Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Basit Yolla Evde Sofralık Yeşil Zeytin Yapımı


Zeytin Portalı | 9 Ekim 2012 Salı, 13:22

Evinizde çeşitli yöntemleri izleyerek yeşil zeytinlerinizi işleyebilirsiniz. Bu yazımızda evde yeşil zeytin işleme yöntemlerinden birini anlatacağız.
1 Yorum Bu yazı 3098897 kere listelenmiştir.

Evinizde çeşitli yöntemleri izleyerek yeşil zeytinlerinizi işleyebilirsiniz. Bu yazımızda evde yeşil zeytin işleme yöntemlerinden birini anlatacağız.

Bahçenizde zeytin ağacı varsa bir miktar yeşil, veya alaca renkli zeytinleri toplayın. Ya da semt pazarında görünümü güzel olan, üzerinde kurt olmayan, düzgün zeytinlerden ihtiyacınız kadar satın alın.

Gelen zeytinleri iyice yıkayın. Berelenmemesine, ezilmemesine dikkat edin. Zeytinlerin üzerinde toz kalmasın, yapraklarını ve saplarını ayıklayın.

Zeytinleri renk tonlarına göre gruplandırın. İçinde çürümüş, kuşlar tarafından delinmiş, zeytin sineği ve kurdu tarafından tahrip edilmiş, görüntüsü hoş olmayan, fiziksel olarak düzgün olmayan zeytinleri ayırın.

Zeytinlerinizi gruplandırdıktan sonra her renk ve işleyeceğiniz biçime göre kaplarınızı hazırlayın. Zeytinleri bütün olarak bırakabileceğiniz gibi, çok keskin bir bıçakla veya jiletle 2 veya 3 yerinden sap yeri kısmından ucuna doğru çizin ya da çekiç, oval dere taşı veya tokmak ile çekirdeğini ezmeden bir bir mutfak tahtasının üzerine koyarak kırın.

Meyvenin acı suyu etrafa sıçrayabileceğinden, çevrenizin ve elbiselerinizin lekelenmemesi için gerekli önlemleri alın.

Bütün zeytinlerin çok geç, çizilmiş zeytinlerin daha çabuk, kırılmış zeytinlerin en çabuk yeme olgunluğuna geldiği bilgisini daima aklınızın bir kenarında tutun.

En çabuk olgunlaşan (yenebilir) zeytin, en çabuk bozulur. Çizme veya kırma işlemini bitirdikten sonra zeytinlerinizi bir kez daha zedelemeden içilebilir su içine sokup çıkararak yıkayın. Salamuralık suyunuzu hazırlayın.

Salamura Suyunun Hazırlanışı:


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 

1. tuz oranı

Yazan: Serdar Can
1-% 10 tuz oranı çok değilmi ?
2- her hazırladığımız beşlik bidona ne kadar sirke ilave edilmeli?
faydası nedir?
ki ben geçen yıl 2-3 beşlik bidon hazırladım ama bozulmuş olduğundan yiyemedim.
beni kısa zamanda aydınlatırsanız sevinirim.


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×