Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Bölgelere Göre Yerli Zeytin Çeşitleri - 2


Zeytin Portalı | 11 Ekim 2008 Cumartesi, 23:01
Kategori : Zeytincilik

Bölgelerimize göre zeytinlerimiz de çeşitlilik gösteriyor. Yazımızın 2. bölümünde Marmara Bölgesi zeytinlerine yer veriyoruz. Bölgenin en önemli çeşidi Gemlik olmakla birlikte Edincik Su, Beyaz Yağlık, Çelebi (İznik), Çizmelik (Tekirdağ), Erdek Yağlık, Eşek Zeytini (Tekirdağ), Karamürsel Su, Samanlı, Şam ve Siyah Salamuralık bölgede yetiştirilen diğer çeşitlerdir.
0 Yorum Bu yazı 96528 kere listelenmiştir.

Bölgelere Göre Yerli Zeytin Çeşitlerimiz

2- Marmara Bölgesi: Bursa, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, İstanbul, Yalova, Tekirdağ, Eskişehir, Balıkesir (Erdek, Bandırma), Çanakkale (Biga, Eceabat, Gelibolu, Lâpseki, Bozcaada, Gökçeada) illerinde zeytincilik yapılmaktadır. Bölge kuzey rüzgârlarına ve soğuklara açıktır. Bazı yıllar sıcaklığın düşmesiyle soğuktan zararlanmalar olur. Bölgedeki çeşitler sofralığa uygun olduğundan sofralık olarak değerlendirilir. Marmara Bölgesi Türkiye zeytin dane üretimin %14,2’sini karşılamaktadır.

Bölgenin en önemli çeşidi Gemlik olmakla birlikte Edincik Su, Beyaz Yağlık, Çelebi (İznik), Çizmelik (Tekirdağ), Erdek Yağlık, Eşek Zeytini (Tekirdağ), Karamürsel Su, Samanlı, Şam ve Siyah Salamuralık bölgede yetiştirilen diğer çeşitlerdir.

Bölgenin Önemli Çeşitleri:

Çelebi: Sinonimi İznik Çelebi’dir. Orijini Bursa ilinin, İznik ilçesidir. Ağacı orta kuvvette olup genellikle küçük, yayvanca ve sarkık bir taç oluşturur. Meyve çok iri, uzun silindiriktir. Bazı meyvelerde meyve ucunda küçük bir meme vardır. Verimi orta olup kısmen periyodisite gösterir. Soğuğa aşırı duyarlı değildir. Yeşil sofralık olarak değerlendirilmeye uygundur.

edincik su zeytiniEdincik Su (Soldaki Fotoğraf): Sinonimleri Edincik Su, Erdek Su ve Su Zeytini’dir. Orijini Balıkesir ilinin Edincik ilçesidir. Ağacı orta kuvvette olup yayvan, yuvarlak bir taç oluşturur. Meyveleri iri ve yuvarlak olup güvercin yumurtasına benzer. Verimi orta düzeydedir ve peryodisite gösterir. Yüksek oranda su içerir. Meyveleri yumuşak olduğundan taşıma ve işlemede dikkat gerektirir. Yağ oranı oldukça düşüktür. Zeytin sineği ve güvesine karşı oldukça duyarlıdır. Siyah sofralık olarak değerlendirmeye uygundur.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×