Son Gezdiğiniz Ürünler:
Alışveriş Sepetim (boş)

Organik Zeytin Yetiştiriciliği - 3


Zeytin Portalı | 27 Aralık 2009 Pazar, 11:08
Kategori : Akademik Yazılar

Türkiye’de organik ürünlerin üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar olan tüm aşamalarını kontrol etmek ve sertifikalandırmak için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bağımsız kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarına yetki vermektedir. Bu kuruluşların yürüttükleri tüm faaliyetler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adına olup, bu kuruluşlar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na karşı sorumludur.
0 Yorum Bu yazı 67831 kere listelenmiştir.

9. Organik Tarımda Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları:

Türkiye’de organik ürünlerin üretiminden tüketiciye ulaşıncaya kadar olan tüm aşamalarını kontrol etmek ve sertifikalandırmak için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bağımsız kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarına yetki vermektedir. Bugüne kadar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adına Türkiye’de organik tarımı kontrol etme ve sertifikalandırma yetkisi, sekiz yabancı (BCS, CERES, CU, ECOCERT-SA, ICEA, IMC, IMO, NISSERT) ve beş yerli (ANADOLU, EKO-TAR, ETKO, ORSER, TÜRKGAP) olmak üzere onüç kontrol kuruluşuna verilmiştir. (TKB, 2008) Bu kuruluşların 7 tanesinin merkezi İzmir’de, 3 tanesinin Ankara’da, 2 tanesinin Mersin’de, diğerinin ise Yalova’dadır. Bu kuruluşların yürüttükleri tüm faaliyetler Tarım ve Köyişleri Bakanlığı adına olup, bu kuruluşlar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na karşı sorumludur.

10. Organik Zeytincilikte Uygulanan Kültürel İşlemler:

 Organik zeytin yetiştiriciliğinde de konvansiyonel (geleneksel) yetiştiricilikte yapılan budama, toprak işleme vb. bakım işlemleri uygulanır.

Engebeli arazilerde kurulu zeytin bahçelerinde, erozyon ve toprak kaybını önlemek için bahçenin gerekli yerlerine teraslama yapılmalıdır. Organik zeytincilik yapılacak bahçe yeni tesis ediliyorsa, arazi meyilli ise kontur ve şeritvari dikim yöntemi uygulanmalıdır.

Topraktaki organik madde miktarı, toprak işleme ile doğru orantılıdır. Toprak işlendikçe, organik maddenin ayrışması hızlanır. Toprağın organik madde içeriğini yeniden arttırmak hem pahalı hem de zordur. Bu nedenle toprak işleme yapılmamalı, yapılacaksada mümkün olduğunca az ve yüzeysel olarak yapılmalıdır. Toprağı devirerek toprak işleyen toprak işleme aletlerinin yerine, kazayağı, tırmık, diskaro gibi toprağı yüzeysel, yırtarak işleyen toprak işleme aletleri, daha az sıkıştıran tarım makineleri ve traktörler kullanılmalıdır.

Organik zeytincilikte damlama sulama veya mini spring sulama sistemi tercih edilmelidir. Hastalık ve zararlılar için uygun ortam sağlayan ve toprağın yapısını bozan aşırı salma sulamalardan kaçınılması gerekir.

11. Organik Zeytincilikte Gübreleme:

Gübreleme, toprak ve yaprak analiz sonuçlarına dayanılarak yapılır. Organik zeytin yetiştiriciliğinde kimyasal ve sentetik gübrelerin kullanılması yasak olduğundan toprak analiz sonuçlarına göre sadece 25841 sayılı Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin yönetmeliğin 6. Kısım Ek-1’de izin verilen gübreler kullanılabilir. 

Zeytin ağacı diğer meyvelerde olduğu gibi tın ve killi- tın bünyeli toprakları sever. Ancak yetiştirilen bölgenin özellğine bağlı olarak taban suyu yüksek, tuzlu ve çok ağır killi toprakların dışında her tür toprakta da yetiştirilebilir.

Zeytin koşullarına bağlı olarak topraktan en fazla azot ve potasyum kaldırır. Klaiteli zeytin elde etmek için özellikle potasyumlu gübrelemeye ağırlık verilmeldir. Potasyum noksanlığında yapraktan deniz yosunu uygulaması yapılabilir (Organik tarımda kullanılabilecek deniz yosunu ticari markasına göre %4-11 potasyum içerir.) Potasyum kaynağı olarak silvit, silvinit, karnalit, langbaynit, kainit gibi potasyum içeren minerallerden de yararlanılabilir.

Fosfor kaynağı olarak ince öğütülmüş toz fosfat kayaları kullanılır.

Organik gübreler ise zeytin yetiştiriciliği yapılan toprakların fiziksel ve biyolojik özelliklerini iyileştirir. Hafif veya ağır bünyeli toprakları, daha fazla işlenebilir hale getirir, havalanmasını ve su tutma kapasitelerini arttırır. Toprakta mikroorganizma faaliyetini arttırarak, kullanılamaz formdaki makro ve mikro besin elementlerini kolay kullanılabilir hale getirir.

