Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

UZK - Zeytin Ürünleri Pazar Raporu Özeti (Haziran 2011)


Zeytin Portalı | 27 Temmuz 2011 Çarşamba, 10:23

UZK Sofralık Zeytin ve Zeytinyağı Danışma Kurulu, 27 Haziran 2011 tarihinde 37. toplantısı için İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmeler sırasında, UZK İcra Direktörü, UZK’nın düzenlediği açık ihaleyi kazanan Minneapolis merkezli halkla ilişkiler danışmanlık firması Colle + McVoy DBA, Exponent PR’ı tanıttı. Girdiği ihalede, başarısıyla rakip beş ajansın önüne geçen Exponent, 2011 ve 2012 yıllarında UZK’nın ABD ve Kanada’daki zeytin-zeytinyağı tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirecek.
0 Yorum Bu yazı 214128 kere listelenmiştir.

Bu raporun, İngilizce orijinalinden Türkçe'ye çevirisi Zeytin Portalı tarafından yapılmıştır.

 

UZK Danışma Kurulu’nun 37. Toplantısı

(a) Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin Tüketimini Artırmaya Yönelik ABD ve Kanada’daki Tanıtım Faaliyetleri

UZK Sofralık Zeytin ve Zeytinyağı Danışma Kurulu, 27 Haziran 2011 tarihinde 37. toplantısı için İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmeler sırasında, UZK İcra Direktörü, UZK’nın düzenlediği açık ihaleyi kazanan Minneapolis merkezli halkla ilişkiler danışmanlık firması Colle + McVoy DBA, Exponent PR’ı tanıttı. Girdiği ihalede, başarısıyla rakip beş ajansın önüne geçen Exponent, 2011 ve 2012 yıllarında UZK’nın ABD ve Kanada’daki zeytin-zeytinyağı tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirecek. UZK, bu faaliyetler için 1,2 milyon Euro (1,7 milyon Dolar) kaynak ayırmış durumda.

18 ay sürecek tanıtım faaliyetleri, 11 Temmuz’da Washington, DC’de düzenlenen Fancy Food Show ile başlıyor. Kampanya, zeytin ve zeytinyağının diğer özelliklerinin yanında sağlığa yararları üzerine odaklanırken, zeytinyağını Kuzey Amerika’nın yemeklik yağı haline getirmeyi; sofralık zeytini de Kuzey Amerika damak tadının ayrılmaz bir parçası haline getirmeyi hedefliyor.

(b) Ürün Sınıflarına Göre On Ülkenin Zeytinyağı İthalatları

UZK İcra Direktörü, tanıtım faaliyetleri yürüttükleri ve hala sürdürdükleri 9 pazarda (ABD, Avustralya, Brezilya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Kanada, Rusya)ve AB’de; son sekiz hasat dönemini, zeytinyağı sınıflarına göre ayrıntılı bir incelemesini sundu. Raporda sunulan verilere göre, 2009/2010’da ithal edilen yağların %68’ini naturel zeytinyağları, %27’sini ham zeytinyağı ve %5’ini zeytin pirina yağları oluşturuyor.

Daha somut verilerle, bu ülkelerin ithalatı 2002/03’te 432.325 tondan (naturel sızma, ithalatın %55’i), 2009/10’da 584.559 tona (naturel sızma, ithalatın %68’i) yükselmiştir. Üç ürün sınıfında ithalat verilerindeki değişimler aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Daha fazla bilgi için, http://www.internationaloliveoil.org/documents/viewfile/5176-powerpoint-presentation-38th-meeting-of-the-advisoy-committee/2 ‘a bakınız.

(c) Zeytinyağı Tüketici Profili

Yunanistan, Portekiz, Suriye ve Türkiye’den gelen dört uzman yaptıkları sunumlarda kendi ülkelerindeki zeytinyağı tüketicilerinin profillerini ortaya koydular. 

Yunanistan

Zeytinyağı tüketicileri profili üzerine sunumunda, Yunan Zeytinyağı Üreticileri Birliği ESVITE’nin Başkanı Panayotis Karantonis, Yunanistan’ın şu anda 225.000 ton zeytinyağı tükettiğini söyledi. Kişi başına zeytinyağı tüketiminde en yüksek seviyeyle (20 kg/kişi/yıl) iftihar etmesine rağmen, Yunanistan’ın derinleşen ağır krizin etkileriyle son yıllarda iç tüketim düşüş yaşanmaktadır. Toplam iç talebin %45’i zeytinyağı çiftçilerinin kendi tüketimlerinden, %30’u son tüketiciden, %25’i yemek sektöründen (restoran, otel vs.) oluşmaktadır. Sunumu görüntülemek için, http://www.internationaloliveoil.org/documents/viewfile/5180-the-profile-of-the-olive-oil-consumer-in-greece-by-panayotis-karantonis/1 ‘e tıklayınız.

