Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinyağlı Taze Fasulyeyi Gerçekten Lezzetli Pişirebiliyor Musunuz?


Aslı Altan Altundal | 6 Kasım 2008 Perşembe, 22:02
Kategori : Yemek Tarifleri

Lezzete ulaşmada ilk kural taze, kart olmayan, kılçıksız fasulyeyi satın alabilmek. Tecrübeli hanımlar almadan önce fasulyeyi kırıp bakarlar, kolayca kırılıyorsa ve kılçığı yoksa alırlar. Sap kısmına da bakabilirsiniz, yemyeşilse tazeliğin göstergesidir.
0 Yorum Bu yazı 28200 kere listelenmiştir.

Yıllar önce, anne, mutfakta herşeyi iyi yapabileceğini düşünen kızıyla telefonda konuşuyor:

- Aman kızım, taze fasulyeyi lezzetli pişirmek dikkat ister...
- Merak etme anne, 4 ana malzemeyi tencereye koymak kadar kolay bu yemek hemen pişireceğim.

Bu telefon görüşmesindeki kız ben miyim acaba? İlk yaptığım fasulye yemekleri ya sulu oluyor ya da fasulyeler pişmeyip diri kalıyordu. Herşey iyi gitse bile anneminki kadar lezzetli değildi yemeğim.
Zeytinyağlı fasulye pişirmek göründüğü kadar basit değildir, lezzeti tuturmak hüner ister, her yerde yiyemezsiniz.

Lezzete ulaşmada ilk kural taze, kart olmayan kılçıksız fasulyeyi satın alabilmek. Tecrübeli hanımlar almadan önce fasulyeyi kırıp bakarlar, kolayca kırılıyorsa ve kılçığı yoksa alırlar. Sap kısmına da bakabilirsiniz, yemyeşilse tazeliğin göstergesidir. Boncuk, ayşekadın, çalı... Bu fasulye çeşitlerinin hepsinden de taze ve kılçıksız olmak koşuluyla güzel yemek yapılır.

Boncuk fasulye iri taneli ve kısadır, ikiye üçe bölünerek pişirilir, taneleride ayrılarak yemeğe karıştırılabilir.
Ayşekadın fasulye enlidir ve taneleri çok iri değildir, rengi sarımsıdır, pişirirken önce boydan ikiye dilimleyip sonra, dilimleri bölmek gerekir.
Çalı fasulyesi (sırık fasulye ) çekirdekli değildir, yumuşaktır, uzun boyludur. Dilimlemeden ve bölmeden pişirilebilir.
Şeker fasulye, kısa, çekirdeksiz ve inceciktir, bölmeden pişirebilirsiniz.

Mevsiminde ve taze aldığınıza emin olduğunuz fasulyeleri ayıklamadan önce yıkayın. Uçlarını elinizle veya bıçak yardımıyla temizleyerek - varsa kılçıklarından arındırın. Fasulyenizin türüne göre dilimleyin.

1 kg fasulye için 2 baş iri soğanı yemeklik doğrayın. Tencerenizin dibine önce 5 yemek kaşığı sızma zeytinyağını koyun. Sonra doğranmış soğanları, en üste fasulyeyi yayın, iki tatlı kaşığı tuz ve 2 adet kesme şeker koyduktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte 15-20 dakika, arasıra karıştırarak pişirip, fasulyelerin renginin koyulaşmasını bekleyin. Soğanlar görünmez olup, fasulyeler tamamen koyu yeşile dönüp, yemek hacimce küçüldüğünde , rendelediğiniz 1 kg domatesi koyun, harlı ateşte birkaç taşım kaynatın.

Şimdi en önemli noktaya geldik, tencerenin kapağını kapatmadan önce, yemeğe su eklemeniz gerekiyor. Asla fazla su eklemeyin, fasulye pişerken kendi suyunu bırakıyor bu nedenle gereğinden fazla koyarsanız yemeğiniz lezzetsiz olur. Yemeğinize yarım su bardağı su koyup kapağını kapatın, ateşi kısın ve 40 -50 dakika kadar pişirin ve ateşi kapatmadan önce fasulyelerin diriliğini kaybettiğine emin olun. Yemeği, pişirdiğiniz tencerede soğutun. Tadını alması için bir gece dinlendirdikten sonra servis yapın.

Yanına taze nane yapraklarıyla süslenmiş cacık yapmayı unutmayın.

Not: Bu yazı, Aslı Altan Altundal'ın Zeytin Ağacı isimli blog'undan kendisinin izni ile alınmıştır. Aslı Hanım'a Zeytin Portalı olarak teşekkür ederiz.Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×