Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

9. Zeytin Ve Zeytinyağı Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısından İzlenimler


Nevzat Çağlar Tüfekçi | 9 Mayıs 2011 Pazartesi, 09:30
Kategori : Zeytincilik | Güncel

Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenilen "9. Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı" 6 Mayıs Cuma günü Muğla'nın Yatağan ilçesinde düzenlendi. Toplantıda zeytinciliğin dünyada, ülkemizde ve Muğla’daki durumu, zeytinyağında prim konusu, zeytin yetiştiriciliği hakkında bilgilendirme, zeytincilik ve maden kanunun değerlendirilmesi, zeytinyağında kalite ve duyusal kriterler(tadım) konusunda bilgi verilmesi konularına yer verildi.
0 Yorum Bu yazı 140388 kere listelenmiştir.

Zeytindostu Derneği tarafından düzenlenilen “9. Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı” 6 Mayıs Cuma günü Muğla'nın Yatağan ilçesinde, TKİ-GELİ Müessese Müdürlüğünün Sosyal Site Lokalinde gerçekleştirildi. Toplantıya Muğla Valisi Fatih Şahin, Yatağan Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven’in yanı sıra Akademisyenler, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinin yetkilileri ile çok sayıda zeytin ve zeytinyağı üreticisi katıldı.

Gün boyu çeşitli oturumlar şeklinde süren toplantıda zeytinciliğin dünyada, ülkemizde ve Muğla’daki durumu, zeytinyağında prim konusu, zeytin yetiştiriciliği hakkında bilgilendirme, zeytincilik ve maden kanunun değerlendirilmesi, zeytinyağında kalite ve duyusal kriterler(tadım) konusunda bilgi verilmesi konularına yer verildi. Toplantıda ayrıca “Tadım Panelisti” Serdar Öçten Ünsal tarafından 30’ardan 60 kişiye iki grup halinde zeytinyağı tadım ve kalite kontrol eğitimi verildi.

Toplantıların Amacı Bilinçlendirme Yaratmak

Toplantı Hasan Köşklü ve Zeytindostu Derneği yönetim kurulu üyesi Abidin Tatlı tarafından yönetildi. Toplantının ilk açış konuşmasını Zeytindostu Derneği Muğla Temsilcisi Atilla Totoş tarafından yapıldı. Daha sonra Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ertür bir konuşma yaptı ve bu toplantıların ilk ateşini İzmir’de yaktıklarını, bu toplantıların işlevinin bir danışma hizmeti ve bilinç yaratmak olduğunu söyledi.

Muğla Valisi Fatih Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sağlık, çevre, trafik ve eğitim gibi konularda, her alanda ortak akla ve güçbirliğine ihtiyacımız var. İlimiz kültür ve turizmde öne çıktı. İlimizdeki mermer ve tarım ekonomisi de küçümsememek gerekiyor. Zeytincilikte hak ettiğimiz yerde değiliz. Bu alanda daha üst seviyelere gelebiliriz. Bunun için daha çok çalışmalıyız. Kaliteden taviz vermeden bunları planlamalıyız. Ağaca sırık vurmamalı, zeytini elle toplamalı, zeytini en kısa sürede yağa dönüştürmeliyiz. Zeytini 40-50 derecede değil 25-27 derecede soğuk sıkım yaparak yağ elde etmeliyiz. AR-GE çalışmalarına ve markalaşmaya önem vermeliyiz.”

Bakım, Budama, İlaçlama Konularında Eksiklerimiz Var


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×