Portekiz

Portekiz’in zeytinyağı tüketicileri profili, Portekiz “Casa do Azeite” Birliği Genel Sekreteri Marianna Matos tarafından sunuldu. Portekiz, yaklaşık 88.000 ton zeytinyağı tüketmektedir, bu sayı toplam bitkisel yağ tüketiminin %32’sine denk gelmektedir. 2010’da, ürün sınıflarına göre tüketim şu şekildedir: %47 naturel sızma zeytinyağı, %45 ham zeytinyağı, %8 naturel birinci zeytinyağı. Sunumu görüntülemek için, http://www.internationaloliveoil.org/documents/viewfile/5177-the-profile-of-the-olive-oil-consumer-in-portugal-by-mariana-matos/2 ‘e tıklayınız.

Suriye

Yakın Doğu Zeytin Ürünleri Şirketi NEOP Yöneticisi Omar Adi, Suriye’deki tüketici profilini, kırsal nüfus ve şehir nüfusu olarak 2 grup halinde inceledi (50 yaş üstü ve 30-49 yaş arası). 2009/10’da, Suriye 120.500 ton zeytinyağı ve 116.000 ton sofralık zeytin tüketmiştir. Zeytinyağı, yemeklik yağ tüketiminin %24’ünü oluştururken, bunun %84’lük bölümü şişe yerine 16 kg ve üstü tenekelerde satılmaktadır. Sunumun tamamını görmek için, http://www.internationaloliveoil.org/documents/viewfile/5178-the-profile-of-the-olive-oil-consumer-in-syria-by-adi-omar/2 ‘e tıklayınız.

Türkiye

TARİŞ Genel Müdürü Cengiz Dikmen sunumunda; 2010’da, bir önceki yılın seviyelere göre naturel sızma zeytinyağı tüketiminde düşüş yaşanırken, zeytinyağı tüketiminde artış olduğunu belirtmiştir. 2010’da naturel sızma, satışların %41’ini, 2009’da %35’ini oluşturmuştur. Tüketiciler, 5 kg’lik tenekeleri tercih etmektedir ve yaşları çoğunlukla 30’un üzerindedir. Daha fazlası için, http://www.internationaloliveoil.org/documents/viewfile/5179-the-profile-of-the-olive-oil-consumer-in-turkey-by-cengiz-dikmen/2 ‘e tıklayınız.

1. Uluslararası Ticaret: 2010/11 İlk 7 Ayında %20 Artış

2010/11’in ilk yedi aylık döneminde, yoğunluklu olarak altı ülkenin gerçekleştirdiği ithalat aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Geçen yılın aynı dönemine göre 136.331,1 tonluk bir artış (%20) görülmektedir.

Ekim ve Nisan arasında, geçen yılın aynı dönemine göre ithalat Avustralya’da %1, Breziya’da %21, Kanada’da %12 ve ABD’de %6 artmıştır. Diğer taraftan, Japon ithalatında %10 düşüş yaşanmıştır. Rapor yazılırken, AB verileri henüz tam olarak mevcut olmamakla birlikte, sadece bir önceki döneme göre hasat döneminin ilk 6 ayki rakamları %23’lük büyük bir artış göstermektedir.

ÜRETİCİ FİYATLARINDAKİ HAREKETLER

Grafik 1 ve 3, AB’de en fazla üretim gerçekleştiren ülkelerde naturel sızma zeytinyağı ve rafine zeytinyağı için ödenen üretici fiyatlarındaki haftalık hareketleri belirtmektedir. Aynı tür iki yağ ve rafine zeytin pirina yağı için aylık fiyat hareketleri sırasıyla Grafik 2,4 ve 5’te gösterilmiştir.

Naturel Sızma Zeytinyağı: Bir önceki yılın aynı dönemine göre fiyatlar İspanya’da %1 (1.97 Euro/kg) azalmış; fakat Yunanistan’da %5 (2.04 Euro/kg) ve İtalya’da %41 (3.77 Euro/kg) artmıştır (Grafik 1). İtalya’daki fiyatlar şimdiye kadarki en yüksek seviye olan 20. haftadaki seviyesine göre (3.92 Euro/kg) bir miktar düşüş yaşamıştır.

Grafik 1

 

Grafik 2 

 

Rafine Zeytinyağı: Bir önceki döneme göre aynı karşılaştırmayı yaptığımızda rafine zeytinyağı fiyatlarında seviyenin aynı kaldığı görülmektedir, İtalya’da %1 (1.84 Euro/kg’ye) düşüş görülmektedir (Grafik 3). Yunanistan verileri bulunmamaktadır.

Grafik 3 

 

Grafik 4 

 

Grafik 5Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×