Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Bölgelere Göre Yerli Zeytin Çeşitleri - 5


Zeytin Portalı | 11 Ekim 2008 Cumartesi, 22:37
Kategori : Zeytincilik

Bölgelerimize göre zeytinlerimiz de çeşitlilik gösteriyor. Yazımızın 5. bölümünde Karadeniz Bölgesi zeytinleri ile yerli bir zeytin çeşidi olmayan, İspanya kökenli Manzanilla'ya yer veriyoruz.
0 Yorum Bu yazı 125402 kere listelenmiştir.

5- Karadeniz Bölgesi: Ülkemizin kuzeyindeki bu bölgede Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Ordu, Samsun, Trabzon ve Artvin illerinde kuzey rüzgârlarından korunaklı kısımlarda zeytincilik yapılmaktadır. Bölgenin kendi yöresel çeşitleri yanında son yıllarda diğer bölgelerden gelen çeşitlere de rastlanmaktadır.

Bölgenin mevcut çeşitleri; Butko, Görvele, Marantelli, Otur, Patos, Sati, Samsun Salamuralık, Samsun Tuzlamalık, Samsun Yağlık, Samsun Kırmızı Tuzlamalık, Sinop No:1, Sinop No:2, Sinop No:3, Sinop No:4, Sinop No:5, Sinop No:6, Trabzon Yağlıktır.

Marentelli: Trabzon Akçaabat ilçesinde yaygın olan bölge çeşididir. Meyvesi ve çekirdekleri iri olup erken olgunlaşır. Bölge çeşitleri içinde en az yağ kapsamına sahiptir. Soğuğa karşı dayanıklıdır. Yöresinde yağlık olarak değerlendirilir.

Otur: Artvin ve civarında yaygındır. Meyveleri iri, çekirdekleri orta irilikte olup yüksek oranda yağ içerir. Erken olgunlaşır, fakat olgunluk periyodu uzundur. Soğuğa dayanıklı olduğundan geçit bölgeler için önerilebilir. Yağlık ve sofralık olarak değerlendirilir.

Patos: Trabzon ve civarında yaygın olan bölge çeşididir. Meyveleri küçük, çekirdekleri iri olup %26.8 oranında yağ içerir. Meyveleri erken kararır, olgunluk dönemi uzundur. Genelde yöresinde sofralık olarak değerlendirilir.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×