Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Butik Üretim = Özenli Üretim


Zeytin Portalı | 23 Temmuz 2011 Cumartesi, 14:37
Kategori : Faydalı Bilgiler

Butik üretim son yıllarda tekrar yaygınlaşmakta olan bir üretim şeklidir. Üreticiler, orta veya büyük ölçekli çiftliklerde tek veya birkaç ürünün üretimini gerçekleştirirler. Ziraat mühendislerinin gözetimi altında olan bu çiftliklerde ağaçların yetiştirilmesi veya diğer tarımsal ürünlerin üretilmesi bilimsel kurallara göre yapılmaktadır.
0 Yorum Bu yazı 36885 kere listelenmiştir.

Butik Üretim = Özenli Üretim

Butik üretim son yıllarda tekrar yaygınlaşmakta olan bir üretim şeklidir. Üreticiler, orta veya büyük ölçekli çiftliklerde tek veya birkaç ürünün üretimini gerçekleştirirler. Ziraat mühendislerinin gözetimi altında olan bu çiftliklerde ağaçların yetiştirilmesi veya diğer tarımsal ürünlerin üretilmesi bilimsel kurallara göre yapılmaktadır.

Zeytincilikte de aynı durum söz konusudur. Butik zeytin üreticileri arazilerini ziraat mühendisleri denetiminde işlerler. Hasat zamanı geldiğinde; zeytinler ağaçlardan özenle toplanır, günü birlik fabrikaya taşınır ve burada yağın kalitesini düşürmesi muhtemel bozuk ve çürümüş zeytinler iyi ve sağlıklı olanlardan ayıklanır ve 24 saat içinde yağa dönüştürülür. Ağaçların düzenli bakımı, ürünün zeytin sineği, zeytin güvesi gibi zararlılardan korunması, zeytinin ve dolayısıyla elde edilen yağın kalitesini çok etkiler.

Zeytinyağları, korunması için en ideal koşulları sağlayan paslanmaz çelik tanklarda depolanır. Zeytinyağının elde edilmesinin her aşamasında gıda mühendisi işinin başındadır.

Ülkemizde butik zeytinyağı üreticilerinin pek çoğu kendi özgün markalarını yaratmış olup, markalarının yaşaması için var güçleriyle çalışmakta ve ürettikleri ürünlerinin en kaliteli olması için hiç bir fedakârlıktan kaçınmamaktadır. Son yıllarda, butik üreticilerimiz katıldıkları uluslararası yarışmalarda, ürettikleri zeytinyağları ile pek çok derece ve ödüller almaktadır.

 

Kaliteli Zeytinyağı Elde Etmek İçin

* Ürün zamanında ve elle toplanmalıdır. (Hasat zamanı için en uygun zaman Ekim-Aralık)

* Dibe, toprağa düşmüş zeytinler sağlam ve sağlıklı zeytinlere asla karıştırılmamalıdır.

* Ürünler fabrikaya delikli havadar kasalarla taşınmalıdır.

* Fabrikaya gelen ürünler 24 saat içinde yıkanıp, işlenip yağa dönüştürülmelidir.

* Yağ elde edilirken kullanılan suyun ve hamurun sıcaklığı 30 dereceyi geçmemelidir. Zeytin hamur haline getirildikten sonra karıştırıcı ve yoğurucu bölümde 45 dakikadan fazla beklememelidir.

* Zeytinyağı elde edilir edilmez dinleneceği depolara boşaltılmalı ve depolar paslanmaz tanklar olmalıdır. Plastik depo ve tanklar asla kullanılmamalıdır.

* Depolandığı yer paslanmaz tank ise yağın hava ile temas etmemesi için üzerine azot gazı basılmalıdır. Azot gazı basılmış tanklarda yağlar ilk günkü tadını ve aromasını yaklaşık iki yıl kadar korur.

* Size satılan ürün laklı tenekede veya koyu renkli şişelerde olmalıdır.

* Ürünün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim izni olmalıdır.

* Hasat, ziraat mühendislerinin; üretim, gıda mühendislerinin denetiminde olmalıdır.

