Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Anadolu Mucizesi; Zeytin


Zeytin Portalı | 5 Kasım 2010 Cuma, 15:35

TRT Ankara Televizyonu Belgesel ve Drama Programlar Müdürlüğü prodüktörlerinden Melda Yılmaz'ın hazırladığı "Anadolu Mucizesi; Zeytin" programı 07/11/2010 Pazar gününden itibaren 35 dakikalık bölümleriyle 6 hafta süresince her Pazar, 15:00 Haberlerinden sonra, saat 15:15’de TRT HABER'de.
0 Yorum Bu yazı 213161 kere listelenmiştir.

TRT Ankara Televizyonu Belgesel ve Drama Programlar Müdürlüğü prodüktörlerinden Melda Yılmaz'ın hazırladığı "Anadolu Mucizesi; Zeytin" programı 07/11/2010 Pazar gününden itibaren 35 dakikalık bölümleriyle 6 hafta süresince her Pazar, 15:00 Haberlerinden sonra, saat 15:15’de TRT HABER'de.

2009 yılının Mart ayında başlayan çekimler Kasım ayına kadar devam etti. Bu süre içinde Türkiye’nin 5 bölgesinde, yaklaşık 35 bin kilometre yol gidilerek; Antalya (Side), Aydın (Aydın, Kuşadası), Balıkesir (Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Havran, Gömeç), Mersin (Mut, Tarsus), Adana (Osmaniye, Payas), Manisa (Salihli, Akhisar), İzmir (Urla, Foça), Antakya (Altınözü, Reyhanlı, İskenderun), Gaziantep (Nizip, Kilis), Şanlıurfa, Mardin (Dara-Derik-Cizre), Bursa (Gemlik, Tirilye, Mudanya, Armutlu, İznik, Karacabey, Orhangazi), Çanakkale (Ayvacık, Küçükkuyu) illerinde çekimler yapıldı. 

Çekimler kapsamında zeytin sektöründe çalışan üretici, çiftçi, müstahsil, akademisyen, öğrenci, meslek birlikleri üyeleri, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü çalışanları ve emeklileri, yöre halkı ile tüketiciler de dahil olmak üzere 143 kişiyle röportaj yapıldı.

Bölümler

1. Bölüm - Güvercinin Bir Bildiği Var

2. Bölüm - Fakir Toprakların Zengin Ağacı

3. Bölüm - Yapraklarıyla Barış, Altın Sarısıyla Mutluluk

4. Bölüm - Ne Varsa Zeytinde Var

5. Bölüm - Her Derde Deva 

6. Bölüm - Zeytin İnsanları

 

1. Bölüm - Güvercinin Bir Bildiği Var

Bu bölümde dünyanın en eski barış simgesi olan "zeytin ağacı"nın ve onun yoldaşı "güvercin"in başlattığı yolculuğa başlıyoruz. Adem ile Havva’dan günümüze kadar gelen çeşitli mitolojik anlatımlarda zeytin ağacının varlığına tanıklık ediyoruz. Tek Tanrılı dinlerde zeytinin önemini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Beyza Bilgin ve Metropolit Vekili Raban Gabriel Akkurt anlatıyor. 

Zeytin tarımının başlangıcı, ilk zeytinyağı sıkma atölyeleri, Anadolu’da zeytin ağacının tarihi ve morfolojik yapısı da bu bölümde ele alınıyor. 

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Arkeolog Ertan İplikçi, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Yrd.Doç.Dr. Ümit Aydınoğlu bu bölümün konukları arasında yer alıyor. 

2. Bölüm - Fakir Toprakların Zengin Ağacı

Zeytin. Fakir toprakların zengin ağacı. Mucize ağaç diyorlar ona... Bin yıldan fazla yaşıyor. Gövdesi bir nedenle ölürse küçücük bir kök parçası veya sürgünle yeniden canlanabiliyor.

Bu bölümde zeytin ağacının bir yıllık gelişim süreci anlatılıyor. Ağacın çiçeklenmesi, tomurcuklanması ve meyve oluşum evreleri aylara göre takip ediliyor. Fidandan hasada kadar olan sürecin anlatıldığı bölümde; toprağın sürülmesi, aşılama, budama, fidan üretimi, sulama gibi işlemler de ele alınıyor.

