Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Bölgelere Göre Yerli Zeytin Çeşitleri - 3


Zeytin Portalı | 11 Ekim 2008 Cumartesi, 22:58
Kategori : Zeytincilik

Bölgelerimize göre zeytinlerimiz de çeşitlilik gösteriyor. Yazımızın 3. bölümünde Akdeniz Bölgesi zeytinlerine yer veriyoruz.
0 Yorum Bu yazı 82108 kere listelenmiştir.

3- Akdeniz Bölgesi: Antalya, Isparta, İçel, Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman illerinde zeytincilik yapılmaktadır. Türkiye’nin güneyinde yer alan bu bölgede Toros Dağları ile Akdeniz arasındaki dar şerit halindeki alanlarda zeytin plantasyonları (sanayi bitkilerinin geniş ölçüde yetiştirildiği işletme) yer almaktadır. Zeytin bu bölgede diğer kültür bitkileri ile rekabet halindedir. Bölgenin mahalli çeşitleri yanında Ege ve Marmara bölgelerinin çeşitleri de yayılım göstermektedir. Akdeniz bölgesi Türkiye zeytin dane üretiminin %17,9’unu karşılamaktadır.
Bölgenin çeşitleri; Büyük Topak Ulak, Çelebi (Silifke), Küçük Topak Ulak, Elmacık, Halhalı (Hatay), Karamani, Sarı Haşebi, Sarı Ulak, Saurani, Sayfi’dir.

Bölgenin Önemli Çeşitleri:

Büyük Topak Ulak: Sinonimi Topak Aşı’dır. Orijini Mersin ilinin Tarsus ilçesidir. İyi bakımşartlarında kuvvetli gelişir. Yayvan, geniş, büyük taç yapısına sahipdir. Meyveleri iri yuvarlaktır. Verimi iyidir. Periyodisite gösterir. Soğuğa ve kuraklığa aşırı duyarlı değildir. Zeytin sineğine hassastır. Çizme yeşil zeytin tipinde işlenir.

Sarı Haşebi: Sinonimi Haşebi’dir. Orijini Hatay ilinin Altınözü ilçesidir. İyi bakım şartlarında kuvvetli gelişir. Orta büyüklükte alt kısmı yayvan, üst kısmı yukarı kaçan bir taç yapısına hahiptir. Meyveler küçük ve şekli ovaldir. Meyve ucunda belirgin olmayan bir meme oluşumu bulunur. Verimi ağaç habitusuna göre düşük sayılabilecek düzeydedir. Kuvvetli periyodisite gösterir. Kendi ekolojisinde yağlık ve siyah sofralık olarak değerlendirilir. İklim faktörlerine bağlı olarak değişen oranlarda meyvelerde hurma oluşumu tespit edilmiştir.

sarı ulakSarı Ulak (Soldaki Fotoğraf): Orijini Mersin ilinin Tarsus ilçesidir. Akdeniz bölgesi ağaç varlığının %6 sını  teşkil eder. Ağacı kuvvetlidir. Büyük, yayvan dağınık bir taç oluşturur. Meyve orta büyüklükte, uzun silindiriktir. Ucu yuvarlak ve memesizdir. Verimi orta düzeydedir. Periyodisite gösterir. Düşük sıcaktan zarar görür. Siyah ve yeşil sofralık olarak değerlendirilir.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×