Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytin Ağaçlarını Budama ve Şekillendirme


Zeytin Portalı | 31 Ocak 2011 Pazartesi, 13:16

Budama; yeni bahçelerin kurulması, hektar başına düşen ağaç sayısının artması, sulamanın yaygınlaşması, belirli şekillendirme türlerinin tercih edilmesi, bahçelerde mekanikleşmeye ve modernleşmeye gidilmesi gibi birtakım değişen eğilimlere de uyum sağlamalıdır. Doğru budama şeklini seçmekle; budamanın, özellikle mahsul artışında, meyve vermesini hızlandırmada, yetiştiriciliği mekanikleştirmede ve ürün maliyetini düşürmede oldukça etkili olduğunu anlamak gerekir.
0 Yorum Bu yazı 20283 kere listelenmiştir.

Bu yazının, İngilizce orijinalinden Türkçe'ye çevirisi Zeytin Portalı tarafından yapılmıştır.

  

Agostino Tombesi & Sergio Tombesi 

Perugia Üniversitesi, Tarım ve Çevre Bölümü 

Borgo 20 Giugno, 74, 06121 Perugia (İtalya)

 

Zeytin Ağaçlarının Budanması

1. Giriş

Budama, zeytin yetiştirilen her ülkede uygulanır ve bahçe yönetimi açısından önemli bir etken olarak görülür. Budama şekilleri, bahçenin özelliklerine, çevre şartlarına ve geçmişten gelen geleneklere göre farklılık gösterir. Budama özellikle; yeni bahçelerin kurulması, hektar başına düşen ağaç sayısının artması, sulamanın yaygınlaşması, belirli şekillendirme türlerinin tercih edilmesi, bahçelerde mekanikleşmeye ve modernleşmeye gidilmesi gibi birtakım değişen eğilimlere de uyum sağlamalıdır. Özetle, en iyi sonucu elde etmek için doğru budama şeklini seçmek, bunun için de, budamanın, özellikle mahsul artışında, meyve vermesini hızlandırmada, yetiştiriciliği mekanikleştirmede ve ürün maliyetini düşürmede oldukça etkili olduğunu anlamak gerekir.

2. Budamanın Etkileri

Zeytin ağaçlarının budanma nedeni, verimliliği arttırmak, hızlı, verimli ve düzenli şekilde meyve almaktır.

Budanmadıklarında, ağaçların şekli bozularak çalılaşır. Budama tek gövdeli yapılır ve uzunca bir süre hiçbir müdahalede bulunulmazsa, ağaç kubbemsi bir şekilde büyür: yapraklar üstte toplanır, tacın dış kısmındaki ve ağacın iç kısmındaki dallar yapraklarını döker ve bunların yerini yavaş yavaş, daha iyi ışık gören diğer dış dallar alır (Şekil 1). Ağacın bu şekilde gelişmesi, önceliği yapısal organlara verir; ancak meyve verimini azaltır ve yetiştiriciliğe karşı ağaçları elverişsiz hale getirir.

Budama, genellikle artık verim alınamayacak veya verime olumsuz yönde etki edecek olan ağaç dallarının, sürgünlerinin ve yapraklarının kesilmesini gerektiren bir işlemdir.

Budama, ağacın herhangi bir kısmının, diğer kısımlarının gelişmesine mani olacak şekilde büyümesini engellemeyi; her kısmın mahsul verimine ve yetiştirme işlemlerinin uygulanmasına sağlayacağı katkıyı en üst düzeye çıkarmayı amaçlar.

2.1. Budama ve yaprakların ışık alması

Budama, mahsulün; yaprak alanına, bulunduğu sıcaklığa, aldığı ışık, su ve besleyici öğelere bağlı olan gerekli ürünleri sentezlemesi için, uygun koşulların yaratılmasına yardımcı olur.

Yapraklar, bitkinin işlevleri için gerekli olan tüm besinleri sentezler. Bu konuda göz önünde bulundurulması gereken noktalar şunlardır: 

  • Sürgün gelişmesi yoluyla sağlanan, yeterli yaprak alanını garanti edecek miktarda yaprak olmalıdır,
  • Yaprak ayası, %50 oranında büyüdüğünde, yapraklar tam verimliliğe erken ulaşır; ağaç üzerinde kaldıkları sürece de aktiftirler,
  • Bitkinin ışık alması, aktiviteyi yoğun bir şekilde etkiler; doğrudan güneş ışığı alan yapraklar kendi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılarken, iç kısımlar, taç yüzünden büyük ölçüde gölgede kaldığından kendi ihtiyaçlarını güçlükle karşılayabilir,
  • 15-30 °C, işlevlerini yerlerine getirmeleri için uygun sıcaklıklardır,
  • Toprağın nem düzeyi, mevcut su oranının %50'sinin altında olduğunda ise besin alımını azaltırlar,
  • Budamayla, meyvelerin ve sürgünlerin etkin bir şekilde büyümesiyle, fotosentez arttırılır.

Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×