Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Bordo Bulamacı Nasıl Hazırlanır?


Zeytin Portalı | 5 Mart 2010 Cuma, 12:46

Adını Fransa’nın Bordeaux (Bordo) şehrinden almış olan ve bazen halk arasında "Göktaş" diye tabir edilen Bordo Bulamacı; bağ, zeytin, sebze ve diğer meyvelerde hastalıklara karşı kullanılan ve Göztaşı (Bakır Sülfat) ve kireç karışımından oluşan bir ilaçtır.
0 Yorum Bu yazı 101420 kere listelenmiştir.

Adını Fransa’nın Bordeaux (Bordo) şehrinden almış olan ve bazen halk arasında "Göktaş" diye tabir edilen Bordo Bulamacı; bağ, zeytin, sebze ve diğer meyvelerde hastalıklara karşı kullanılan ve Göztaşı (Bakır Sülfat) ve kireç karışımından oluşan bir ilaçtır.

Çeşitli bitkiler ve hastalıklar için çok farklı oranlarda hazırlanabilir. Kullanacağınız Göztaşı, beyazlaşmamış, mavi renkte olmalı, iri taneli ise, kolay eriyebilmesi için dövülerek inceltilmelidir. %2 oranında Bordo Bulamacı hazırlanması şöyledir:

100 litre suya; 2 kg Göztaşı (Bakır Sülfat) ve bunun yarısı kadar, yani 1 kg sönmemiş kireç veya Göztaşı kadar, yani 2 kg sönmüş kireç gereklidir.

Bordo Bulamacı, tahta, plastik veya beton kapta hazırlanır. Demir, teneke gibi metal kaplar, ilacın bileşimini bozarak tesirini azalttıkları için kullanılmamalıdır. En kolay hazırlama ortamı, beton havuzda olanıdır. Üstteki havuzda Göztaşı, alttaki havuzda ise kireç eritilir. Aradaki musluk açılarak, üstteki havuzda bulunan göztaşı eriyiğinin, alttaki havuzda bulunan kireçli suya akması sağlanır. İki eriyiğin birbirine iyice karışmasıyla, açık mavi renkteki Bordo Bulamacı hazırlanmış olur.

Diğer bir hazırlama ortamı da tahta veya plastik fıçılardır. Bu amaçla, 2 adet fıçı temin edilir. Fıçılara 50’şer litre su doldurulur. Bez bir torbaya koyulan 2 kg Göztaşı, torbanın bir kısmı fıçının dışında kalacak şekilde, akşamdan fıçı içerisine sarkıtılarak eritilir. Diğer fıçıda bulunan 50 litre suya, 1 kg miktarında sönmemiş topak kireç koyularak söndürülür veya bu fıçıya 2 kg söndürülmüş kireç koyularak eritilir. Göztaşı ve kireç, kendi fıçılarında iyice karıştırıldıktan sonra, Göztaşılı su, diğer fıçıdaki kireçli suyun üzerine yavaş yavaş dökülürken, bir yandan da bir ağaç sopayla karıştırılır. Bunun neticesinde, açık mavi renkte bir bulamaç elde edilir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kireçli suyun üzerine Göztaşılı su ilave edilmesidir. Tersi yapılırsa, yani Göztaşılı suya kireçli su ilave edilirse, Bulamacın bileşimi bozulur ve tesirini kaybeder.

Bulamacın iyi hazırlanıp hazırlanmadığı, passız bir demir çivini, bir ipin ucuna bağlanarak bulamaç içine batırılmasıyla anlaşılır. Çivi bulamaç içinde 5 dakika kadar bekletildikten sonra çıkarılır. Çivide az da olsa bir kızarma oluşmaması, bulamacın iyi hazırlandığını gösterir. Çivide kızarma varsa, bulamacın kireci az gelmiş demektir. Bu durumda, deminkiyle aynı şekilde bir miktar kireçli su hazırlanarak bulamaca katılır.

Hazırlandığı gün kullanılmayan Bordo Bulamacı bozulmaması için, içerisine 100 gr toz şeker veya pekmez koyulup karıştırıldığı takdirde ertesi gün kullanılabilir.

 

Kaynak: Akhisar Tarım İlçe MüdürlüğüFacebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×