Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Milas Zeytincilik Paneli ve Turizmin 12 Aya Yayılması İçin Fırsatlar


Nevzat Çağlar Tüfekçi | 15 Aralık 2010 Çarşamba, 13:55

Milli Prodüktivite Merkezi Ege Bölge Müdürlüğü tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde MİTSO toplantı salonunda, “Zeytinyağında Kalitenin Arttırılması ve Pazarlanması” konulu bir panel düzenlendi. Konuşmacılar, genel anlamda zeytin ve zeytinyağının ülke ekonomisi için ne anlam ifade etmesi, zeytinyağında iç tüketimin arttırılması ve bunun için bir tanıtım grubunun oluşturulması ve zeytinyağında markalaşmaya önem verilmesi gerektiği üzerinde durdular.
2 Yorum Bu yazı 42393 kere listelenmiştir.

Milli Prodüktivite Merkezi Ege Bölge Müdürlüğü tarafından 7 Aralık 2010 tarihinde MİTSO toplantı salonunda, "Zeytinyağında Kalitenin Arttırılması ve Pazarlanması" konulu bir panel düzenlendi. Panelin oturum başkanlığını Milas Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Atıcı yaptı. Panelistler ve konuşma konuları şu şekildeydi: Uğur Özen (TOBB Genç Girişimciler Kurulu Muğla İl Başkanı): "Ege Mucizesi Zeytin", Ali Osman Menteşe (Zeytinyağı Üreticisi): "Zeytinyağının Tanıtımı", Dr. Hakan Adanacıoğlu (Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi): "Türkiye’de Zeytinyağı Pazarlaması; Sorunlar ve Öneriler", H. Cahit Çetin (TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı): "Dış Pazarlarda Türk Zeytinyağı İmajı ve Markalaşma Süreci", Ahmet Dallı (Muğla Tarım İl Müdürü): "Zeytinyağında Kalite Problemleri Nasıl Aşılabilir?"

Konuşmacılar, genel anlamda zeytin ve zeytinyağının ülke ekonomisi için ne anlam ifade etmesi, zeytinyağında iç tüketimin arttırılması ve bunun için bir tanıtım grubunun oluşturulması ve zeytinyağında markalaşmaya önem verilmesi gerektiği üzerinde durdular. Zeytinyağında verimliliğin arttırılması için üreticilerin bilinçlendirilmesinin önemli olduğunu belirten konuşmacılar, devlet olarak zeytin ve zeytinyağına gereken değerin verilmediğini, zeytinyağında uygulanan primlerin AB ülkeleri düzeyine getirilmesinin önemine dikkat çektiler. 

Milas zeytinciliğinin gelişmesi ve sektörde hak ettiği yerde olabilmesi için bu tür toplantıların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Böyle toplantılar sık sık yapılarak, Milaslı zeytin üreticilerinin ufkunun açılması ve bilinçlenmeleri sağlanılmalıdır. Böyle toplantılarda ortaya çıkacak güzel fikir ve öneriler; Milas zeytin ve zeytinyağının önündeki engellerin aşılmasına katkı sağlayacaktır. 

Yakın zamana kadar Milas zeytinyağları asidinin yüksekliğinden dolayı hep dökme ve rafinerilik yağ olarak görülürdü. Fakat süreç içinde üreticilerin bilinç düzeyinin yükselmesi, hasat ve sıkım koşullarına dikkat etmesiyle; Milas zeytinyağlarının eski kötü imajı yok olmaya, Milas’ın Memecik türü zeytinlerinden elde edilen yağlar itibar kazanmaya başladı. 

Zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda uyguladığı çağdaş yöntemlerle, Milas’ta bir çığır açan, bu alanda yeniliklerin öncüsü olan, örnek zeytincilik çalışmalarıyla Milaslı zeytin üreticilerin ufkunu açan, o butik tesisinde soğuk sıkım yöntemiyle elde ettiği zeytinyağıyla uluslararası alanda ödüller alarak, Milas’ın Memecik türü zeytinlerinin yağını uluslararası bir marka haline getiren, yaptığı ihracatla Milas zeytinyağını Amerikan mutfaklarına sokan Ali Osman Menteşe’yi burada anmadan geçmemek gerekiyor. Ali Osman Menteşe, Milas için bir şanstır ve bu konuda ondan her zaman yararlanmasını bilmeliyiz...

Zeytin ve Zeytinyağı Müzesi

Son yüzyılın en önemli buluntusu olduğu söylenilen Karya Satrabı Hekatomnos’un mezarının ortaya çıkması ve Kültür ve Turizm Bakanlığının burada kazı başlatması, dikkatlerin Milas’a çevrilmesini sağladı. Burası Arkeoloji Müzesi haline getirilecek… Bununla birlikte Milas’ta bir Etnografya Müzesiyle Zeytin ve zeytinyağı Müzesinin açılması, Milas’ı kültür turizminin önemli merkezlerinden birisi haline getirecektir. Milas, Muğla’da ve ülkemizde turizmin 12 aya yayılması konusunda çok önemli bir merkez olacaktır. Bu unsurlar hayata geçtiğinde, Milas önemli bir turist çekim merkezi olacak ve Milas’ta refah düzeyi yükselecektir… 

Yöremizdeki eski zeytinyağı elde etme teknolojileri, ya bulunduğu yerde çürüyor ya hurdacılara gidiyor ya da başka yerlerde kurulan müzelere taşınıyor. Daha önce Baltalı Kapı yanında bulunan Gölcüklüler’e ait zeytinyağı fabrikası bu iş için düşünülmüş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, orada incelemelerde bulunmuştu. Kültür Bakanlığının ve devletin ilgisi Milas’ın üzerindeyken bu konu tekrar gündeme getirilmelidir. Kültürel değerlerimize sahip çıkarak, onları bulundukları yerde sergilenme ortamını yaratmalıyız. Bu değerlerimizin çalınıp, yerlerinden sökülerek başka yerlerde sergilenmelerine, aksesuar malzemesi olmalarına izin vermemeliyiz. Bu sektörden ekmek yiyenlerin, zeytinin kültürünü yaşatmak ve bu konuda oluşumlar yaratmak gibi bir sosyal sorumluluk göreviyle de karşı karşıya olduklarına inanıyorum. Bu kültürel değerler başka yerlere götürülmeden veya bulundukları yerde çürümeden bir an önce harekete geçmenin önemli olduğunu düşünüyorum. 

İlimizde turizmin 12 aya yayılması konusunda önemli bir ortam yaratan Milas’ın bu olanakları/seçenekleri değerlendirilmelidir...

Nevzat Çağlar Tüfekçi

 Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 

1. Güney Ege'de bilinçli zeytinciliğe giden yol biraz uzun

Haklısınız Doğan Bey, o bölgedeki ekonomisi neredeyse tamamen zeytinciliğe dayanan en büyük üretici yer Şenköy. En fazla üretim de onlarda. Ama zaman zaman Şenköy muhtarı Nihat Bey'le konuşuruz, onların da bir çok eski alışkanlığı bırakarak yeni uygulamalara geçmesi gerektiğini söyler hep. Çok üretimden, hem çok hem de kaliteliye geçiş ise bilinçlenme ve ekipman istiyor. Bu anlamda en ileri köyümüzün bile alması gereken yol varken, toptan kaliteyi yakalamak biraz zaman alacak maalesef. Tabi ki her zaman olduğu gibi önemli olan başlangıcın yapılması, bir de köylerdeki zeytinciliği devam ettirecek olan genç üreticilerin bu işe olan yaklaşımları.

2. Sadece Şenköy çiftçisi bilinçli zeytincilik yapıyor

Sadece Şenköy çiftçisi bilinçli zeytincilik yapıyor.


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×