Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinde Budama - 2


Zeytin Portalı | 6 Aralık 2008 Cumartesi, 14:13

Zeytinlerde oluşturulacak terbiye şekli, bölgenin, yörenin ekolojik koşullarına (yağış, sıcaklık, güneşlenme vb.), verilecek aralık ve mesafeye, çeşidin büyüme özelliğine göre tercih edilmelidir.
0 Yorum Bu yazı 62797 kere listelenmiştir.

6. Budama Amaç ve Esasları:

Zeytin ağacının dikiminden itibaren yaşamı boyunca yapılacak budamanın amacı:

  • Dikilecek zeytin fidanına, dikildiği ekolojiye ve çeşidin özelliğine en uygun şekli oluşturmak,
  • Oluşturulacak şekil ve yapılacak budamalarla, gençlik kısırlığı devresini kısaltmak, uygulanacak diğer kültürel işlemlerle birlikte erken meyveye yatırmak, periyodisiteyi azaltmak ve kaldırmak,
  • Ağacın büyüme gücü ile ürün verme dengesini kurarak ürün verme dönemini uzun tutmak,
  • Yapılacak dengeli budamalarla ağacın gelişmesini dengelemek, erken yaşlanarak  verimden düşmesini önlemektir.

Zeytin yetiştiriciliğinde, uygun koşullar ve modern tekniklerin yanında sulu ve kuru koşullara uygun bir taç hacminin oluşturulması ilkesi unutulmamalıdır. Çünkü iri taç yapısı ve aşırı yapraklı ağaçlarda terleme sonucu kaybedilen suyun alınmaması durumunda meyve küçük kalır, gelişemez. Küçük kalan meyvede yağ oranı azalır.

7. Zeytinde Şekil Budaması:

Zeytinlerde oluşturulacak terbiye şekli, bölgenin, yörenin ekolojik koşullarına (yağış, sıcaklık, güneşlenme vb.), verilecek aralık ve mesafeye, çeşidin büyüme özelliğine göre tercih edilmelidir. Şekil budamasında, vejetatif gelişme ile generatif gelişme arasındaki dengeyi kuracak şekilde bir taç ve iskelet yapısı oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu taç sistemi, ekonomik verim süresi boyunca, verim ve kaliteyi arttırıcı, kültürel işlemleri kolaylaştırıcı bir yapıda olmalıdır.

Zeytin fidanlarına şekil vermede farklı uygulama ve görüşler vardır. görüşlerin ilkinde; zeytin fidanı dikildikten sonra 3 yıl hiç makas vurulmaz (budama yapılmaz). 3. yıldan sonra ana dal seçimi yapılıp, şekil verilir. Diğer görüşte ise, dikim yılından itibaren fidanın gelişme durumuna göre, şekil oluşturmaya yardımcı olacak şekilde ana dal seçimi yapılıp, gerekirse çok hafif kesimleri yapılır.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×