Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Sulama, Gübreleme ve Zeytin Arazilerinin Sulanması - 4


Zeytin Portalı | 17 Mayıs 2010 Pazartesi, 13:15

Uzun dönemde altyapı problemlerinin yönetimini değerlendirmek mecburiyetinde kalacak olmamıza rağmen, yer altı damlama sistemleri yer üstü sulama sistemlerinden daha verimli görülmektedir. Zeytin ağaçlarının yer altı sulamasına uyum sağlaması hızlıdır. Uygulamalarda sunulanlardan daha kötü koşullardaki toprakların durumuna, yer altı sulaması daha iyi bir yanıt olabilir.
0 Yorum Bu yazı 16659 kere listelenmiştir.

Bu yazının, İngilizce orijinalinden Türkçe'ye çevirisi Zeytin Portalı tarafından yapılmıştır.

  

- Zeytin Arazisi Toprak Altı Sulaması

2001 yılında Regaber-Netafim ve Agrometzer S.A. (şu andaki adıyla Plastro İbérica S.A.) şirketlerinin işbirliğiyle Linares'de (Jaén) Valdecastro ve Cordoba'da Casillas arazilerinde her biri ayrı ayrı olarak iki yer altı sulama uygulaması başlatıldı. Her iki arazide, Valdecastro 8x8, Cadillas 6x6 dikim sıklığıyla, sadece tek gövdeli Picual türü ağaçlardan oluşmuş yetişkin entansif plantasyonlardır.

Testler 4 yıl sürdü ve yer üstü ve yer altı sulama sistemleri, her iki durumda, iki sulama dojazı uygulayarak karşılaştırıldı (2500 m3/ha ve 1500 m3/ha). Yer altı sulaması için yer üstü sulamasında da kullanılan, yol şeridinin merkezinde 30 ila 40 cm arasında değişen bir derinlikte domuz tipi sürme işlemli araçla yerleşen, aynı entegre damlama suyu borusu kullanıldı. 

Sonuçlar göz önüne alınacak olursa (Şekil 3) her iki uygulama arasında, hem uygulanan su miktarı hem de sulama sistemi açısından, herhangi bir farkın olmadığını belirtebiliriz ki; bundan dolayı özellikle Valdecastro'nun durumundaki gibi bazı eğilimler gözlenebilmesine rağmen, uygulanan dozun üretim sonucunu etkileyecek kadar su stresine sebep olmadığının mümkün olduğunu teyit edebiliriz. Su stres endeksi olarak (veri gösterilmedi) kullanılan şafaktan önceki su potansiyeli ölçümleri, bu teoriyi ispatlamaktadır. Yüksek su tutma kapasiteli derin topraklarla uğraşmakta olduğumuzdan, buradaki topraklar, stres nedeniyle üretimi etkilememesi için, yeterli miktarda yağmur suyu depolama kapasitesine sahiptir. 

 

Şekil 3 - Uygulanan Su Miktarı ve Sulama Sistemine Göre Zeytin Üretimi.

Toprak altı sulamada, su durumunda bir artışı temsil eden, test koşulları için damla sulama 35 - 40 mm/yıl (350 - 400 m3/ha, yıl) anlamına gelmektedir (Pastor ve ark., 2005). Bu gerçek badem ve turunçgiller üzerinde gerçekleştirilen benzer uygulamaların sonuçları ile örtüşmektedir (Montana ve Legaz, 2003).

Uzun dönemde altyapı problemlerinin yönetimini değerlendirmek mecburiyetinde kalacak olmamıza rağmen, yer altı damlama sistemleri yer üstü sulama sistemlerinden daha verimli görünmektedir. Zeytin ağaçlarının yer altı sulamasına uyum sağlaması hızlıdır. Uygulamalarda sunulanlardan daha kötü koşullardaki toprakların durumuna, yer altı sulaması daha iyi bir yanıt olabilir.

Düşük Kaliteli Sularla (Tuzlu) Zeytin Arazileri Sulama 

Zeytin ağacı tuzluluğa bir dereceye kadar toleransı olan bir türdür (Bartolini ve ark., 1991). Söz konusu çeşide bağlı olan farklı reaksiyonların yanı sıra, farklı tuzluluk koşullarında zeytin ağaçlarının davranışları hakkında az şey bilinmektedir. Küçük plastik kaplara dikilmiş genç zeytin fidanlarının kullanıldığı çalışmalar farklı çeşitlerin büyüme açısından tuzlu su uygulamasına farklı cevabı olduğunu kanıtladı (Benlloch ve ark., 1994; Tattini ve ark., 1992). Tablo 6 İspanya, Yunanistan ve İtalya'da en çok ziraatı yapılan çeşitlerin bazılarının tuzluluğa olan dayanıklılığını göstermektedir.

Tablo 6 - Farklı zeytin ağacı çeşitlerinin tuzlu sulara dayanıklılığı (Benlloch ve ark., 1994)

Yine de, özellikle toprak ve su yönetimlerinin doğru olduğu araziye dikilmiş yetişkin ağaçların toleransı ve tepkisi saksılarda (konteynır) yetiştirilen genç ağaçların tolerans ve tepkilerinden farklı olabilir.

Tuzlu sulama koşulları altında zeytin ağaçlarının üretim tepkisi nedeniyle, yeni plantasyonlar oluşturulduğunda, ciddi olarak göz önünde bulundurmak zorunda olduğumuz faktörlerden birisi dikim yoğunluğudur. Tuzlu sularla sulandığında gelişim geriledikçe, yüksek kaliteli suyla sulama koşullarından daha yüksek plantasyon yoğunluğu kullanma tavsiye olunur (Vega ve ark., 2001).


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×