Bu aşamalarda değişik bölgelerden çiftçi, üretici ve yerel halkla yapılan röportajlarla birlikte, programın konukları arasında Ziraat Yüksek Mühendisi Ülker Dikmelik (Torbalı/İzmir), Doğu Akdeniz Zeytin Birliği Başkanı Dr. Mehmet Güler (Adana), Fidan Üreticisi Oktay Çancı (Orhangazi/Bursa), Fidan Üreticisi Ayhan Akbek (Nizip/Gaziantep), Ziraat Mühendisi Arif Can Berköz (Mersin), Adnan Menderes Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ersel Yılmaz (Aydın), Uludağ Üniversitesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü’nden Prof. Dr. Semih Yazgan (Bursa) yer alıyor.

3. Bölüm - Yapraklarıyla Barış, Altın Sarısıyla Mutluluk

Zeytin binlerce yıldır bu toprakların özü belirleyen ürünü... İşte bu nedenle, üreyen, dişi unsurları da üzerinde taşıyan bir kraliçe... Pek çok meyvenin aksine acı olmasından dolayı zeytin tanesi dalından kopartılıp yenmez. İnatçı insanoğlu araştırdı, denedi ve sonunda zeytinin acılığını ortadan kaldıracak yöntemler geliştirdi.

Bu bölümde hasat sonrası fabrikaya gelen yeşil ve siyah zeytinin sofralık ve yağlık olarak hangi yöntemlerle işlendiğini görüyoruz. Zeytinyağının geleneksel olarak nasıl sıkıldığına en eski zeytinyağı işliği olan ve İzmir’de bulunan Klazomenai Zeytinyağı İşliği’nden yola çıkarak Arkeolog Ertan İplikçi’nin anlatımı ile tanık olurken, günümüzün modern sistemlerinde teknolojide ne kadar önemli bir noktaya geldiğimizi bu alanda ciddi yatırımlarıyla lider konuma gelmiş olan sanayici İbrahim Polat’tan dinliyoruz. Sofralarımıza renk katan zeytinyağı çeşitleri ise bu bölümün diğer bir konusu.

4. Bölüm - Ne Varsa Zeytinde Var

Zeytin meyvesi doğasından gelen özellikleri nedeniyle doğrudan tüketilememekte. Bu nedenle öncelikle sofralık ve yağlık olarak işlenir. Bu işlemlerden geriye prina ve karasu kalır. Bu bölümde zeytin işleme süreçleri sonrasında geriye kalan artıklardan elde edilen yararlı ürünleri ve bu konuda yapılan çeşitli bilimsel çalışmaları Bilim İnsanı Faruk Durukan, Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nden Doç. Dr. Erdinç İkizoğlu, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen’den dinliyoruz.

Zeytinyağına hile amaçlı başka yağların karıştırılması olarak tanımlanan ve sadece ülkemizin değil zeytincilikle uğraşan hemen hemen bütün ülkelerin büyük bir sorunu olan tahşişi Gıda Mühendisi Ülkü Ülken’den dinlerken, alanında dünya çapında bir ün yapmış olan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Ümmühan Tibet ve Akdeniz Mutfakları Konservatuvarı Dünya Başkanı Hasan Açanal’dan zeytinyağında tadımın önemini dinliyoruz. Zeytinyağının korunması ve saklanması, tarihsel konumu içerisinde kullanım alanlarına göz atarken geleneksel ve modern yöntemlerle üretilen zeytinyağı sabunu bölümün önemli duraklarından birisi. Zeytinden elde edilen ürünler hakkında Kimya Mühendisi Mehmet Emin Güle, Prof. Dr. Gülendam Tümen, Bilim İnsanı Faruk Durukan’dan bilgi alıyoruz.

5. Bölüm - Her Derde Deva

Zeytin ve zeytinyağı kültürel bir zenginlik. Yaklaşık 400 bin çiftçi ailesinin yanı sıra 1 milyon 200 bin tarım işçisi ve tarım-sanayi-pazarlama zincirinde çalışanlar da dahil neredeyse 8 milyon kişi zeytin ve zeytinyağından ekmek yiyor. Ayrıca zeytin ve zeytinyağı milyonlarca kişi için  hem bir tat, hem bir mutfak hem de  yaşam tarzı.

