Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Zeytinlerde Sulama - 1


Zeytin Portalı | 22 Ağustos 2009 Cumartesi, 12:22

Zeytinin su ihtiyacı, gelişme dönemleri ve iklim koşullarına bağlı olarak değişiklikler gösterir. Kasım ayından başlayıp şubat, mart aylarına kadar devam eden kış dinlenmesi döneminde vejetasyon minimum düzeydedir. Bu dönemde ağaçtan terleme, topraktan buharlaşma yoluyla su kaybı en düşük seviyededir. İlkbaharda havaların ısınmasıyla kök aktivitesi artar. Yeni sürgünler ve çiçek somakları oluşur. Bu devrede zeytin topraktan yeterli suyu alabilmelidir.
0 Yorum Bu yazı 30317 kere listelenmiştir.

Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri, büyüyüp gelişebilmeleri, ürün verebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır. Bitkilerin bütün fizyolojik faaliyetlerinde su temel etmenlerden biridir. Su, topraktaki bitki besin maddelerini eriterek bitkinin kullanımına sunar.

Su, topraktaki kökler tarafından alınarak iletken dokular yardımıyla dallara ve nihayet yapraklara iletilir. Alınan suyun büyük bir kısmı transpirasyon (terleme) yoluyla atmosfere verilir. Geri kalan kısmı yeni dokuların oluşturulmasında kullanılır. Bitkilerde topraktan alınan suyun, terleme yoluyla kaybedilen suya eşit olması gerekir.

Sulama, bitkilerin ihtiyaç duydukları suyun yağmurlarla karşılanamayan kısmının toprağa verilmesidir.

1. Su İhtiyacı

Dünya tarımında önemli bir yer tutan zeytinin ekolojik dağılımına bakıldığında doğal yetişme alanı olan Akdeniz havzasında yayıldığını görmekteyiz. Bu bölgenin yağış durumu incelendiğinde 200mm’den fazla, 1000mm’den az yağış aldığı görülmektedir.

Zeytin genelde sulama yapılmadan yetiştirilmekte ve kurağa dayanıklı bir bitki olarak bilinmektedir. Yağışı az olan yerlerde sulanmadan yetiştirildiğinde üründe önemli azalmalar ve kalite kayıpları gözlenmektedir.

Günümüzde kurak koşullarda yağlık zeytin çeşitlerinin yetiştiriciliği, sulanan veya yıllık yağışı fazla olan bölgelerde ise sofralık zeytin yetiştiriciliği yoğunlaşmıştır.

Ülkemizde zeytin yetiştirilen bölgeler incelendiğinde bunun 5 bölgeden oluştuğunu, bu bölgelerin de kıyı kesimlerde yoğunlaştığı görülür.

Zeytin yetiştirilen alanlar topografik olarak incelendiğinde; %75’i meyilli, %25’nin ise az meyilli alanlardan oluştuğu görülecektir. Bu bölgelerde çoğunlukla sulama olanakları kısıtlıdır.

Zeytinin su ihtiyacı, gelişme dönemleri ve iklim koşullarına bağlı olarak değişiklikler gösterir. Kasım ayından başlayıp şubat, mart aylarına kadar devam eden kış dinlenmesi döneminde vejetasyon minimum düzeydedir. Bu dönemde ağaçtan terleme, topraktan buharlaşma yoluyla su kaybı en düşük seviyededir. İlkbaharda havaların ısınmasıyla kök aktivitesi artar. Yeni sürgünler ve çiçek somakları oluşur. Bu devrede zeytin topraktan yeterli suyu alabilmelidir. Aksi halde sürgün gelişmesi yavaşlar veya hiç olmaz. Zeytinde çiçekler bir yıllık sürgünlerde oluştuğundan, sürgün gelişimi sağlanmazsa bir sonraki yılın ürününde önemli kayıplar olacaktır.


Bu yazının tamamını okumak için Zeytin Portalı'na üye olmanız gerekmektedir. Üyeyseniz aşağıdaki üye girişi bölümünden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yapabilirsiniz. Üye değilseniz, "Yeni Üye Olmak İstiyorum"'a tıklayarak ücretsiz bireysel üye olabilirsiniz.
Zeytin Portalı Üyesi misiniz?

Üye Girişi

Kullanıcı Adı :  
Parola :  
» Parolamı Unuttum
 

Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×