Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Akarlar ile Mücadele Zamanları


Zeytin Portalı | 3 Nisan 2012 Salı, 08:57

Kışı zeytin ağacında geçiren eriophyide akar erginleri, ilkbahar ile birlikte sırasıyla yeni oluşan yapraklara-tomurcuk sap diplerine-tomurcuklara ve çiçeklere giderek beslenirler. Beslenmeleri sonucunda yeni oluşan yapraklarda deformasyona ve renk değişimlerine, tomurcukların kahverengileşerek kurumalarına ve dökülmelerine, aşırı çiçek dökümüne neden olmaktadır.
0 Yorum Bu yazı 236375 kere listelenmiştir.

Zeytin üreticilerinin “takoz” dediği, özellikle Ayvalık (Edremit) çeşidinde çok bariz, diğer çeşitlerde de olan şekil bozuklukları ile 3 yıldır yaptığım çalışmalar neticesinde mevcut duruma sebebiyet veren sorunu yaptığım akar mücadelesi ile çözdüğümü düşünüyorum.

Yıllardır görülen, ancak son 3-4 yıldır yoğun olarak yaşanan şekil bozuklukları ile söylenen besin maddesi noksanlıkları ile ilgili özellikle bor noksanlığı ile ilgili yapılan uygulamaları gözlemlediğimde herhangi bir düzelme olmadığını gördüm.

Uzun yıllardır bu konu ile ilgili gözlem yaparak, nerelerde yoğun olarak görülüyor, ne zaman başlıyor, hangi bahçelerde olmuyor, hangi bahçelerde daha fazla oluyor, bahçenin hangi bölümünde daha yoğun olarak görülüyor, konularını gözlemledim. 

Daha önce Zeytinde Şekil Bozuklukları (Takoz) yazısıyla Zeytin Portalı'nda paylaştığım araştırmama ait yeni verileri sizlere aktarmak istiyorum.

Kışı zeytin ağacında geçiren eriophyide akar erginleri, ilkbahar ile birlikte sırasıyla yeni oluşan yapraklara-tomurcuk sap diplerine-tomurcuklara ve çiçeklere giderek beslenirler. Beslenmeleri sonucunda yeni oluşan yapraklarda deformasyona ve renk değişimlerine, tomurcukların kahverengileşerek kurumalarına ve dökülmelerine, aşırı çiçek dökümüne neden olmaktadır. Bu noktaya kadar olan zararları minimize etmek ve meyve tutumundan sonra meyveye geçecek akar miktarını azaltmak için tomurcukların yukarıdaki durumundaki gibi çatlamadan 1. akar mücadelesinin yapılması gerekmektedir.

1.Uygulama Devresi (2 yaprağın altında bariz olarak görülen şişkinlikler ve bir yaprağın kenarındaki şekilsizlik akarlar ile ilgilidir.)

Mevcut durumda tomurcuklar çatlamaya başlamış ve akarlar çatlaklardan tomurcuğun içine girdiğinden mücadele başarısız olacaktır. Aynı zamanda çiçeklenmede başlamıştır.

Tomurcuk ve çiçeklenmenin mevcut durumunda herhangi bir işlem yapmıyoruz.

Çiçeklenme tamamlanmıştır. Mevcut durumda 2. uygulama yapılarak meyveye geçen akarlar ile mücadele edilerek danedeki emgisinin önüne geçilerek kaliteli meyve elde edilebilir. Karabiber dökümleri azaltılabilir. Zeytin meyvesinde emgi olmaması nedeniyle çekirdek ve dane gelişimi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu da birçok avantajlar sağlar zeytin üreticisine.

Bedri Türk Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×