Türk Mutfağında zeytinyağının önemi ve insan sağlığına katkılarını Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Oto, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yrd. Semih Ötleş, Tariş Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gencer, Ulusal Zeytin Ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Ümmühan Tibet, Nurdan Çakır Tezgin'den dinliyoruz.

Ülkemizde zeytincilik aile mesleği olarak devam ediyor. Zeytinciliği kuşaktan kuşağa yaşatan ve bölümümüze konuk olan ailelerden bazıları ise; Sadık Boltaç (Tarsus), Dr. Sevim Yağcı (Kilis), Mustafa - Ali Kürşat (Ayvalık), Halil – Ahmet Sucu (Ayvalık), Emin - Meltem - Memduh Demirci (Manisa), Mehmet İrem İmam (Gömeç), Müge - Caner Genç (Foça), Bülent – Simten Cömert (Ayvalık), Yahya Ağacık (Burhaniye), Samih Rüstem (Antakya), Ali Bermede - Necva Bermede (Antakya), Mehmet Ali Bilici (Adana), Yahya - Serra Nalçabasmaz (Antakya), Mehmet Semercioğlu (Edremit), Ümit Atsan (Mut).

6. Bölüm - Zeytin İnsanları

2000'li yıllardan bu yana Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki gibi özellikle de sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminde nitelik ve nicelik olarak ciddi gelişmeler görülmektedir. Zeytincilikte Araştırma-Geliştirme çalışmaları, butik zeytincilik, büyük işletmeler, dünyada ve Türkiye’de durum, ihracat bilgileri ve bölgelere göre zeytincilik bu bölümde ele alınıyor.

Zeytincilik Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Seyfi Özışık, Ahsen Eroğlu, A. İhsan Dikmen, Hasan Fırıncı, Bahri Ersoy, Nurhayat Ersöz, Haluk Arsel, Zeytinyağı Üreticisi Noel Micaleff, Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli, Zeytin-Zeytinyağı İşletme Genel Müdürü Muammer Güngör, Zeytin ve Zeytinyağı Satış Koop. Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, Uludağ Üniversitesi Tarımsal Bitkiler Bölümü Doç. Dr. Sertaç Gönenç, Zeytin ve Zeytinyağı Satış Koop. Birliği Yönetim Kurulu Eski Başkanı Ahmet Çetinbudaklar, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayzin Küden, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Prof. Dr. Yusuf Kurucu, Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Nihat Yıldırım, Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Erkan Doğan (Mardin), Zeytin Üreticisi Zeynettin - Süleyman Yılmaz (Kızıltepe/Mardin), Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Ömer Zeren (Cizre/Şırnak), Zeytin Üreticisi Abdülaziz Ceşan (Dara/Mardin), Hasan Yıldız (Akdizgin Köyü/Şırnak), Zeytin Üreticisi Kahraman Ünler (Kilis), Kuloğlulları Köyü Muhtarı Dursun Ertürk (Aydın), Zeytin Üreticisi Beybörek Çelik (Osmaniye), Zeytin Üreticisi Hasan Köşklü (Aydın), Zeytin Üreticisi Sadık Boltaç (Mut/Mersin), Sofralık Zeytin İşletme Sahibi Mustafa Gökalp (Akhisar/Manisa), Çukurova Zeytin İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Coşkun (Adana), Marmara Zeytin Tarım Satış Koop. Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Refii Taviloğlu, Zeytin Üreticisi Selim Kantarcı (Ayvalık/Balıkesir), Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Adnan Menderes Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü Yrd. Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan, Zeytin Üreticisi Ümit Atsan - Orhan Atsan (Mut/Mersin), Sofralık Zeytin İşletme Sahibi Dinçer Bodur (İznik/Bursa), Butik Zeytin Üreticisi Gürsel Tonbul (Kuşadası/İzmir), Butik Zeytin Üreticisi Dr. Reşat Akkan (Salihli/Manisa), Butik Zeytinci Rengin Suar (Ayvalık/Balıkesir), Sofralık Zeytin Üreticisi Emine Kurtulmuş, Binnaz Mersin (Trilye/Bursa), Adatepe Zeytinyağı Müzesi Kurucuları Mahmut - Zerrin İren Boynudelik, Yazar-Program Yapımcısı Nebil Özgentürk

