Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Cervantes Enstitüsü, Zeytinyağı Üzerine Atölye Düzenliyor


Zeytin Portalı | 16 Mart 2012 Cuma, 17:56
Kategori : Güncel

İstanbul Cervantes Enstitüsü 10 Nisan 2012, Salı günü “Zeytinyağı: Kültürü, Bilimi ve Gastronomisi” adlı bir atölye gerçekleştirecek. Saat 10.30’da başlayacak ve üç saat sürecek olan atölyenin katılımcıları aşçı Alberto Moya ve doktor José Lopez.
0 Yorum Bu yazı 186825 kere listelenmiştir.

Zeytinyağı: Kültürü, Bilimi ve Gastronomisi

İstanbul Cervantes Enstitüsü 10 Nisan 2012, Salı günü “Zeytinyağı: Kültürü, Bilimi ve Gastronomisi” adlı bir atölye gerçekleştirecek. Saat 10.30’da başlayacak ve üç saat sürecek olan atölyenin katılımcıları aşçı Alberto Moya ve doktor José Lopez. Atölye ücretsiz olarak İspanya Ekonomi Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Kurumu, Zeytinyağı Meslekler Birliği ve Barcelo Eresin Topkapı Oteli’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Atölyede zeytin ekimi, toplanması, yağ üretim aşamalarındaki gelişmeler, zeytinyağı tüketiminin kültür mirası olarak etkileri ve değerleri anlatılacak. Atölyenin sonunda ayrıca bir de zeytinyağı tadım atölyesi düzenlenecek ve tadım sırasında zeytinyağların özellikleri ve farklılıkları tartışılacak.

Akdeniz yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan zeytinyağı, 2010 yılında UNESCO tarafından Somut Olamayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edildi. Aynı meyveden üretilmesine karşın farklı tekniklerle değişik tatlarda zeytinyağları üretilebiliyor. Kökenleri kesin olarak bilinmese de zeytin üretiminin 12.000 yıl önce başladığı tahmin ediliyor. Zeytinyağı üretimi ise M.Ö 5000 yılına kadar uzanıyor. “Akdeniz Yemek Kültürü” ve “Akdeniz Diyeti”nin ayrılmaz parçası olan Zeytinyağı insan sağlığı ve bazı hastalıkları önlemede de olumlu etkilere sahip.

 

Tarih: 10 Nisan 2012 Salı
Saat: 10.30
Yer: Barcelo Eresin Topkapı Oteli
Kayıt için: cultx1est@cervantes.es
Atölye Türkçe eş zamanlı çeviri ile İspanyolca olarak gerçekleştirilecektir.

 Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×