Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Okuyucu Mektubu: İtalya Imperia Akdeniz Diyeti Forumu 2 - Bölüm 1


Zeytin Portalı | 18 Ocak 2012 Çarşamba, 10:12

Aydın Didim ilçesinden zeytin üreticisi Bekir İşlek, 17-19 Kasım 2011'de İtalya'nın İmperia şehrinde düzenlenen 2.si düzenlenen Akdeniz Diyeti Forum'una katılış süreçlerini ve forumdaki izlenimlerini paylaşıyor.
0 Yorum Bu yazı 529999 kere listelenmiştir.

AKDENİZ ZEYTİN ŞEHİRLERİ AĞI (Re.C.O.Med.) DERNEĞİ NASIL KURULDU?

17-19 Kasım 2011 günlerinde ikinci kez İtalya’nın İmperia şehrindeydik.

Birinci toplantıyı Mayıs 2011 de aynı şehirde yapmıştık. Önceki gezi ve bu gezi hazırlıklarımızı Zeytin Portalı'ndaki önceki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Formunun bu ikinci toplantısında öncelikle Akdeniz Zeytin Şehirleri Ağı (Re.C.O.Med.) Derneği’nin tüzüğüne son şekli verilerek üye ülkelerce onaylanacaktı.

İkinci olarak bilgi ağı için önceki toplantıda ülkeler arasında paylaşılan konular komisyonlarda tartışılıp rapor haline getirilecekti.

Dernek tüzüğünde belirlenen amaçları gerçekleştirmek üzere Akdeniz çanağındaki 15 ülkenin katılımıyla kurulan söz konusu derneğin, kuruluşunun önceki safhalarını daha evvel kaleme almıştık. Yazılar yine bu sitede, www.zeytinportali.com’da yayınlanmıştı. Okunabilir.

Foruma, Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir, Mimar Osman Ayyıldız, Tercüman Ayhan Kara ile beraber beş kişi katıldık.

İmperia’da ise bize Bursa Gıda Kontrol ve Merkez Araştırma Enstitüsü’nde görevli Gıda Yüksek Mühendisi Müge Nebioğlu ile aynı Enstitüde görevli Gıda Yüksek Mühendisi Hacer Hanım katıldılar.

Form, İmperia Ticaret Odasının Oditoryum salonunda yapıldı.

Oturumda ilk sözü Enrico Lupi aldı: “Bugünkü hedefimiz, Mayıstaki işlerimizi bitirmek, yani derneğin tüzüğünü onaylamak. Şimdi konu ile ilgisi olmayanlar salon dışına çıkacaklar. Kapılar kapanacak. Tüzük bölüm bölüm okunacak.”

İlk konu derneğin merkezinin neresi olacağı idi. Brüksel düşünülmüş ama kesinleşmemişti. Merkez beş yılda bir değişecek. Lüksemburg stratejik bir merkez zira Avrupa Komisyonu ile aynı merkezde olmak lazım. Esasen Uluslararası Zeytin Konseyi de Brüksel’i istemiş ama reddedilmiş. Orası AB’nin merkezi olduğu için ağın hedefine uyuyor.

Merkez konusunda ülkeler farklı fikirler ileri sürdüler: Adres, merkez başkanın şehri olmalı, o zaman rahat çalışılır diyenler oldu.

Sonra bütçe tartışıldı. Bütçe olmadan faaliyet olamayacağı, sembolik de olsa bütçe gerektiği, en çok 1000 Euro olabileceği, her yıl ödeneceği, bütçe olmazsa AB’den hibe alınamayacağı, akılcı projeler olursa AB’nin yardımcı olacağı, aidatı kimin ödeyeceği (millî dernek mi, belediye mi, tarım bakanlığı mı, bir ülkeden birden çok dernek mi), iki yıl üst üste ödemeyenin ağdan çıkmış sayılacağı konuşuldu.

Tunus temsilcisi: Benim ülkemde henüz bakanlıklar yok bu yüzden yetkim de yok dedi.

Ben derneğe ilişkin hukuki işlemlerde hangi ülke hukukunun uygulanacağını sordum. Bay Lupi dernek merkezi hangi ülke ise o ülke hukuku uygulanır dedi.

Gerekli tüzük değişikliklerini işlemek üzere öğleden sonra toplanmaya karar verildi.