 

Yapımcı-Yönetmen: Melda Yılmaz

Kamera: Ali İhsan Açıkgözoğlu, Haluk Ertuğrul

Kurgu: Yusuf Şen

Danışman: Doç.Dr.Mücahit Taha Özkaya

Metin Yazarı: Alican Özinanır, Evrim Tuğba Karakoç

Özgün Müzik: Murat Gedikli

Müzik: Ezginin Günlüğü

Animasyon: Deniz Mutlu

Jimmy Jib: Cengiz Can

Seslendirenler: Berna Konur, Ahmet Aksoy

Seslendirme Yönetmeni: Nevin Korkut Kanıcı

Ses Kayıt: Adnan Atik, Özgür Karaağaç, Mehmet Nazlı

Ulaşım: Celal Çetinkaya, Halil İbrahim Dökmeci, Murat Ülker


trt, anadolu mucizesi zeytin, belgesel, melda yılmaz, prof. dr. beyza bilgin, raban gabriel akkurt, doç. dr. mücahit taha özkaya, ertan iplikçi, yrd. doç. dr. ümit aydınoğlu, zeytincilik araştırma enstitüsü, antalya, side, aydın, kuşadası, balıkesir, ayvalık, edremit, burhaniye, havran, gömeç, mersin, mut, tarsus, adana, osmaniye, payas, manisa, salihli, akhisar, izmir, urla, foça, antakya, altınözü, reyhanlı, iskenderun, gaziantep, nizip, kilis, şanlıurfa, mardin, dara, derik, cizre, bursa, gemlik, tirilye, mudanya, armutlu, iznik, karacabey, orhangazi, çanakkale, ayvacık, küçükkuyu, ülker dikmelik, doğu akdeniz zeytin birliği, dr. mehmet güler, oktay çancı, ayhan akbek, arif can berköz, adnan menderes üniversitesi, yrd. doç. dr. ersel yılmaz, uludağ üniversitesi, prof. dr. semih yazgan, klazomenai zeytinyağı işliği, ibrahim polat, faruk durukan, doç. dr. erdinç ikizoğlu, prof. dr. gülendam tümen, ülkü ülken, ümmühan tibet, hasan açanal, mehmet emin güle, ulusal zeytin ve zeytinyağı konseyi, uzzk, akdeniz mutfakları konservatuvarı, prof. ali oto, semih ötleş, cahit çetin, rahmi gencer, nurdan çakır tezgin, dr. sevim yağcı, mustafa kürşat, ali kürşat, halil sucu, ahmet sucu, emin demirci, meltem demirci, memduh demirci, mehmet irem imam, müge genç, caner genç, bülent cömert, simten cömert, yahya ağacık, samih rüstem, ali bermede, necva bermede, mehmet ali bilici, yahya nalçabasmaz, serra nalçabasmaz, mehmet semercioğlu, ümit atsan, dr.seyfi özışık, ahsen eroğlu, a. ihsan dikmen, hasan fırıncı, bahri ersoy, nurhayat ersöz, haluk arsel, noel micaleff, ihracatçılar birliği, ali nedim güreli, muammer güngör, doç. dr. sertaç gönenç, ahmet çetinbudaklar, prof. dr. ayzin küden, prof. dr.yusuf kurucu, nihat yıldırım, erkan doğan, zeynettin yılmaz, süleyman yılmaz, ömer zeren, abdülaziz ceşan, hasan yıldız, kahraman ünler, dursun ertürk, beybörek çelik, hasan köşklü, sadık boltaç, mustafa gökalp, haldun coşkun, refi taviloğlu, selim kantarcı, yrd. doç. dr. renan tunalıoğlu, mustafa tan, orhan atsan, dinçer bodur, gürsel tonbul, dr. reşat akkan, rengin suar, emine kurtulmuş, binnaz mersin, mahmut boynudelik, zerrin iren boynudelik, adatepe zeytinyağı müzesi, nebil özgentürk

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×