Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Bölgelere Göre Yerli Zeytin Çeşitleri


Zeytin Portalı | 11 Ekim 2008 Cumartesi, 23:04
Kategori : Zeytincilik

Bölgelerimize göre zeytinlerimiz de çeşitlilik gösteriyor. Yazımızın ilk bölümünde Ege Bölgesi zeytinlerine yer veriyoruz. Bölgede yaygın çeşitler Ayvalık, Memecik, Domat, Erkence, Uslu, Çakır, Çilli gibi çeşitlerin yanı sıra Marmara bölgesi çeşidi olan Gemlik zeytin çeşidi de hızla yaygınlaşmaktadır. Bölgenin diğer çeşitleri; Ak Zeytin, Dilmit, Girit Zeytini, Eşek Zeytini, İzmir Sofralık, Kiraz, Memeli, Çekişte, Kara Yaprak, Taş Arası (Aydın), Tavşan Yüreği, Sarı Yaprak ve Yamalak'tır
0 Yorum Bu yazı 191297 kere listelenmiştir.

1- Ege Bölgesi:

Bölgede Balıkesir (Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Edremit, Havran), Çanakkale (Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Ezine), Manisa, İzmir, Aydın, Denizli illerinde zeytincilik yapılmaktadır. Bölgedeki zeytinlik alanlar Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz nehirlerinin vadilerinde denizden 200-250 km içeriye kadar uzanmakta ve bölge Türkiye zeytin dane üretimin %62,8’ini karşılamaktadır.

Bölgede yaygın çeşitler Ayvalık, Memecik, Domat, Erkence, Uslu, Çakır, Çilli, gibi çeşitlerin yanı sıra son yıllarda Marmara bölgesi çeşidi olan Gemlik zeytin çeşidi de hızla yaygınlaşmaktadır.

Bölgenin diğer çeşitleri; Ak Zeytin, Dilmit, Girit Zeytini, Eşek Zeytini (Ödemiş), İzmir Sofralık, Kiraz, Memeli, Çekişte, Kara Yaprak, Taş Arası (Aydın), Tavşan Yüreği, Sarı Yaprak ve Yamalak’dır.                                      

Bölgenin Önemli Çeşitleri:

ayvalık zeytiniAyvalık (Soldaki Fotoğraf): Sinonimleri (benzerleri) Edremit yağlık, Şakran, Midilli ve Ada zeytinidir. Orijini Balıkesir ilinin Edremit ilçesidir. Ege bölgesindeki ağaç varlığının yaklaşık %25’ini oluşturur. İyi bakım şartlarında kuvvetli ve dik gelişir. Kendine verimlidir, tam çiçek oranı yüksektir. Verimi iyi ve orta düzeyde olup periyodisite (bir yıl meyve verip,bir yıl meyve vermeme durumu) gösterir. Meyvenin olgunlaşması erken dönemdedir. Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır. Kendi ekolojisinde (çevresinde) yağlık olarak değerlendirilir. Yağı altın sarısı renginde, hoş meyve kokulu nefis aromalı (hoş kokulu) olup kimyasal ve duyusal özellikleri itibari ile birinci sırada yer alır. Ayrıca meyve renginin pembeye dönüştüğü dönemde hasat edilerek çizme zeytin tipinde veya Ocak-Şubat aylarında hasat edilerek siyah sofralık olarak değerlendirilir.

çakır zeytiniÇakır (Soldaki Fotoğraf): Orijini (kökeni) İzmir ilidir. Ağacı çok kuvvetli gelişir, dik gelişen büyük bir taç oluşturur. Meyvesi orta büyüklükte, armut şeklinde ve meyve ucu düzdür. Erken meyveye yatar. Verimlidir ve kuvvetli periyodisite gösterir. Gemlik, Erkence ve Ayvalık çeşitleri tozlayıcı olarak önerilebilir. Yağlık bir çeşittir. Çeşitli tekniklerle siyah ve yeşil sofralık olarak işlenebilir.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×