Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Yeni! Yemek Tarifleri Sayfamız Açıldı


Zeytin Portalı | 25 Ekim 2010 Pazartesi, 09:03
Kategori : Yemek Tarifleri | Güncel

Bizim gibi önemli zeytin üreticilerinden İspanya ve İtalya'da bir restorana gittiğinizde hemen hemen her yemek zeytinyağıyla servis edilir. İtalya'da pizzalar üzerlerine çeşnili zeytinyağı dökülerek yenir, menülerde zeytinyağlılar diye ayrı bir bölüm bulunmaz... Biz de bu amaçla Zeytin Portalı'nda, zeytinyağlılar diye ayırmadan, yemek tarifleri diye bir bölüm açıyoruz. Zeytinyağının, her yemeğin doğasına büyük katkıda bulunduğuna inanarak, beğeninize sunuyoruz. Şimdiden afiyet olsun!
0 Yorum Bu yazı 95484 kere listelenmiştir.

Bilindiği gibi zeytinyağının Türk mutfak kültüründeki yeri ayrıdır. Yemek tariflerini, restoran menülerini incelediğinizde zeytinyağlılar diye ayrı bir bölüm dikkat çeker. Hatta zeytin yetiştiren bölgeler de dahil olmak üzere bitkisel sıvı yağlar, çoğu zaman zeytinyağı adıyla anılır. Bu durum, zeytinyağını, günlük kullandığımız dilde, genel bir isim haline getirmiştir. Bu kullanım şeklinin, zeytinyağı tüketimine etkisi olumsuz olmakta, zeytinyağlılar diye tanımlanan bir çok yemek zeytinyağıyla hazırlanmadığı halde, zeytinyağlılar adı altında sunulmaktadır.

Mutfak kültürümüz etinden sebzesine, tatlısından hamurişine kadar geniş bir tabana oturmuştur, oysa ki zeytinyağlılar diye akıllara gelen yemekler sebze ve otlarla hazırlanan mezelerin ötesine geçememektedir. Dolmamız bile, maalesef, etli ve zeytinyağlı diye ikiye ayrılır.

Bizim gibi önemli zeytin üreticilerinden İspanya ve İtalya'da bir restorana gittiğinizde hemen hemen her yemek zeytinyağıyla servis edilir. İtalya'da pizzalar üzerlerine çeşnili zeytinyağı dökülerek yenir, menülerde zeytinyağlılar diye ayrı bir bölüm bulunmaz. Her yemek zeytinyağıyla pişirildiği/pişirilebildiği için zeytinyağı, yemek tarifi kitaplarının ayrı bir yerinde yalnızlığına terkedilmemiştir. Bu süreç bir anda değil, nesilden nesile oluşan alışkanlıkların sonucudur. Eski üretim tekniklerinin eksiklikleri ve hasattan toplamaya giden süreçteki kalite problemlerinden dolayı akıllara yerleşen "zeytinyağı kokar" düşüncesi, gerçek zeytinyağının sofralarımıza ulaşmasını geciktirmiştir. Oysa ki uygun koşullarda saklanan kaliteli natürel sızma zeytinyağı, zeytin meyvesinin gerçek suyudur, hiç bir bitkisel sıvı yağa benzemez ve kokusu taze zeytin meyvesinin aromasını taşır. Gerçek zeytinyağının tadıyla ve kokusuyla karşılaşanlar, iddialı olsa da, bir daha asla vazgeçemezler. Biz de bu amaçla Zeytin Portalı'nda, zeytinyağlılar diye ayırmadan, yemek tarifleri diye bir bölüm açıyoruz. Zeytinyağının, her yemeğin doğasına büyük katkıda bulunduğuna inanarak, beğeninize sunuyoruz. Şimdiden afiyet olsun!

YEMEK TARİFLERİ



Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×