Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytin Portalı, 3. Yılına Başlarken Zeytin Portalı Dükkan ile Büyümeye Devam Ediyor


Editör | 27 Eylül 2010 Pazartesi, 12:48
Kategori : Zeytincilik | Güncel

Zeytin üreticisi hızla markalaşmaya gidiyor. Birkaç yıl önce bir elin parmakları kadar olan "butik" zeytinyağı üreticisi, bugün yüzlerle ifade ediliyor. İleriki yıllarda belki dört yüz beş yüzlerle daha sonra da binlerle ifade edilecek. Sektör kendi butik markalarıyla güçlü bir biçimde geliyor. Sektörün büyükleriyle rekabet edebilmek için üretimde kalite çıtalarını en üst seviyeye çıkararak pazara çok güzel tatlar sunuyorlar.
0 Yorum Bu yazı 25600 kere listelenmiştir.

Merhaba Dostlar!

Zeytin Portalı, yayın hayatında ikinci yılını doldurdu. Bir yıldan fazla süren doğum sancılarını da ilave edersek, tam üç yıldır en iyiyi yapabilmek için büyük uğraşlar veriyoruz. Hepsinden önemlisi zeytin üreticisi ve zeytin sektörü varlığımızı biliyor ve çalışmalarımızın gelip geçici bir heves olmadığını görüyor.

Bizden önce veya bizimle beraber yola çıkanlardan nefesleri tükenenler oldu. Keşke, umutla yola çıkanların umutları sönmese de tatlı bir rekabet içinde bu sektöre beraberce daha çok şey verebilseydik. Zeytin Portalı olarak, şu anda sektördeki en büyük tanıtım sitesi olarak yola devam ediyoruz. Sektörün tüm aktörlerinin neredeyse hepsini tanıyoruz ve tanımayı da sürdürüyoruz.

Zeytin üreticisi hızla markalaşmaya gidiyor. Birkaç yıl önce bir elin parmakları kadar olan "butik" zeytinyağı üreticisi, bugün yüzlerle ifade ediliyor. Önümüzdeki yıllarda belki dört yüz beş yüzlerle daha sonra da binlerle ifade edilecek. Sektör kendi butik markalarıyla güçlü bir biçimde geliyor. Sektörün büyükleriyle rekabet edebilmek için üretimde kalite çıtalarını en üst seviyeye çıkararak pazara çok güzel tatlar sunuyorlar.

Tıpkı butik oteller gibi pek çok tüketicinin takdirini kazanıyorlar. Sağlığın ne kadar önemli olduğunu bilenler yığınsal üretimleri değil, kendine özgü olanlarını tercih ediyorlar.

Pek çok üretici ağaçlarını çocuğu gibi bakıyor. Emeğinin katma değeri daha fazla olsun, dökme yağ sektöründe bir kaç tonluk isimsiz varlık olmak yerine, emeğinin karşılığı olan, kendi markasına yatırım yapıyor. Dev rekabet ortamına katılarak varlığını kaliteli ürünleriyle kabul ettirmeye çalışıyor. Pazarda var olabilmek için en iyiyi üretiyorlar ve en iyi şekilde pazara sunuyorlar.

Bundan sektör kazanıyor. Çok tatlı bir rekabetle, ben en iyisini üretirim ve markamı ölümsüzleştirmek için canla başla çalışıp pazardaki yerimi alırım diyenler sayesinde çok kaliteli ürünler tüketmeye başladık. Bu sayede zeytin ve zeytinyağı piyasasında çok güçlü "gurme" ürünlerle karşılaşıyoruz.

Zeytin yetişen her bölgede varını yoğunu ortaya koyan üreticiler, çok güzel butik markalar yaratıyorlar. Butik üretimler genellikle tek çiftlik, bir veya birkaç zeytin çeşidi üzerine yoğunlaşıyor. (Örneğin; sadece Ayvalık, sadece Gemlik, sadece İzmir yağlık veya Memecik gibi…)

Butik üretimlerde, genellikle, her bir markanın üretimi tek bir aile tarafından gerçekleştiriliyor. Üretimleriyle bizzat kendileri ilgileniyorlar ve ürünü elde etmede her kademede yoğun emek harcıyorlar. Varlıklarını marka olarak sürdürebilmek için en iyiyi yapmak zorunda olduklarını çok iyi biliyorlar.

Bundan da biz tüketiciler karlı çıkıyoruz. Falan köydeki aile dostu Ahmet amcanın, Emine teyzenin kola şişelerine, su petlerine, deterjan bidonlarına ve gıda tüzüğüne uygun olup olmadığı tartışma götürür ambalajlara koydukları zeytinyağlarını tüketmek neredeyse tarih olmak üzere.

Butik üreticiler her şeyi hijyen kuralları içinde, Türk Gıda Kodeksine göre üretiyorlar, depoluyorlar, ambalajlıyorlar ve pazara sunuyorlar. Şu anda çok tanınmadıkları için biraz zorlanıyorlar. Ancak, yakın gelecekte pazar yerinde, üretim yerlerinin yol kenarlarında köylü Mehmet Dayı, Hatice Teyze saflığına yatarak ne olduğu belirsiz yağları satan yağ korsanları tarih oluyor.

Butik üreticiler güvenle markalarını yaratıp pazara sunuyorlar.

Bundan böyle, Zeytin Portalı iki yıldan beri her gün sayıları artan butik üretici tanıtımlarının yanı sıra, butik üreticilerin seçme ürünlerini internet vasıtasıyla "Zeytin Portalı Dükkan"da satışa sunuyor.

Satılanlar ister zeytinyağı, ister zeytin çeşitleri olsun hepsi de butik üreticilerin ürünleridir. Butik üretimlerin çok sınırlı üretimler olduğunu unutmayın.

Size hangi bölgenin ürününü istiyorsanız, o bölgenin butik üretimini beğeninize sunuyoruz.

Saygılarımla,

Dursun Öztürk (Editör)Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×