Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

UZK - Zeytin Ürünleri Pazar Raporu Özeti (Ekim 2010)


Zeytin Portalı | 18 Kasım 2010 Perşembe, 12:21

21 Ekim tarihinde düzenlenen uluslararası seminerde, UZK üyeleri ve diğer zeytin üreticisi ülkeleri kapsayan 28 ülkedeki, zeytinyağı ve sofralık zeytinle ilgili coğrafi işaretler üzerine yapılan son çalışmalar tanıtıldı. Çalışmanın konusunu, coğrafi işaretin korunması ile ilgili mevcutta bulunan kanunlar, bu kanunların karşılaştırmalı teknik analizleri ve üretici ülkelerdeki muhtemel yeni coğrafi işaretler oluşturdu.
0 Yorum Bu yazı 60039 kere listelenmiştir.

Bu raporun, İngilizce orijinalinden Türkçe'ye çevirisi Zeytin Portalı tarafından yapılmıştır. 

Coğrafi İşaretler Semineri

21 Ekim tarihinde düzenlenen uluslararası seminerde, UZK üyeleri ve diğer zeytin üreticisi ülkeleri kapsayan 28 ülkedeki, zeytinyağı ve sofralık zeytinle ilgili coğrafi işaretler üzerine yapılan son çalışmalar tanıtıldı. Çalışmanın konusunu, coğrafi işaretin korunması ile ilgili mevcutta bulunan kanunlar, bu kanunların karşılaştırmalı teknik analizleri ve üretici ülkelerdeki muhtemel yeni coğrafi işaretler oluşturdu. Seminerin düzenlendiği İtalya'nın Reggio di Calabria bölgesindeki Villa San Giovanni şehri sakinleri, konuk konuşmacıları ve katılımcıları misafir ederken, konuşmacılar arasında Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü uzmanları ile kendi ülkelerindeki coğrafi işaret ile ilgili tecrübelerini aktaran UZK üyesi ülke temsilcileri yer aldı.

Seminer programı ve varılan kararlar ile konuşmacıların sunumlarına şu linkten ulaşabilirsiniz (İngilizce):

http://www.internationaloliveoil.org/web/aa-ingles/corp/services/GeographicalIndications.html

36. UZK Danışma Komitesi Toplantısı (İtalya)

Coğrafi işaret seminerin yapıldığı yerde ertesi günü düzenlenen UZK Danışma Komitesi'nin 36. toplantısında, UZK Genel Sekreterliği dünya zeytinyağı ve sofralık zeytin pazarının son üç hasat dönemindeki rakamlarını sundu. Detaylı bilgi için,

http://www.internationaloliveoil.org/web/aa-ingles/corp/services/AdvisoryCommittee.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tüketici Profili

Komite toplantısında, Tunus Ulusal Yağ Komisyonu'ndan Samira Sifi, ülkesindeki zeytinyağı tüketimi ile ilgili bilgileri paylaşırken, bir çok bilginin yanında Tunus'ta kişi başı zeytinyağı tüketiminin yılda 1 kg olduğu ve en çok zeytinyağı tüketiminin 2 kişiden oluşan hanelerde gerçekleştiğinin altını çizdi. Tunus'taki zeytinyağı tüketicilerinin detaylı profili için,

http://www.internationaloliveoil.org/web/aaingles/corp/services/AdvisoryCommittee.html adresindeki sunumu inceleyebilirsiniz.

İspanya - 2010/11 Tahminleri

İspanya Tarım Bakanlığı'ndaki resmi kaynaklara dayandırılarak raporda 2010/11 dönemi zeytinyağı üretiminin 1.200.000 ton olacağı tahmin edilmektedir. Üretim miktarı iyi bir hasat yılını işaret etse de, ülkenin hemen hemen her bölgesinde üretim düşüş gösterecektir. Kayda değer en belirgin değişimi periyodisiteden kaynaklanan düşüşlerle Kordoba ve Almeria şehirleri yaşarken, bunda Hojiblanca çeşidinin karakteristik özelliğinin etkisi büyüktür. Bu düşüş, UZK Genel Sekreterliğinin 2010/11 dönemi ön tahminlerinde 150.000 tonluk bir düzeltmeyi gerektirse de, Konsey üyeleri 25 Kasım'daki toplantıda açıklanacak yeni verilere kadar beklemeyi tercih etmekte, sofralık zeytinde ise üretimin 470.000 tonla önceki tahminlerden 15.000 ton fark gösterdiği belirtilmektedir.

Uluslararası Ticaret: 2009/10 Hasat Yılının İlk 10 Aylık Döneminde %6.8 Artış

Zeytinyağı ticareti, Ekim 2009 ve Ağustos 2010 arasını kapsayan dönemde, en çok ithalatı gerçekleştiren altı ülkeyi kapsayan verilere göre 77.365,5 tonla, bir önceki yılın aynı dönemine göre %6.8 artış göstermiştir. Bu artışta Avustralya (+ %30), Japonya (+ %29), Kanada (+ %19) ve Brezilya (+ %17) gibi "ikincil" ülkelerin etkisi gözlenirken, dünyanın en büyük ithalatçısı ABD'de, bir önceki döneme göre küçük bir düşme (- %2) görülmüştür. Raporun yazıldığı tarihte AB'ye ait Ağustos 2010 verileri hazır değilse de Ekim-Temmuz arasındaki veriler karşılaştırıldığında %6 artış olduğu görülmüştür.

Kur Değişimlerinin Dünya Zeytinyağı Ticaretine Olası Etkileri


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×