Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Suriye ve Venezuela, Zeytinyağı Üretiminde Ortaklığa Gidiyor


Zeytin Portalı | 4 Kasım 2010 Perşembe, 13:00

Zeytinyağı üretimi, rafinasyonu ve pazarlaması üzerine ortak bir şirket kurulması için Suriye ve Venezuela, geçtiğimiz günlerde bir anlaşmaya imza attı. Anlaşma, Gıda Sanayi Genel Organizasyonu (GSGO) Genel Direktörü Khalil Jawad ve Venezuela Tarım Kurumu Başkanı Juan Carlos Khemenez tarafından imzalandı.
0 Yorum Bu yazı 18996 kere listelenmiştir.

Suriye (Şam)

Zeytinyağı üretimi, rafinasyonu ve pazarlaması üzerine ortak bir şirket kurulması için Suriye ve Venezuela, geçtiğimiz günlerde bir anlaşmaya imza attı.

Anlaşma, Gıda Sanayi Genel Organizasyonu (GSGO) Genel Direktörü Khalil Jawad ve Venezuela Tarım Kurumu Başkanı Juan Carlos Khemenez tarafından imzalandı. 

Merkezi Suriye’nin kuzeyindeki İdlep’te yer alacak olan şirket, burada bir zeytin işleme tesisi kuracak.

Anlaşmaya göre, her bir tarafının şirketteki hisse ve sermaye payları %50 şeklinde olacak.

GSGO, şirketin kurulum aşamasında zeytinyağı üretimi, rafinasyonu ve pazarlaması için gerekli olan tüm uzmanlığını ve yöntemlerini kullanacak.  

İhracatta öncelik Venezüela’da olacak, iki taraf mali serbestlik ve diğer ihraç noktaları konusunda ortak karara vardı.

Anlaşma imzaların atıldığı günden başlamak üzere 5 yıl boyunca geçerli olacak, sonrasında kendiliğinden yenilenebilecek. 

Farklı Alanlarda Da İşbirliğine Gidilecek  

Suriye ve Venezuela Sanayi Bakanlıkları, iki ülke arasında ekonomik işbirliğine gidecek bir ilk adım olarak sanayi ürünleri ve hammadde değişimi alanında ortak bir çalışma ve ortak şirketlerin kurulması konularında temaslarda bulundu.    

Suriye Sanayi Bakanı Fuad Issa al-Jouni, 4 Milyar Dolar’a ulaşan ihracatıyla, Suriye sanayi hacminin %30’unu gerçekleştiren tekstil sektörünü özel olarak ön plana çıkardığı bir rapor sunarak, Suriye’deki temel sanayilerin bazılarından mevcut yatırım fırsatlarını ortaya koydu.

Bakan, aynı zamanda büyüklük bakımından tekstilden sonra ikinci sırada yer alan gıda sanayinde ortaklık ve fosfatlı gübre sanayi alanında ortaklık konusunda desteğini belirtti.   

Bakan, yerel pazar ihtiyaçlarının %90’ını karşılayan ve son yıllardaki büyümeyle birlikte şu anda 60’dan fazla işletmeye sahip olan ilaç sanayinin Venezuela’ya ilaç ihracatı konusunda işbirliği fırsatlarından da bahsetti.

Kendileri adına, Venezuela Bilim, Teknoloji ve Orta Ölçekli Sanayi Bakanı Ricardo Menendez ve Temel Sanayiler ve Madencilik Bakanı Jose Salamat Khan ise, Suriye’ye yatırım yapmak, Suriye’nin çeşitli sektörlerdeki tecrübelerinden faydalanmak ve madencilik alanında sanayinin gelişimine katkıda bulunacak şekilde bir ortaklık kurmak için Venezuela’nın çalışmalar yaptığını söyledi.

 

Kaynak: (SANA) - Global Arab NetworkFacebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×