Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Okur Mektubu: İtalyan Zeytincilerin Didim Gezisi ve Yol Haritamız - Bölüm 1


Zeytin Portalı | 24 Nisan 2011 Pazar, 14:25

Aydın Didim ilçesinden zeytin üreticisi Bekir İşlek, İtalya Zeytinyağı Birlikleri ve Akdeniz Zeytinyağı Ülke Birlikleri başkanı Enrico Lupi'nin de aralarında bulunduğu bir heyetin 1 Nisan 2011'de başlayan ve 3 gün süren Didim ziyareti ile ilgili izlenimlerini ve tüm zeytin sektörünü ilgilendiren bir çok tespiti bizlerle paylaşıyor. İki bölüm halinde yayınlanacak bu güzel yazının karşınızda ilk bölümü...
0 Yorum Bu yazı 99878 kere listelenmiştir.

Didim Ziraat Odası, 18 Ekim 2010 ve 19 Şubat 2011 tarihlerinde zeytincilik ve zeytinyağı işletmeciliği konularında incelemelerde bulunmak üzere İtalya’ya geziler düzenlemişti. Birinci gezide zeytin bahçelerini, zeytinyağı fabrikalarını ve işletmelerini gezmiştik. İkincisinde ise Rimini şehrindeki Akdeniz Ülkeleri Gıda Fuarı'na katılmıştık.

Bu geziler sırasında, İtalya Zeytinyağı Birlikleri ve Akdeniz Zeytinyağı Ülke Birlikleri başkanlıklarını da ifa eden Enrico Lupi ve arkadaşları ile tanışma fırsatı yakalamış ve konu zeytin olunca kendiliğinden gelişen sıcak bir dostluk oluşuvermişti. İtalya gezimiz sırasında biz de onları ülkemize davet etmiş, onlar da davetimizi kabul ederek 1 Nisan 2011 tarihinde Didim’e geldiler.

İtalyan Heyeti şu kişilerden oluşuyordu: Enrico Lupi, Francesco Lombardo (İtalya Zeytinşehirleri Birliği Kıdemli Başkan Yardımcısı), Antonio Savino Santeralla (İtalya Zeytinyağı Şehirleri Birliği Başkan Yardımcısı / Foggio Tarım İl Bakanı / Avrupa Parlamentosu Üyesi / Candela Belediyesi Başkanı), Antonio Balenzano (İtalya Zeytinyağı Şehirleri Birliği Uluslararası İlişkiler Danışmanı).

Akdeniz Beslenme Forumu ve Yol Planı

Bay Lupi, bize Uluslararası Akdeniz Diyeti Konferansına/Forumuna katılmamızın bizim için faydalı olacağını, talep etmemiz halinde davet edebileceğini, konuyu düşünüp değerlendirmemizi tavsiye etmişti. Lupi şunları söylemişti:

“6-7 Mayıs günlerinde organize olacak Uluslararası Akdeniz Diyeti Konferansına Türkiye de katılmalıdır. İtalya’yı Tarım Bakanlığı temsil edecek. Katılırsa Türkiye de tanıtılacak. Avrupa Tarım Komisyonu Uluslararası Zeytin Birliği katkıda bulunacak.

6-7 Mayıstaki konferansta ikinci önemli konu, Akdeniz ülkelerini içeren bir temelin atılması. 8 yıl önce bir çalışma vardı. Zeytinyağı kasabalarını içeren bir birlik olacaktı. AB, proje üretmek için her ülkeden bir kasabayı finanse edecekti. Merkez Madrid’ti. Küresel krizle çalışma akim kaldı. Bu gerçekleşmeyince bu ve benzeri çalışmaların en az masrafla internet üzerinden yürütülmesine karar verildi. Bakanlığınızın haberi olsun.”


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×