Organik tarımda kullanımına izin verilen organik gübreler; çiftlik (ahır) gübresi, yeşil gübreler ve komposttur.

Çiftlik gübresi, organik yetiştiricilik için çok önemli bir gübredir. Büyük ve küçükbaş hayvanların katı ve sıvı dışkıları ile yataklık amacı ile kullanılan bitkisel materyallerden oluşur. Kullanılmadan önce analiz yaptırılmalı, içeriği belirlendikten sonra anlaşma yapılan kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından izin alınarak uygulanmalıdır. Çiftlik gübresi olarak üreticinin kendi hayvanlarından elde ettiği gübre kullanılabilir. Eğer yeterli miktarda yoksa organik tarım uygulanan ve ekstansif tarım yapılan alanlarda yetiştirilen hayvanlardan elde edilen gübrelerde olabilir.

Organik çiftlik Organik çiftlik gübresi yeterli miktarlarda bulunamıyorsa, yeşil gübre bitkilerinden yararlanılır. Yeşil gübre bitkileri toprağı organik madde bakımından zenginleştirir, toprak mikroorganizmalarının besin kaynağıdır. Yeşil gübre bitkisi olarak, bezelye, fiğ, bakla, yulaf yetiştirilebilir. Bu bitkiler sonbaharda toprağa ekilir, çiçeklenmenin başında sürülerek toprağa karıştırılır. Toprağa verilecek azot miktarı yeşil gübre bitkisinin azot içeriğine göre belirlenir.

Organik çiftlik gübresine bir diğer alternatif de komposttur. Kompost, budama artıklarından elde edilebileceği gibi zeytin karasuyu ve zeytin pirinasının kompostlaştırılması ile de elde edilebilir.

Hayvansal kaynaklı ürünler ve yan ürünler (kan unu, tırnak unu, boynuz unu, kemik unu, balık unu, et unu, öğütülmüş deri veya kürk unu, sütçülük ürünleri artıkları) de kullanılabilir. 

Makro ve mikro element eksikliğinde, kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından onay almış spesifik ürünler de kullanılabilir. İhtiyaç duyulan makro elementler topraktan uygulanmalı, mikro elementelerin uygulanmasında ise yaprak spreyleri tercih edilmelidir.

Zeytin bor noksanlığına karşı hassastır. Bor noksanlığını gidermek için, çiçeklenme öncesi ve meyve bağladıktan sonra %0,4’lük boraks yapraktan uygulanmalıdır. Uygulamalar akşam saatlerinde yapılmalıdır.

Zeytinde noksanlığı en çok görülen elementlerden biri de çinkodur. Bu noksanlığa karşı yapraktan çinko şelat uygulanır. Bir uygulama yeterlidir.

Kalsiyum eksikliğinde, kireçleme veya dolomit, jips vb mineraller öğütülerek toprağa karıştırılır. Jips, dolomit, epsomit kalsiyum ve magnezyum taşıyıcısı olarak değerlendirilebilir. 

Kükürt taşıyıcısı olarak doğal kükürt madeninden yararlanılır. Demir taşıyıcısı olarak demir sülfat ve demir karbonat, bor taşıyıcısı olarak borattan yararlanılabilir.

Toprak nemini tutması ve toprağın işlenebilirlik özelliğinin arttırılması için perlit kullanılır. Toprak neminin muhafaza edilmesinde koruyucu materyallerden yararlanılabileceği gibi malçlama da yapılabilir.

Organik zeytin yetiştiriciliğinde kullanılacak olan gübrelerin etiketlerinde TC Organik Tarım logosunun yanı sıra mutlaka Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan yetki almış kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarından herhangi biri tarafından organik tarımda kullanılmasına izin verildiğini belirten “Organik tarımda kullanılabilir” ifadesinin bulunması gerekmektedir. 

Bölüm 1: Organik Zeytin Yetiştiriciliği - 1

Bölüm 2: Organik Zeytin Yetiştiriciliği - 2 

Bölüm 4: Organik Tarım Yetiştiriciliği - 4

Bölüm 5: Organik Tarım Yetiştiriciliği - 5

Kaynak: Bu yazı, TC Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Manisa İl Müdürlüğü'nün "Zeytin Yetiştiriciliği" (Ağustos 2008) kitabından alınmıştır.  Facebook'ta Desteğinizi Bekliyoruz!

Detaylı Arama

Yorumlar

Yorum Ekle
 
Henüz bir yorum yapılmamış!


Tanıtılan Ürünlerden Seçmeler :


Popüler Etiketler


ZEYTİN PORTALI


Zeytin Portalı'ndaki yeni yazılar e-posta adresinize gelsin ister misiniz? Üye Olun yeni yazıları size gönderelim! ×