Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 4


Zeytin Portalı | 11 Şubat 2010 Perşembe, 13:43

Üretici/ihracatçı konumundaki İspanya, İtalya ile birlikte ihracatımızda en önemli yere sahip olan pazarlardandır. Zeytinyağı ihracatımız bu ülkelerin üretim ve talep durumları ile birlikte, belirleyici rol oynadıkları dış piyasa oluşumlarına bağlı bulunmaktadır. Üretici AB ülkeleri, Türkiye için büyük bir pazar oluşturmakta, hem de diğer pazarlarda en büyük rakip olmaktadır.
0 Yorum Bu yazı 83114 kere listelenmiştir.

Raporun ilk 3 bölümünü okumak için,

Bölüm 1: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 1'e tıklayınız. 

Bölüm 2: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 2'ye tıklayınız.

Bölüm 4: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 3'e tıklayınız.

 

7. Türkiye ile Ticari İlişkiler 

Üretici/ihracatçı konumundaki İspanya, İtalya ile birlikte ihracatımızda en önemli yere sahip olan pazarlardandır. Zeytinyağı ihracatımız bu ülkelerin üretim ve talep durumları ile birlikte, belirleyici rol oynadıkları dış piyasa oluşumlarına bağlı bulunmaktadır. Üretici AB ülkeleri, Türkiye için büyük bir pazar oluşturmakta, hem de diğer pazarlarda en büyük rakip olmaktadır. İspanya’nın üretiminin düşük gerçekleştiği yıllarda ihracatımız artmakta ancak İspanya’ya dökme olarak ihraç ettiğimiz zeytinyağı daha sonra ambalajlanarak diğer pazarlarda İspanyol markaları altında rakip olarak karşımıza çıkmaktadır. Dış ticaret rakamlarından da görüleceği üzere, İspanya’nın ülkemize ihracatı yok denecek kadar az iken ülkemizin ihracatının özellikle İspanya’nın üretiminin düştüğü 2005 yılında arttığı görülmektedir.  

Ülkemizden AB’ye yapılan lampant zeytinyağı (GTP. 1509.10.10) ihracatında uygulanan gümrük vergisi 110,34 Euro/100 kg olurken, zeytinyağında (GTP. 1509.90) uygulanan gümrük vergisi ise 127,87 Euro/100 kg’dir.

IV. SONUÇ 

1. Tespit Edilen Bulgular

İspanya sadece üretim itibariyle değil tüketim olarak da dünyada önde gelen ülkelerdendir. Son yıllarda yapılan araştırmalar sayesinde zeytinyağı ve Akdeniz tipi beslenme kavramı daha da önem kazanmaya başlamıştır. Bu beslenmede önerilen tek yağ zeytinyağıdır. Batı ülkelerinin de zeytinyağı tüketimine ilgisi gün geçtikçe artmaktadır. Zeytinyağının dünyadaki kullanımı ise kullanılan bütün yağların %3,5’i oranındadır. Tüketicilerin daha bilinçli beslenmeye önem vermesiyle beraber, zeytinyağı gibi daha doğal besinler de önem kazanmaya başlamıştır. Öte yandan, zeytinyağı çiğ olarak, yemek pişirirken ve kızartma yaparken de kullanılabilen bir yağ türüdür. İspanya da Akdeniz tipi beslenme tipine sahip ülkeler arasında yer almakta ve tüketiciler evlerinde zeytinyağını kullanmayı tercih etmektedirler. Zeytinyağı üreticileri ise sürekli olarak ürün geliştirmeye ve kaliteye yatırım yapmakta ve üretim sistemlerine kalite kontrol sistemlerini entegre etmiş bulunmaktadırlar. Tarım Bakanlığı da, hem üreticileri kaliteli ürün üretmeye teşvik etmek hem de tüketicileri üretilen kaliteli ürünler hakkında bilgilendirmek üzere her sene ilgili hasat döneminin en iyi naturel sızma zeytinyağlarını seçmekte ve üreticilerini ödüllendirmektedir.    

Öte yandan, İspanya’nın en büyük ihracat kalemleri arasında yağlar ve zeytinyağları 13. sırada yer almakta olup, bu İspanya’nın aynı zamanda büyük bir ihracatçı olduğunu da göstermektedir. Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nin verilerine göre dünya zeytinyağı fiyatlarının üretim artışında yükseldiği, üretim gerilemesinde ise düştüğü görülmekte olup, fazlalaşan üründe fiyatın artması bu piyasada egemenliğin 1-2 ülkede olduğunu ortaya koymaktadır. Nitekim dünya toplam zeytinyağı üretiminin 1/5'i ihraç konusu olurken, bunun da %60’ı AB ülkeleri tarafından ihraç edilmektedir. AB ülkelerinin dünya zeytinyağı üretimindeki payı da %80’dir. Bu bağlamda, devler içinde 1 numara olan İspanya kendi fiyatını dünya fiyatı yapmaktadır. 2000-2001 kampanyasından bu yana İspanyol zeytinyağı fiyatları artış göstermektedir. 2000-2001 döneminde menşeinde ortalama zeytinyağı fiyatları 1,78 Euro/kg olur iken 2005-2006 kampanyasında aynı fiyatların 3,45 Euro/kg’ye çıktığı görülmektedir. Her bir dönem fiyatlar bir önceki döneme göre ortalama 0,20 ile 0,30 Euro/kg artmıştır.  

