Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 1


Zeytin Portalı | 11 Şubat 2010 Perşembe, 13:49

Bu rapor, GSYİH bakımından 2006 yılında dünyanın en büyük 8. ekonomisi olmasının yanı sıra kişi başına düşen 24.200 Euro’luk geliriyle de alım gücü yüksek, coğrafi açıdan yakın ve ülkemiz açısından önemli bir pazar olan İspanya’nın ülkemiz zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılara tanıtılması amacıyla yazılmıştır. Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticilerinden biri olan İspanya’nın zeytinyağı sektörü tüm detaylarıyla ele alınmaktadır.
0 Yorum Bu yazı 98564 kere listelenmiştir.

I. GİRİŞ 

Bu rapor, GSYİH bakımından 2006 yılında dünyanın en büyük 8. ekonomisi olmasının yanı sıra kişi başına düşen 24.200 Euro’luk geliriyle de alım gücü yüksek, coğrafi açıdan yakın ve ülkemiz açısından önemli bir pazar olan İspanya’nın ülkemiz zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren ihracatçılara tanıtılması amacıyla yazılmıştır. 

Raporda dünyanın en büyük zeytinyağı üreticilerinden biri olan İspanya’nın zeytinyağı sektörü tüm detaylarıyla ele alınmaktadır. İhracatımızın arttırılarak sürdürülebilmesi açısından dikkat edilecek noktalar, genel bilgiler ve ülkedeki ithalatçı ve distribütörlere ilişkin güncel bilgiler raporumuzda kullanıcıların bilgisine sunulmuştur. 

II. ÜLKE EKONOMİSİNİN GENEL DEĞERLENDİRİLMESİ 

1. Ekonomik Yapısı 

İspanya 1986 yılında AET’ye üye olmasının ardından, Topluluktan sağlanan ekonomik yardımlar ve özellikle Topluluk kaynaklı yabancı sermayenin de etkisi ile 1990’a kadar olan dönemde önemli büyüme artışları kaydetmiş ve yıllık ortalama %5 oranında büyüyerek sanayileşmiş bir ekonomik yapıya sahip olmuştur. İspanya, 2007 yılına kadar AB fonlarının ana kullanıcılarından biri olmuştur. 2007-2013 yılları arasında da yardım almaya devam edecek olan İspanya’nın bu dönemde alacağı yardım miktarının 60.011 milyon Euro’dan 31.356 milyon Euro’ya düşmesi beklenmektedir. İspanya ayrıca, AB ortak para birimine ilk katılan ülkeler arasında yer almayı başarmıştır. Doğrudan yabancı yatırım alanında da 2006 yılında dünyanın en çok dış yatırım alan 9. ülkesi olurken, en çok dış yatırım yapma alanında da 8. ülke olmuştur. 

OECD rakamlarına göre, İspanya GSYİH bakımından 2006 yılında dünyanın en büyük 8. ekonomisi olmuş ve %3,9 oranında büyüyerek AB (%2,9) ve Euro bölgesi (%2,7) ortalamasının üstüne çıkmıştır. IMF raporlarına göre, İspanya son 3 yılda yavaşlayan dünya ekonomisindeki engellere rağmen ekonomisini iyi idare ederek büyüme hedeflerini gerçekleştirebilmiş ve istihdam yaratmayı başarabilmiştir. 2004 yılında kişi başına geliri 19.637 Euro olan İspanya’nın 2006 yılında kişi başı geliri artarak 24.200 Euro olmuştur. Yıllık enflasyon, 2006 yılında ortalama %2,5 olarak gerçekleşmiştir.

İspanyol ekonomisi gelişmiş ülkelerin genel yapısına sahip olup, hizmet sektörü GSYİH içinde ilk sırayı alırken onu sanayi üretimi izlemektedir. Bu iki sektörün GSYİH içindeki payı yaklaşık %85’dir. Ülkenin göstermiş olduğu ekonomik gelişmeyle beraber tarımın hâsıladaki payı oldukça düşerken, inşaat sektörü de gelişen sektörler arasında yer almıştır. 

İspanya, nüfus olarak da AB’deki 5. büyük nüfus olurken, nüfus büyüme hızında da 2. sırada yer almaktadır.

Dünya ticareti açısından dünyanın en büyük 17. ihracatçısı ve 12. ithalatçısı olan İspanya’nın dış ticareti içinde AB önemli bir yer tutmaktadır. Nitekim İspanya’nın ihracatının %72’si ve ithalatının %58’i AB ile gerçekleşmektedir. AB’yi ihracatının %4,8’i ve ithalatının %4,5’i ile Latin Amerika ve ihracatının %4,4’ü ve ithalatının %3,4’ü ile ABD izlemektedir.  

2. Türkiye ile Ekonomik ve Ticari İlişkiler 

Türkiye ile İspanya arasındaki ticari ilişkiler, özellikle son yıllarda önemli artış kaydetmiştir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2001 yılında 2,3 milyar Euro iken %178’lik bir artış kaydederek 2006 yılında 6,3 milyar Euro’ya çıkmıştır. Ticaret hacmindeki artışın son yıllarda ülkemiz lehine oluştuğu görülmektedir. 2001-2006 yılları arasında, İspanya’nın ülkemize olan ihracatı artarak 1 milyar Euro’dan, 2.7 milyar Euro’ya ulaşırken, aynı dönemde ülkemizin ihracatı 1 milyar Euro’dan, 3,5 milyar Euro’ya çıkmıştır. İspanya 2006 yılında, ülkemiz ithalatında 9. ve ihracatında 6. olurken ülkemiz İspanya’nın ithalatında 16., ihracatı içerisinde ise 10. sırada yer almıştır. 

 

Raporun devamını okumak için,

Bölüm 2: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 2'ye tıklayınız.

Bölüm 3: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 3'e tıklayınız.

Bölüm 4: İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - 4'e tıklayınız.

 

Kaynak: T.C. Madrid Büyükelçiliği - İspanya Zeytinyağı Sektörü Raporu - Temmuz 2007Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×