Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Evde Zeytin Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Zeytin Portalı | 19 Ekim 2009 Pazartesi, 17:11
Kategori : Zeytincilik

Evde yemeklik zeytin yapanlar daha önceden bunların bir kısmını bilseler bile aşağıda maddeler halinde yazılmış olan uyarıları dikkatlice okumalılar. İnsan sağlığını yakından ilgilendiren bu uyarılar hem sizin hem de çocuklarınızın ve sevdiklerinizin sağlıklı ve kaliteli zeytin tüketmesi için dikkat gerektiren noktalardır.
0 Yorum Bu yazı 139255 kere listelenmiştir.

Evde yemeklik zeytin yapanlar daha önceden bunların bir kısmını bilseler bile aşağıda maddeler halinde yazılmış olan uyarıları dikkatlice okumalılar. İnsan sağlığını yakından ilgilendiren bu uyarılar hem sizin hem de çocuklarınızın ve sevdiklerinizin sağlıklı ve kaliteli zeytin tüketmesi için dikkat gerektiren noktalardır. 

Kutsallığı dillerde yer edinmiş fakat tanıtımı için hiçbir şey yapılmamış zeytinimizi önce yurdumuz insanınca, sonra da yurt dışına tanıtmak için bir adım da biz atalım. Geçmişte biz böyle gördük diyerek, hiçbir gelişim göstermeden aynı hataların tekrarına düşmeyelim. Yaptığınız zeytinler herkes tarafından sevilsin ki; hiç zeytin yemeyenin bile yemek için gerekçesi olsun. Yemeklik zeytinin onlarca çeşidini yapalım, zeytinle gerçek anlamda tanışmayanlara sunalım. Mutlaka onların da seveceği, damak zevklerine uyacak bir çeşidimiz olacaktır.

Önümüzdeki 2-3 ay yemeklik zeytin yapma zamanı. İyi değerlendirilmesi gereken bir dönem. Bu günlerde yeşili, moru, siyahı, koyu siyahı ve renkleriyle bir sürü zeytin çeşidi pazar tezgâhlarını süslüyor. Yurdumuzdaki her çeşit ve renkteki zeytini yemeklik olarak işleyebilirsiniz. Yeşilinden kırma, çizik, çizilmemiş; morundan çizik çizilmemiş; siyah ve koyu siyahından salamura, sele, çizik değişik görünümlü yemeklik zeytin yapabilirsiniz. Kavanozların içine damak zevkinize uyan tüm hoş kokulu otları da karıştırabilirsiniz. Kekik, biberiye, limon kabuğu, pul biber, sarımsak, kıyılmış soğan, maydanoz, kereviz, vb. kısacası aklınıza gelen her şey... Zeytinlerimizin bunların hiçbirine itirazı olmaz.

İşte bu yemeklik zeytinleri o usta ellerinizle yaparken bizim olmazsa olmazlarımız var. Bunlara kesinlikle uyalım.

 • Hijyenin hayati önemi var. Sevdiklerinizi düşünün ve kullandığınız her şey bir tek leke bile göz ardı edilmeden tertemiz olsun.
 • Zeytinleri çok dikkatli bir şekilde ayıklayın ve kuşların gagaladığı, çürümüş, hastalıklı ve kalite ve görünüşü diğer zeytinlere benzemeyenleri ayırın.
 • Aynı renkte ve aynı büyüklükte olanları bir grup yapın. Hiçbir zaman zeytinlerin tümü birden aynı olgunlukta veya aynı renk tonunda olmaz.
 • Kullanacağınız tüm kap, bıçak, iğne, çekiç, kısacası bu üretim için her ne gerekli ise tümünü sterilize (mikroplardan arındırın) edin.
 • Kullanacağınız araç ve gereçlerden bazılarının mikroplardan arınmadığını düşünüyorsanız tereddüt etmeden çevremizden uzaklaştırın, gerekiyorsa çöpe atın.
 • Salamura suyunuzun tuz miktarının doğru bir oran olup olmadığını kimyasal ürün satan yerlerde 7-10 TL’ye alabileceğiniz bir bomemetreyle (tuzölçer) ölçün. Unutmayın doğru ölçümlenmiş tuz oranları bakterilerin çoğalmasını durdurduğu gibi, zeytinlerinizin erimesini de önleyecektir.
 • Zeytin yapımına başlamadan önce tüm kavanozlarınız, kapakları, şişeler, salamuralarınız (ölçümleri yapılmış tuzlu su), şifalı otlarınız, baharatlarınız hazır olsun.
 • Marketlerden veya tuz satılan yerlerden bu amaçla üretilmiş diri tuzları kullanın hiçbir zaman tuzluklarımızda kullandığımız deniz, kaya ve göl ya da iyot ilave edilmiş tuzları kullanmayınız.
 • Kullanacağınız su ister zeytinleri yıkamak için, ister salamura için olsun mutlaka içilebilir su olsun. Kaynağı bilinmeyen veya içilebilir bile olsa tanklarda, depolarda bekletilmiş suları asla kullanmayın. Depolarda bekleyen sular çeşitli maddelerle kirletilmiş olabilir. Bu da çok ciddi sorunlara neden olabilir.
 • Zeytinlerin yeme olgunluğuna daha çabuk ulaşmasını istiyorsanız çekiç veya oval deniz veya dere taşıyla kırın ya da çok keskin bir bıçakla çizin.
 • Unutmayın yeşil zeytinler siyah zeytinlere göre daha geç yenebilir konuma gelir.
 • İri zeytinler, küçük zeytinlere göre daha geç tatlanır. (yenebilir konuma gelir)
 • Bütün zeytinler çizilmiş veya kırılmış zeytinden daha geç tatlanır.
 • Çizilmiş zeytinler kırılmış zeytinlerden daha geç tatlanır. En hızlı tatlanan kırma zeytindir.
 • Zeytinlerin yenebilir hale gelmesi için geçen süre 2-3 hafta ila 12 hafta arasında değişebilir. Bu süreler tamamen sizin ne tür yemeklik zeytin yaptığınıza bağlıdır.

Başlangıç için kolay gelsin.Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×