Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinyağının İçindeki Sağlıklı Maddeler


Zeytin Portalı | 12 Kasım 2008 Çarşamba, 22:00
Kategori : Akademik Yazılar

Zeytinyağının içerisinde insan sağlığına faydalı birçok madde bulunuyor. Zeytinyağı, yaşlanmaya karşı koruyor, kötü kolesterolü azaltıyor, sindirimi rahatlatıyor.
0 Yorum Bu yazı 51904 kere listelenmiştir.

1- Oleik asit
2- Hidrokarbon skualen
3- E vitamini (tokoferoller)
4- Fenolik bileşikler
5- Aroma bileşikler
6- Pigment (renk) bileşikleri

Oleik Asit

Yağlar, doymuş yağlar ve doymamış yağlar olarak ikiye ayrılırlar. Doymamış yağlar da tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar olarak ikiye ayrılırlar. Doymuş yağlar, tereyağı gibi hayvansal yağlar ve margarindir.

Zeytinyağı, tekli doymamış oleik asidi ve çoklu doymamış Omega-3 (linoleik asit) ve Omega-6 (linoleik) yağ asitlerince zengindir. Oleik asidin %80 civarında olması zeytinyağının sağlık için önemini artırmaktadır.

Oleik asit, damarlarda plak oluşumuna neden olan kötü kolesterolu (LDL kolesterol) azaltır ve iyi kolesterolü (HDL kolesterol) arttırır. Oleik asit aynı zamanda, yağın besleyici ve duyusal kalitesini bozan reaksiyonlara karşı da dayanıklıdır.

Hidrokarbon Skualen

Zeytinyağında (sızma zeytinyağında, 0.8-12 g/kg) yüksek miktarlarda bulunan hidrokarbon skualen; antioksidan ve hücre yenileyici özelliklere sahipdir.

Skualen, hem kolesterol biyosentezinin ön maddesi olarak görev yapmakta hem de kolesterol metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca tümör gelişimini önleyerek ve cilt kanseri tehlikesini azaltarak, cilt üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir.

E Vitamini

E vitamini yağda çözünen ve vücudumuzu yaşlanmaya karşı koruyan kuvvetli bir antioksidandır. Günlük E vitamini gereksinimi kadınlar için 8 miligram, erkekler için 10 miligramdır. Bir yemek kaşığı zeytinyağı, ortalama 1.94 miligram E vitamini içerir. Bu miktar erkeklerde günlük E vitamini gereksiniminin %20’sini, kadınlarda ise %25’ini karşılamaktadır.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×