 

Zeytinyağı Tüketicilerinin Bilmesi Gereken Noktalar

Markasız ürünler almayın. Zeytinyağları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın özel izniyle üretilir ve markaların mutlaka tescilli olma zorunluluğu vardır.

Zeytinyağını ısı ve ışıktan koruyun. Isı ve ışık, yağın lezzetini ve kalitesini olumsuz yönde etkiler. Zeytinyağlarınızı aldıktan sonra, ısıya maruz kalmayan karanlık bir ortamda saklayınız. En uygun saklama sıcaklığı, oda sıcaklığıdır.

Zeytinyağını kokudan uzak tutun. Zeytinyağı ortamda bulunan her kokuyu bünyesine çeker. Yağ kaplarınızın kapaklarını her zaman sıkıca kapatınız.

Zeytinyağının rengi kalitesini göstermez. Genel olarak, koyu yeşil yağlar erken dönemde toplanan zeytinlerden, açık altın sarısı yağlar ise iyice olgunlaşmış zeytinlerden elde edilir.

Zeytinyağının serbest asitliği kalitenin tek göstergesi değildir. İyi bir zeytinyağında asitliğin yanı sıra meyvemsi tat, acılık ve yakıcılık gibi olumlu özelliklerinde de olması gerekir. Naturel sızma zeytinyağları oleik asit cinsinden serbest asitliği %0,8’in altında; zeytin meyvesinin aromasının hissedildiği, acılık ve yakıcılık özelliklerinin olduğu yüksek kaliteli yağlardır. Kurallara uygun olmayan üretimlerde bu kaliteyi yakalamak zordur.

Butik üretim zeytinyağları tek bölgeden ve genellikle tek bahçeden elde edilirler. Büyük zeytinyağı firmalarının yağları ise genellikle birçok bölgeden elde edilen yağların harmanlanmasıyla ortaya çıkar, belirgin bir tat ve koku karakteristiği yoktur. Butik üretim zeytinyağları, belli bir lezzet ve kalite beklentisi olanlar için, meyvemsi tatları ile ön plana çıkmaktadır.

Farklı bölgelerin farklı lezzetlerini tanıyın. Sürekli tüketeceğiniz yağı tespit etmek için; değişik bölgelerin, kurallarına göre üretilmiş yağlarını tattıktan sonra karara varmak en doğru hareket olacaktır. Farklı bölgelerden elde edilen yağların içinde sizin hayatta hiç tatmadığınız güzellikte ve damak zevkinize uygun yağlar çıkacaktır. 

Zeytinyağının aroması, nefaseti elde edilen bölgelere ve zamana göre değişim gösterir. Erken hasat zeytinyağları daha meyvemsi kokar ve aromaları daha keskindir. Geç hasat zeytinyağları hafif meyvemsidir, aromaları daha hafiftir. 

Zeytinyağının üretim aşamaları ve saklanma koşulları kalitesini etkiler. Zeytinyağında metal kokusu olması ambalajının küflü veya kalitesiz olduğunu, plastik kokması ambalajının plastik olduğunu gösterir. Ekşimtırak kokması ve sirkemsi tadının olması, zeytinin işlenmeden önce aşırı bekletildiğinin fermente olduğunun işaretidir. Toprak veya mil kokması dip zeytinlerinin karıştırıldığını veya yıkama suyunun kirli olduğunu gösterir. Gres yağı gibi bir his vermesi güneşte veya aydınlık yerde kalmış olma ihtimalini arttırır.

Zeytinyağı kızartmalar için uygun bir yağdır. Zeytinyağı sanılanın aksine dumanlanma yani yanma noktası diğer yağlara göre çok daha yüksektir. Onun için zeytinyağı kızartmalarda rahatlıkla kullanılabilir.

Organik zeytinyağlarında, organik sertifikasını arayınız. Butik üretim organik zeytinyağları, uluslararası sertifikalandırma kuruluşlarınca verilen organik sertifikasına sahip olmak zorundadır. Organik ürün alırken mutlaka bu sertifikaları sorunuz.Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×