Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Kaliteli Zeytinyağını Anlamanın Yöntemleri ve Zeytinyağı Tadım Eğitimi


Nevzat Çağlar Tüfekçi | 16 Mayıs 2011 Pazartesi, 09:40
Kategori : Faydalı Bilgiler | Güncel

Zeytinyağı, ağza bir yudum halinde alınıyor, dilin üzerinde ve ağzın içinde dolaştırılıyor, yağ kesinlikle yutulmuyor. Yağ ağızdayken, dişlerin arasından hava çekilerek burundan veriliyor. Bu işlem üç kez tekrarlanıyor ve ağızdaki yağ, boş bir bardağa çıkarılıyor. Bu işlemler sırasında, yağ kesinlikle yutulmuyor. Daha sonra bu yağdan alınan/hissedilen tat, verilen kâğıtlar üzerinde, olumlu veya olumsuz özelliklerin karşısındaki düz çizgi üzerinde işaretleniyor.
0 Yorum Bu yazı 43312 kere listelenmiştir.

Ortak Akıl ve Güçbirliği 

Zeytindostu Derneği tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde Yatağan’da, “Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü 9. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı” düzenlenilmişti. Bu toplantının her açıdan yararlı bir toplantı olduğunu, önceki yazımda belirtmiştim. Keşke, konuyla ilgili Oda başkanları, sektörün “Kanaat Önderleri” ve daha fazla üretici bu toplantıya katılabilseydi… Toplantıya katılanların sahip olduğu ufuk zenginliği gibi onlar da bu konuda daha zengin bilgi edinimine ve sektörle ilgili düşünce zenginliğine sahip olabilirlerdi… Neyse, toplantıya katılanlar, edindiklerini, çevreleriyle paylaşırlarsa; bu eksiklik de belli ölçülerde giderilmiş olur… Düzenlenilen toplantıda, iki grup halinde “Tadım Eğitim Paneli(TEP)” yapıldı. Öğleden önce verilen 30 kişilik ilk grup tadım paneline, “Çine Zeytincilik Meslek Yüksek Okulu” öğrencileri katıldı. Panelin eğitimleri, aslında mesleği muhasebecilik olan ama bu konuda kendisini geliştiren ve tadım eğitimi konusunda bir “duayen/otorite” diyebileceğimiz Serdar Öçten Ünsal tarafından verildi.

Tadım Eğitimine Katılıyoruz 

İkinci grup eğitim, öğleden sonra gerçekleştirildi. Ortak Akıl ve Güçbirliği toplantısını düzenleyerek, başarılı bir organizasyona imza atan Zeytindostu Derneği Muğla İl Temsilcisi Atilla Totoş, öğleden sonraki oturumlar sırasında yanıma gelerek, ikinci grup eğitim için oluşturacağı gruba katılıp-katılmayacağımı sorduğunda, katılmayacağımı söylerken, o sanki katılmam konusunda ısrarlı bir tavır sergiliyordu. Açıkçası, pek önemsememiştim bu tadım eğitimini… Oturum arasında, fikrimi değiştirdim ve bu eğitime katılmak istediğimi söyledim. Prof. Dr. Ayhan Çıkın hocayla bu eğitime katıldık. Zeytin diyarı bir kentte yaşıyoruz madem, kaliteli zeytinyağının nasıl anlaşıldığını da bilmemiz gerekirdi… Evimize aldığımız ve sofralarımıza katık yaptığımız zeytinyağı, gerçekten iyi ve damak zevkine uygun bir yağ mı, değil mi; bir tüketici olarak bunu anlasam-bilsem iyi olurdu… Ayağımıza gelen bu fırsatı, geri çevirmek olmazdı…

Zeytinyağının Olumlu ve Olumsuz Özellikleri Nasıl Anlaşılır? 


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×