2. Ülkemiz Yönünden Sektörün Önemi 

Türkiye, bulunduğu coğrafi konumu ve sahip olduğu Akdeniz iklim özellikleriyle İtalya, İspanya, Yunanistan ve Tunus gibi diğer Akdeniz ülkeleriyle birlikte dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerindendir. Ülkemizin ortalama yıllık üretimi 140.000 Ton civarındadır. Ülkemiz net zeytinyağı ihracatçısı ülkeler konumundadır. Türkiye’de meyve vermekte olan yaklaşık 100 milyon zeytin ağacı mevcuttur ve 500.000 aile geçimini zeytincilikten sağlamaktadır. Türkiye’deki zeytinyağı tüketimi arzulanan düzeyin oldukça altında olup kişi başı 1 kg’nin altındadır. Ülkemizde kişi başına tüketimin en azından 2 kg’a çıkartılması amacıyla tanıtım çalışmaları yürütülmektedir.

V. GÖRÜŞ VE ÖNERİLER 

Zeytinyağı alanında dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçılarından olan İspanya, ülkemizden de özellikle "yok" dönemlerinde önemli miktarda zeytinyağı satın almaktadır. Ancak, hâlihazırda mevcut gümrük vergisinin yüksek olması ve İspanyolların zeytinyağında daha ziyade kendi markalarını tercih etmeleri dolayısıyla, Türkiye'den yapılan ihracat dökme tipi zeytinyağında olmakta ve markalı zeytinyağlarımız pazara girememektedir. Ancak, yapılacak etkili tanıtım ve imaj çalışmaları ile ülkemizde son yıllarda gelişmekte olan butik zeytinyağı anlayışının, öncelikle zeytinyağı tüketme kültürüne sahip ve kaliteli ürünlere para harcamaktan kaçınmayan orta ve üst gelir düzeyine hitap eden gurme dükkanları ile süpermarket zincirlerinde yavaş yavaş kendine yer edinebileceği düşünülmektedir. 

İspanya pazarına girerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar aşağıda yer almaktadır:

  • İspanyollar kendileri ile yüz yüze yapılan görüşmelerden daha çok etkilenmekte ve karşı tarafa güvenleri artmaktadır. Bu nedenle iş adamlarımızın İspanyol firmalarını ziyaret etmeleri ya da fuarlarda tanışmaları iş ilişkilerinin kurulmasına yardımcı olacaktır.
  • Fuarlara katılım ve katılımda devamlılık sağlanması büyük önem taşımaktadır. Firmaların fuarlara katılımının sürekli olması güvenilirliklerini artırmaktadır.
  • İspanyollar genellikle ikinci bir yabancı dil konuşmadıklarından İspanyollarla yapılan yazışmaların İspanyolca olmasında fayda bulunmaktadır.
  • Firmaların e-postalarla ürün bilgilerini pek çok potansiyel ithalatçıya geçmeleri yöntemi hem dil engeli hem de firmaların satıcı firmaları tanımak ve karşılıklı güveni elde etmek istemelerinden dolayı kısa zamanda istenen sonucu vermemektedir. İspanyol firması ilgili ürün için bir talepte bulunmamış ise ülkemiz firmalarına geri dönmeleri zor olacaktır. Bu nedenle öncelikle telefonla satın alma bölümlerine ulaşıp gerekli açıklamaları yapmaları daha faydalı olabilecektir.
  • Firmalarımızın ticarette en güvenilir uluslararası kabul görmüş ödeme yöntemlerini kullanmalarında fayda bulunmaktadır.
  • Vize temininde zaman zaman güçlükler yaşanmaktadır. Firmalarımızın İspanya ziyaretleri öncesi İspanyol firmalarından davetiye temin etmeleri ve vize için erken başvurmalarında fayda bulunmaktadır.

 

Raporun ilk 3 bölümünü okumak için,

Bölüm 1: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 1'e tıklayınız. 

Bölüm 2: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 2'ye tıklayınız.

Bölüm 4: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 3'e tıklayınız.

 

 
Kaynak: T.C. Madrid Büyükelçiliği - İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - Temmuz 2007


Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×