli zeytinyağını nasıl pazarlayacağız?

4. Zeytinciliği geliştirmeliyiz.

Çok güzel ve sürükleyici bir yazı olmuş. Sayın Osman Menteşe her konuda bilgilerini aktarmış. Bana kendisini geliştirmeye kapamış, her konuyu son noktaya getirmiş izlenimi verdi. (Bir tek İtalyanların armut ve elma kokusu hariç). (Ağustos 15’den sonra ağustos sonuna kadar zeytin sineği için bir ilaçlama yapmak lazım. Sonra ondan 1 ay sonra ikinci bir ilaçlama lazım ama mesela biz de yaptık ama burada fazla pek başarılı olamadık galiba, çünkü meyve ne kadar iriyse zeytin sineğinin vurma oranı o kadar fazla oluyor. Zeytin sineği, zeytinin içine girer, zeytini kurutur. Asit oranını yükseltir. Biz şimdi bu ağaçları 2 kere ilaçlıyoruz, belki 3 kere ilaçlamamız lazımdı.) Arkadaşımız bir an önce organik üretim koşullarını incelemeli. Ağaçları kuvvetlendirirsek hastalıklara karşı dayanıklığının arttığını ve ilaçlamadan maddi tasarruf sağlanacaktır. Bu kadar çok ilaçlamaya da gerek kalmayacaktır. Bunun bir etkiside bir sene ürün olur, bir sene olmazı ortadan kaldırmaktadır. Bir sene çok, bir sene vasat ürün alınır. Hatta erkencilik bile sağlanabilir. Ben organikçiyim ve 2010 Eylül başında ürünümün bir kısmını toplayıp kırma zeytin yaptım. Her senede zeytin alıyorum. Değerlendirmesini de siz sayın zeytincilere bırakıyorum.

5. Zeytin Yetiştiriciliğinin Büyük Problemi

Yazan: Emin Öndağ
Pekçok çiftçimiz toprak işlemeyi bilir, ancak doğru toprak işleme ne yazık ki pek bilinmiyor. Ege Bölgesi'nde dolaştığımda bütün zeytinliklerin altının derin bir şekilde sürüldüğü görülüyor. Zeytin kökleri çok yüzlektir ve yaklaşık 10-15 cm derinliktedir. Derin sürümde kökler tahrip olur ve ağacın verimi %50 civarında düşer. Yunanistan'da köklere zarar vermemek için tacın izdüşümü beton kaplanmaktadır. İlla sürülecekse kaz ayağı pullukla sürmek daha idealdir.


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×