Öğle arasında İmperia Ticaret Odası toplantı salonu girişinde ayaküstü yemekler ikram edildi. Biz de bu organizeye “zeytinyağlı dolma” ikramı ile katıldık. İtalya, İmperia nireee, Türkiye Didim nireee, zeytinyağlı dolmayı nereden buldunuz sorusu tabi ki haklı bir soru. Bizim Tokatlılar, Fatih Sultan Mehmet Han’dan biraz daha ileriye, Sultan Vahdettin’in vefat ettiği şehre çizmenin batı ucundaki İmperia’ya kadar gitmişler. 40.000. nüfuslu İmperia’nın yüzde 2’si Türk. Bize daha önceki seyahatimizde de tercümanlık eden Medine Hanım burada hukuk fakültesi son sınıfta okuyor. İtalya’ya gitmeden önce Medine Hanımı arayarak; oradaki toplu yemeklerin birinde katılımcı ülke temsilcilerine “zeytinyağlı dolma” ikram edelim dedik. Medine Hanım, son derece akıllı ve becerikli biri. Dolmaları hazırlatmış ve getirmiş. Herkes dolmaların tadına hayran olurken, Yunanlı temsilci “Aaa!.. Dolma” diye çığlık atarak atıştırdı.

Sultan Vahdettin’in son yıllarını geçirdiği ve vefat ettiği San Remo şehri de İmperia’ya çok yakındı. Orayı da ziyaret ettik. Sultan’ın yaşadığı konaklar şimdi bir lise binası, borçlarından dolayı tabutuna haciz koyan bakkallar AVM olmuş.

Dünya Zeytinyağı Konseyi Sekreterlerinden Ender Gündüz Bey ile de orada tanıştık. Ender Bey, konseyi temsilen oradaydı. Bizim de bu forma katılmamıza ve Türkiye’yi temsil etmemize, daha sonra Türkiye temsilcisi Bahattin Gökdemir’in derneğin yönetim kuruluna seçilmesine çok sevindi.

***

Öğleden sonra tekrar oturum açıldı. Tüzük oylandı.

Tunus temsilcisi hükümeti olmadığı için çekimser kaldı.

Portekiz temsilcisi mali yükümlülük var yetki olmadan imzalayamam dedi.

Cezayir temsilcisinin bir yakını vefat ettiği için toplantıya katılamamış.

Tüzük oy çokluğu ile kabul edildi.

Tüzüğün 5. maddesi şöyleydi: “Re.C.O.Med aşağıda belirtilen üyelerden oluşur:

- Kurucu üyeler

- Faal üyeler

5.1 Kurucu üyeler işbu statüleri beraber imzalayan faal üyelerin tümüdür.

5.2 Akdeniz havzası zeytin şehirlerinin ulusal dernekleri faal üye olabilirler ve bu derneklerin olmadığı durumlarda zeytinyağının değerlendirilmesi ile ilgili sıkı bağları olan ve “konu” paragrafında belirtilen ilkelere tam cevap veren belediyeler, bölgeler, ilçeler, ticaret sanayi tarım zanaatkârlar odası ve kamu kurum ve kuruluşlar, bu ülkede zeytin şehirleri ulusal derneğin kuruluşuna dek faal üye olabilirler” denildiğinden –şimdilik- kimin hangi sıfat ve hukuki kimlikle toplantıya katıldığına bakılmadı. Zeytin Şehri Derneğini kurarak gelenler, kurucu üye, derneği hazır olmayanlar ise katılımcı üye olarak katıldı. Yani kimseye bürokratik davranılmadı. Tabi kardeş ülke Tunus’un durumuna üzüldük.

Verilen arada Bay Lupi bizimle kısa bir kulis yaptı. Yönetime girmek isteyip istemediğimizi sordu. Biz gireceğimizi söyledik.

Yönetim kurulu başkanlığına oy birliği ile Bay Lupi teklif edilip seçildi. Yardımcılıklara İspanya ve Fas temsilcileri, mali işlerden sorumlu başkan yardımcılığına Türkiye temsilcisi Bahattin Gökdemir seçildi.

Bir ara Bay Lupi’nin arkadaşlarından olmalı, bir AB Tarım Komisyonu üyesi canlı yayın bağlantısı ile salona bağlanarak derneğin kurulmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve başarılar diledi.

Akşam üzeri şehir merkezinin geniş bir kısmında kurulan organik tarım fuarının açılışı yapıldı. Sonra akşam yemeği için bir zeytinyağı fabrikasının yemekhanesine gidildi.

Ertesi sabahki oturumda en önemli beklentinin Akdeniz Diyetini marka yapıp bütün dünyaya ürünleri bu espri ile sunmak olduğu, bu fikrin 1983’ten beri savunulduğu vurgulandı. Dernek kurulduğu için herkes tebrik edildi.

Devam edecek... Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×