Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytin Zengini Ülkeler Arasında İran’ın Durumu


Zeytin Portalı | 23 Aralık 2010 Perşembe, 01:44

İran Ulusal Zeytin Konseyi Başkanı Ahmad Bolandnazar’a göre, İran zeytin bakımından zengin olan ülkelerden biri konumunda. Ülkede zeytin dikiminin yaygınlaştırılmasıyla ülkenin kendi ihtiyacı karşılanabilir ve bu da zeytin ihracatı için bir zemin hazırlayabilir. Farklı çeşitlerdeki zeytinlerin farklı iklim koşullarında yetiştiğini belirten bir yetkili ise ülkenin iklim koşullarına hangi zeytinin uygun olduğuna açıklık getirildikten sonra, üretimin yaygınlaşabileceğini söyledi.
0 Yorum Bu yazı 30483 kere listelenmiştir.

Bu yazının, İngilizce orijinalinden Türkçe'ye çevirisi Zeytin Portalı tarafından yapılmıştır.

 

İran Ulusal Zeytin Konseyi Başkanı Ahmad Bolandnazar’a göre, İran zeytin bakımından zengin olan ülkelerden biri; ülkede zeytin dikiminin yaygınlaştırılmasıyla ülkenin kendi ihtiyacı karşılanabilir ve bu da zeytin ihracatı için bir zemin hazırlayabilir.

İran’ın günlük gazetesi Iran Daily’nin Pazar günü röportaj yaptığı bir yetkili şunları söyledi: "Zeytin dikilen alanların artırılmasıyla İran, yüksek kalitede ve miktarda zeytin elde edebilir; ayrıca ülkedeki zeytin yağı talebinin bir kısmını da karşılayabilir."

Yetkili, dünyada 2000’in üzerinde zeytin çeşidi olduğunu belirtti.

"Bu farklı türdeki zeytinler, farklı iklim koşullarında yetişir. Ülkenin iklim koşullarına hangi zeytin türünün uygun olduğuna açıklık getirilsin ki, üretimi yaygınlaştırabilsin." şeklinde sözlerine devam etti.

Ayrıca, "Sofralık zeytin için hasat zamanı Eylül ve Ekim iken olgunlaşan zeytinler için hasat zamanı Kasım ve Aralık'tır. Son günlerde sofralık zeytinlerin hasadı başladı; bahçe (zeytinlik) sahipleri, özellikle ülkenin kuzey kesimlerinde olgun zeytinleri toplamaya başladı." dedi.

Ağırlığı beş gramdan fazla olan zeytinler sofralık zeytin, üç gramdan az olan zeytinler ise yağlık olarak ayrılır. Ağırlığı üç ila beş gram arasında değişen zeytinler her iki türlü de kullanılabilir.

Yetkili, bu yıl elde edilen zeytinin %70’inin sofralık zeytin yapımında kullanıldığını ve fabrikalarda yağ üretmek için yeterli miktarda zeytin olmadığını hatırlattı.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×