Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Butik Üretim ve Kaliteli Zeytinyağı


Editör | 3 Ekim 2010 Pazar, 12:04
Kategori : Zeytincilik

Portal’ın yayın hayatına başladığından bu yana yüzlerce defa karşılaştığımız "Bu ürünleri neden Portal üzerinden alamıyoruz?" sorusu cevabını buluyor. Tanıtımını yaptığımız veya yapmadığımız butik olarak üretim yapan zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin en seçkin ürünleri Zeytin Portalı kanalıyla ülkemizin her tarafındaki "gurme"lere, zeytin ve zeytinyağının en iyisine layık olanlara ulaşmaya başlayacak.
0 Yorum Bu yazı 31245 kere listelenmiştir.

Zeytin Portalı’nda "DÜKKAN" açılıyor.

Portal’ın yayın hayatına başladığından bu yana yüzlerce defa karşılaştığımız "Bu ürünleri neden Zeytin Portalı üzerinden alamıyoruz?" sorusu cevabını buluyor.

Tanıtımını yaptığımız veya yapmadığımız butik olarak üretim yapan zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin en seçkin ürünleri Zeytin Portalı kanalıyla ülkemizin her tarafındaki "gurme"lere, zeytin ve zeytinyağının en iyisine layık olanlara ulaşmaya başlacak.

Hayatımıza son yıllarda giren butik üretim nedir?

1- Butik üretimler; yoğun emek sonucunda sınırlı miktarda gerçekleştirilen üretimlerdir.

2- Bir başka deyişle, butik üretimler bir veya birkaç ailenin bir araya gelerek gerçekleştirdikleri üretim biçimidir. Bir araya gelen aileler genellikle çok yakın akrabalardır. Butik tarım işletmeciliği yoğun emek gerektiren ve zaman kavramının olmadığı bir işletmecilik türüdür. Çoğunlukla işçilik aile bireyleri tarafından gerçekleştirilir, ya da yakinen kontrol edilir.

3- Üretilen ürünlerden aileler geçimlerini sağlamak zorunda olduğundan ürünlerini çok iyi bakmak durumundadırlar. Ayrıca üreticiler kendi ürünlerinin tüketicisidirler. Tarımda butik üretim maliyetleri diğer üretim şekillerine göre oldukça yüksektir. Üretimde emek yoğun işlem uygulanmaktadır. Örneğin; ağaçların dalları ve ürün zarar görmesin diye, zeytinlerin dallarından tek tek toplanması yada ürünün hasadının tam zamanında gerektiği biçimde yapılması gibi.

4- Sofralık zeytin üretiminde zeytinin doğal yöntemlerle tatlandırılması gibi klasik yöntemler uygulanır. Günümüzde endüstriyel üretimlerde zeytinin kendine özgü acılığının giderilmesi işlemi sadece bir gündür. İspanyol usulü sofralık zeytin işletmeciliğinde yoğun bir şekilde kostik kullanılmaktadır. Birçok aşamada kimyasal koruyuculara başvurulmaktadır. Peki, bunların kullanılması yasak ve zararlı mıdır? Yasal sınırlar içinde kalındığı sürece, hayır. Fakat herkes bilir ki, doğallığın yerine hiçbir şey geçemez. “Ah, nerede o eski tatlar...” diye iç geçirdiğimiz bir dönemde butik tarımsal üretimler imdadımıza yetişmektedir.

5- Dev rekabet ortamında maliyeti oldukça yüksek olan butik üretimlerin pazarlarda tutunmaları oldukça zor olduğundan kendilerini kabul ettirmek için kaliteyi çok yüksek tutmak ve müşterilerini bire bir ilişki sonucunda bulmaları ve bu müşterilerini her zaman memnun etmek zorundadırlar. Yoksa müşteriyi kaybetmeleri çok kolaydır. Bu kadar zahmetten sonra hiç bir kimse böyle bir olumsuzlukla karşılaşmak istemez. Eğer üretici yaptığı yatırımdan vazgeçmek niyetinde değilse doğal koşulların olumsuzluğu haricinde ürün kalitesinden taviz veremez ve onca yıl yatırım yaparak geldiği bu noktadan geri dönüp altın yumurtlayacak bu tavuğu kesemez.

Zeytincilikte butik bir üretimin tüketicinin sofrasına gelebilmesi için ortalama on yıl harcanmaktadır. Sadece, siz zeytinlikleri hazır bulursanız bu zamanı kısaltabilirsiniz. Hazır zeytinliklerde bile butik üretim düzenine geçmek bile üç dört yıl almaktadır. Hele bir de kendi özgün markanızı yaratmak isterseniz bu zaman kolaylıkla beş yılı bulmaktadır.

Butik Üretim Özel Üretimdir 

Butik üretimler çok özel üretimler olup üreticilerinin “ben yaptım, oldu” deme gibi bir lüksleri yoktur.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×